Одним з найважливіших методів у діяльності органів внутрішніх справ щодо організації та практичного здійснення охорони громадського порядку є переконання, тому вважаємо важливим розглянути цей метод більш докладно.
В адміністративній діяльності органів внутрішніх справ переконання служить для досягнення певних цілей:
- виховання у громадян внутрішньої потреби і стійкої звички правомірної поведінки;
- запобігання виникненню стимулів антигромадської поведінки, запобігання противправних вчинків;
- вплив на свідомість правопорушників.
Необхідність досягнення названих цілей передбачає використання різних форм переконання, цілої системи заходів впливу на поведінку громадян.
Важливе місце займає виховна робота серед населення, у процесі охорони громадського порядку співробітники органів внутрішніх справ знайомляться з населенням і враховують особливості окремих його груп. Широке використання знаходить також агітаційно-пропагандистська діяльність, яка полягає в тому, щоб переконати громадян в необхідності правомірної поведінки. Органи внутрішніх справ, використовуючи бесіди, пресу, радіо, кіно, телебачення, роз’яснюють характер і зміст встановлених державою правил поведінки і тим самим популяризують закони, укази та інші нормативні акти, що регламентують громадський порядок. Важливе місце в діяльності міліції займає інформування державних органів, громадських організації та населення про стан охорони громадського порядку на території, що обслуговуються. Метод переконання знаходить одне зі своїх конкретних виразів у заохоченні органами внутрішніх справ громадян, що беруть активну участь в охороні громадського порядку. Моральні та матеріальні стимули підвищення активності населення у боротьбі з правопорушеннями грають не меншу роль, ніж в інших областях діяльності держави. У забезпеченні добровільного виконання велике значення має виховання правової дисциплінованості громадянина, звички дотримуватися закону. Обсяг використання переконання як засобу впливу на правопорушників обумовлюються насамперед природою правопорушення, ступенем його суспільної небезпеки,особистістю порушника. Разом з тим існує ряд умов, при яких, впливаючи на правопорушників, можна обмежитися лише заходами переконання. До цих умов можна віднести: малозначність правопорушення, вчинення вперше такого правопорушення, випадкове вчинення, або якщо заходи переконання достатні для припинення протиправної поведінки і впливу на правопорушника.
Таким чином,. у системі методів діяльності органів внутрішніх справ важливе місце посідає переконання – особливий засіб правового впливу. Він полягає в тому, щоб суб`єкти суспільних відносин додержувалися певних вимог внаслідок їх внутрішнього визнання. Це означає впровадження дисциплінованості, розуміння того, що міцна громадська дисципліна і законність являють собою необхідну умову успішної побудови правової, незалежної, демократичної держави, а також формування свідомої звички, спрямованої на додержання правових вимог, почуття неприпустимості їх порушення.
На жаль, переконання далеко не завжди виявляється достатнім засобом впливу щодо окремих категорій осіб. Тому, держава, захищаючи інтереси суспільства в цілому, й кожного його члена окремо, примушує осіб, що не піддаються впливу заходів переконання, до дотримання правопорядку, встановлює різні міри відповідальності за вчинення правопорушень. Переконання за цих обставин перестає бути єдиним засобом впливу.
e-mail: Ivan.kibalchich.93@mail.ru
|