КЛАСИФІКАЦІЯ ОСОБЛИВО ЦІННИХ ЗЕМЕЛЬ ЯК ПЕРЕДУМОВА ЇХ ВИНИКНЕННЯ ТА ФОРМУВАННЯ ПРАВОВОГО РЕЖИМУ
27.02.2007 17:46
Автор: Ришкова Людмила Валеріївна, аспірант кафедри екологічного права Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого
[Екологічне право. Земельне право. Аграрне право]
Здійснення класифікації особливо цінних земель дозволить виявити особливості, притаманні цим землям, завдяки яким вони і віднесенні до цих земель. Крім того, це сприятиме формуванню внутрішньої структури зазначених земель. Здійснюючи класифікацію, автор виходить з того, що: по-перше, ст. 150 Земельного кодексу (далі ЗК) потребує певного удосконалення; по-друге, до особливо цінних земель можуть бути віднесені землі з усіх існуючих на цей час категорій, тому така ознака як цільове призначення, а відповідно й віднесення до тієї, чи іншої категорії не розглядається.
Першим критерієм, закладеним у самій статті, є форми власності. В залежності від цього, всі особливо цінні землі можуть бути поділені на ті, що відносяться до земель державної, комунальної або приватної власності. І землі сільськогосподарського призначення, яким властива переважна більшість ґрунтів перелічених в ч.1 ст.150 ЗК, і землі історико-культурного призначення так само і землі природно-заповідного фонду, згідно з чинним законодавством, можуть знаходитись у всіх трьох формах власності. Така класифікація має досить велике значення для вдосконалення процедури вилучення (викупу) особливо цінних земель, особливо коли мова йде про вилучення (викуп) земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.
Ще одним критерієм є порядок використання земель. Ст. 54 Водного кодексу передбачає обмежений порядок або повну заборону використання водних об’єктів, які мають особливе державне значення, наукову або культурну цінність. Якщо застосувати аналогію, то цей принцип можливо і доцільно застосовувати не тільки до водних об’єктів, а й до особливо цінних земель взагалі. Відповідно до цього, можна виділити особливо цінні землі, які мають обмежений порядок використання та такі, що вилученні з використання.
Можливе виділення і інших критеріїв. Зокрема, можливий поділ в залежності від органів, які здійснюють управління землями, або класифікація на особливо цінні землі, які мають державне чи місцеве значення.
Література:
1. Земельний кодекс України. Відомості Верховної Ради (ВВР), 2002, № 3-4, ст.27.
2. Водний кодекс України. Відомості Верховної Ради (ВВР), 1995, №24, ст.189
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter