Сліди, що виникають внаслідок вбивств через необережність, насамперед детерміновані способом та обстановкою вчинення злочину. Тому їх фактичне дослідження неможливе без дослідження особливостей способів вчинення даного злочину. При цьому слід враховувати, що вбивство через необережність представляє собою одномоментний акт, який виключає підготовчі дії, проміжні та кінцеві задачі, виключає наявність плану злочинної діяльності, запланованих схем вчинення злочину. Такі сліди несуть різні функціональні значення. По-перше, вони можуть вказувати на ознаки інсценування самогубства потерпілого чи нещасного випадку з ним. По-друге, такі сліди можуть проявлятися у вигляді речей та предметів, які залишені злочинцем на місці події випадково (загублені). По-третє, сліди можуть вказувати на спосіб вчинення вбивства та на ставлення винного до факту завдання смерті потерпілому. По-четверте, такі сліди водночас можуть демонструвати знаряддя вчинення злочину.
Важливою задачею при встановленні способу вчинення вбивства через необережність є визначення знарядь вчинення злочину. В більшості випадків це питання вирішується за сукупністю властивостей пошкоджень одягу та тіла людини. При цьому сліди знаряддя відображаються в пошкодженнях окремими ознаками, які індивідуалізують саме знаряддя.
За матеріалами вивчених кримінальних справ слідами застосування знаряддя автор виявив наступні:
- сліди, що відобразилися на пошкодженнях одягу та тілі потерпілого
- комплекс речових доказів, які залишилися на самому знаряддя при контактній взаємодії його з потерпілим в момент спричинення смертельного пошкодження (кров, волосся, мікрочастинки, клітини органів та тканин, частинки матеріалів одягу).
Класифікація слідів вбивств через необережність можлива на основі відомих криміналістичних класифікацій слідів, але при цьому слід враховувати особливості таких вбивств. Поки що криміналістика не запропонувала більш-менш повної такої класифікації.
Особливістю вбивств через необережність є те, що етапи їх вчинення не охоплюють готування до злочину, тому відповідний комплекс слідів відображається за результатами вчинення та приховання злочинів досліджуваної категорії. Проте і в цьому контексті слід зауважити, що останній етап вчинення вбивства через необережність, а саме, - етап приховання слідів злочину, характеризується традиційним для злочинів проти життя та здоров’я комплексом слідів. Цей факт дає підстави говорити про те, що коло об’єктів криміналістичного дослідження, що несуть у собі матеріальні сліди вбивства через необережність, широке.
Вважаємо, що в якості підстав класифікації слідів вбивств через необережність доцільно обрати процес взаємодії трьох об’єктів: особи злочинця, особи потерпілого та предметів, що використовувалися як знаряддя вчинення злочину. В результаті взаємодії цих об’єктів на кожному залишаються сліди від двох інших.
Групування, здійснене автором, дозволило до них віднести:
- Особа злочинця, який може мати на своєму тілі, одязі сліди вчиненого злочину, а також володіти ідеальними слідами;
- Труп потерпілого або його частини, що зберігають у собі інформацію про спосіб, знаряддя, час вчинення злочину, можливі ознаки злочинця, тощо;
- Будь-які предмети матеріального світу (документи, зброя, автотранспортні засоби, медичні препарати, медичне обладнання, засоби підпалу, інші знаряддя вчинення злочину) ;
- Приміщення та місцевості, на яких сліди знаходяться.
Тобто, матеріальні сліди вчинення вбивств через необережність як засоби вчинення злочину, можуть класифікуватися на матеріальні та ідеальні (сліди вчинення злочину, що збереглися у пам’яті злочинця, співучасників, свідків).
Відповідно, на тілі злочинця можуть залишитися сліди знаряддя чи потерпілого; на тілі потерпілого можуть залишитися сліди знаряддя злочину, особи злочинця або території, на якій він загинув; на знаряддях та території вчинення злочину можуть залишитися сліди злочинця та потерпілого.
Перша та друга група слідів об’ємні за видами, які представляють собою фізичні наслідки злочину на потерпілому або злочинцеві:
- Сліди тілесних ушкоджень (побоїв, опіків, утоплення, удушення, боротьби між потерпілим та злочинцем);
- Сліди застосування зброї (холодної чи вогнепальної);
- Сліди автотранспортних засобів, електричних, електромагнітних механізмів;
- Сліди біологічного походження злочинця.
Друга група слідів має особливо важливе криміналістичне значення, оскільки вони найбільш очевидно вказують на факт злочину.
Третя група слідів утворюється внаслідок контакту знарядь злочину або обстав ноки на місці події з тілом потерпілого чи злочинця:
- Відбитки пальців рук, ніг, взуття;
- Сліди біологічного походження людини;
- Запахові сліди.
Залежно від способу вчинення вбивств сліди також можна класифікувати на:
- Сліди фізичної дії людини (сліди, які залишаються внаслідок застосування людиною своєї мускульної сили);
- Технічні сліди (які є результатом впливу на потерпілого з боку технічних пристроїв).
В свою чергу, запропонована нами група технічних слідів може поділятися на сліди залежно від виду технічного пристрою, яке використовувалося як засіб вчинення злочину:
- Сліди автотранспортних засобів;
- Електричні сліди (які утворюються внаслідок дії електричного струму в певній точці тіла потерпілого);
- Сліди застосування вогнепальної зброї;
- Електромагнітні сліди (сліди застосування приладів, принцип дії яких побудований на електромагнітних коливаннях).
e-mail: andrey_ivanica@mail.ru
|