У методиці розслідування організованої злочинної діяльності у сфері незаконного наркобізнесу, доцільно використовувати чотирьохетапну періодизацію розслідування.
Перший етап пов’язаний із проведенням оперативної перевірки. Така перевірка проводиться за фактом виявлення й вилучення наркотичних засобів з незаконного обігу або за отриманою оперативною інформацією. На аналізованому етапі за допомогою оперативно-розшукових заходів виконуються такі завдання: одержання первинної інформації про подію злочину, основних її учасників, встановлення виду й кількості наркотичних засобів та ін. На даному етапі можливе проведення тільки однієї слідчої дії — огляду місця події. Саме в ході оперативної перевірки встановлюються: факт вчинення злочину групою, її структура й частина учасників, інформація про організатора (лідера) й т.ін. По завершенню даного етапу доцільно ухвалити рішення про проведення оперативно-тактичної комбінації по затриманню злочинців на місці злочину та порушення кримінальної справи.
Другий етап розслідування пов’язаний з проведенням початкових і невідкладних слідчих дій. На даному етапі розслідування виконуються тактичні завдання, пов’язані із встановленням події злочини, винних осіб, використанням результатів оперативно-розшукової діяльності як доказів, затриманням підозрюваних, збором доказів які можуть бути втрачені або знищені та ін. Для даного етапу характерне встановлення організованого характеру злочину, якщо даний факт не був встановлений на попередньому етапі, виявлення усіх учасників організованого злочинного угруповання, визначення їх функціональної ролі у злочинній діяльності. Практично по всіх вивчених справах аналізованої категорії, встановлення всіх або більшості учасників злочинної групи здійснювалося саме на даному етапі. Частина винних осіб, як правило, була затримана на місці злочину оперативними працівниками безпосередньо після проведення оперативно-розшукових заходів (контрольована поставка, перевірочна закупівля), ще до порушення кримінальної справи, при цьому були визначені ролі кожного затриманого. На даному етапі слідчий разом з оперативними працівниками повинен вживати заходів щодо нейтралізацію протидії з боку учасників злочинної групи, які залишилися на волі, й забезпечення безпеки учасників розслідування. Завершення даного етапу пов’язується із пред’явленням обвинувачення, хоча б попереднього.
Третій етап розслідування полягає у проведенні наступних слідчих дій, спрямованих на встановлення всіх обставин, які входять до предмету доказування. Встановлюються учасники організованої злочинної групи, які раніше не були встановлені, її організатор (лідер), остаточно визначається структура й тип групи, з’ясовуються ролі кожного з учасників, конкретизується обвинувачення, здійснюється диференціація відповідальності, вживаються заходи спрямовані на виявлення й вилучення майна, нажитого злочинним шляхом, збираються відомості, які характеризують особу винних і т.ін. Етап характеризується проявом організованої протидії розслідуванню з боку учасників злочинного угруповання. Якщо на попередньому етапі протидія, як правило, носить ситуативний і одноособовий характер, або пов’язана із способом приховання злочину, то на даному етапі вона цілеспрямованіша. Завершення даного етапу може бути пов’язане із пред’явленням остаточного обвинувачення й ухваленням рішення про завершення досудового слідства.
Четвертий етап розслідування пов’язаний з оцінкою зібраних доказів, ухваленням рішення про завершення слідства, визначенням порядку ознайомлення обвинувачуваних з матеріалами справи й нейтралізацією затягування даного процесу, розглядом заявлених клопотань, структури й змісту обвинувального висновку, а також вирішенням питання забезпечення безпеки осіб, які брали участь у розслідуванні й підлягають виклику в судове засідання, на час, необхідний для надходження справи до суду, та на час судового слідства.
|