Науковці розглядають слідчу ситуацію як ступінь інформаційної поінформованості слідчого про злочин і стан процесу розслідування в певний момент часу (Т. Волчецкая, 1997 р.). Слідча ситуація є основою формування програми або алгоритму розслідування (І. Возгрін, 1993 р.). Слідчі ситуації поділяють на прості (вихідні, проміжні й завершальні) і складні (проблемні, конфліктні, ситуації тактичного ризику, організаційно-неупорядковані й комбіновані) (Л. Драпкін, 1987 р.). Науковці виділяють типові слідчі ситуації й відзначають їх значення для розробки методики розслідування злочинів певного виду й тактики проведенні окремих слідчих дій (В. Корноухов, 1972 р.). Під типовою слідчою ситуацією розуміють узагальнену сукупність відомостей про комплекси певних загальних умов, що зустрічаються при розслідуванні окремих видів або однотипних груп злочинів (В. Лисиченко, О. Батюк, 1988 р.). Типізація слідчих ситуацій може здійснюватися за одним-двома компонентами, при цьому найчастіше використовується інформаційний компонент (Р. Бєлкін, 1997 р.).
Специфіка незаконного наркобізнесу визначає те, що більш важливим і вагомим є фактор, який свідчить не про зміст інформації, а про її повноту й можливість перевірки слідчим шляхом.
Слідчі ситуації, які виникають на початковому етапі розслідування організованої злочинної діяльності у сфері незаконного наркобізнесу можна звести до таких :
1. Отримано оперативну інформацію про існування організованої злочинної групи, яка займається незаконним наркобізнесом, - і проведена оперативна перевірка даної інформації. Виявлені усі або більша частина учасників групи, відомі їх ролі, і є можливість затримання їх на місці злочину при вчиненні незаконних операцій з наркотичними засобами.
2. Затримано особу (декількох осіб), яка вчинила злочин, пов’язаний з незаконним наркобізнесом, і виявлені сліди, які свідчать про груповий характер злочину, однак інші члени групи не встановлені.
3. Наркотичні засоби виявлені й вилучені, встановлені усі учасники незаконного наркобізнесу, більшість затримана, але їх ролі невідомі.
4. Виявлені й вилучені наркотичні засоби, походження й власник яких невідомі. Є дані, що свідчать про груповий характер злочину, але особи учасників не встановлені.
5. Затримано особу, у якої вилучено наркотичні засоби, спочатку дані про груповий характер злочину були відсутні, однак надалі був установлений груповий характер злочину.
Найбільш сприятливою для початку розслідування є перша ситуація. Оперативні працівники при проведенні оперативно-розшукових заходів мають можливість встановити й зафіксувати не тільки всіх учасників злочинної групи, але і їх дії й навіть взаємини між ними, що надалі може бути використано для встановлення ролі кожного з них. Складнішою для розслідування є друга й третя ситуації, тому що в цьому випадку необхідно встановити й виявити усіх учасників злочинної групи. Третя ситуація зустрічається в діяльності підрозділів органів внутрішніх справ на транспорті й пов’язана, як правило, з незаконним перевезенням наркотичних засобів, рідше з їх пересиланням поштовими відправленнями.
|