Дослідження взаємодії юридичної служби з іншими структурними підрозділами дає можливість висвітлити роль юридичної служби у структурі сучасних підприємств.
Як зазначається в Загальному положенні про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2008 р. № 1040, юридична служба утворюється як самостійний структурний підрозділ.
Одним із основних завдань юридичної служби є організація правової роботи, спрямованої на неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних актів органом виконавчої влади, підприємством, їх керівниками та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов’язків [1].
Діяльність, пов’язана із забезпеченням дотримання законності, додержанням правових норм є складовою роботи будь-якого структурного підрозділу підприємства, установи, організації, проте організація правової роботи – це основане завдання саме юридичної служби, в чому відображається її місце та роль на підприємстві.
Зв'язок між структурними підрозділами як правило, ґрунтується на здійсненні:
- спільних дій (проект загального локального акту, колективний договір, правила внутрішнього розпорядку можуть розроблюватися спільно декількома підрозділами, робочою групою, створеною з працівників цих підрозділів, юридичної, кадрової служби, відділу з охорони праці, бухгалтерії тощо);
- узгоджених дій(в цьому випадку під узгодженням розуміється і одночасне досягнення кінцевого результату, і поетапне виконання дій декількома підрозділами, спочатку один структурний підрозділ здійснює дію, потім інший –наприклад, розгляд договору, який надійшов від контрагента до суб’єкта господарювання);
- односторонніх дій (всі структурні підрозділи суб’єкта господарювання надають в фінансовий відділ звіти про використання коштів, виділених на утримання підрозділів) [2; с. 4].
Проте, існують й певні проблемні моменти взаємодії. Так, одним із функціональних обов’язків юридичної служби (найчастіше окремо взятого юрисконсульта) є ведення журналу обліку виконання господарських договорів, але юрисконсульт може не володіти на достатньому рівні знаннями економічного, фінансового, бухгалтерського характеру, тому в науковій літературі пропонується розподілити такий обов’язок між різними структурними підрозділами, щоб кожний відповідав за сферу свого відання.
У науковій літературі виділяють такі основні елементи взаємодії юридичної служби з іншими основними структурними підрозділами суб’єкта господарювання [3; с. 94-97]:
З відділом матеріально – технічного постачання (юридична служба може отримувати локальні акти для візування і правової експертизи; відомості про порушення договірних зобов’язань; документи для пред’явлення претензій і позовів; надавати результати правової експертизи; протоколи узгодження розбіжностей; погоджувати претензії і позови).
З відділом збуту (юридична служба має право одержувати накази, розпорядження, інструкції; узгоджені умови по реалізації продукції; відомості про порушення договірних зобов’язань; заявки на пошук необхідних нормативно – правових актів і на роз’яснення чинного законодавства; надавати результати правової експертизи; проекти договорів; пропозиції по зміні типових господарських договорів).
З відділом кадрів (отримувати проекти трудових договорів, контрактів, заявки на пошук необхідних нормативно – правових актів, наказів щодо переведення, про звільнення, про притягнення працівників до дисциплінарної чи матеріальної відповідальності;надавати інформацію про зміни в трудовому законодавстві,роз’ясненьщодо чинного законодавства й порядку йогозастосування).
Зфінансовимвідділом (одержувати проектифінансовихдоговорів; матеріали для пред’явленняпретензій, позовів у суди; заявки на роз’яснення чинного законодавства, надаєрішеннящодопред’явленихпретензій і позовів; результатирозглядупретензій, судових справ; роз’яснюєзаконодавство і порядокйогозастосування; надає узгодженіматеріали про стан заборгованості, пропозиції по примусовомустягненнюборгів; надаєаналіззмін і доповненьфінансового, податкового, цивільного та іншихгалузейзаконодавства).
І це основні, вузлові питання взаємодії, бо необхідно враховувати, що юридична служба забезпечує дотримання законності, здійснення правової роботи, пропаганди законодавства серед усіх підрозділів, чим сприяє утвердженню права в усіх сферах господарювання. Також розробка положень про структурні підрозділи, про взаємодію структурних підрозділів з певних питань діяльності суб’єктів господарювання дасть змогу покращити організацію правової роботи, забезпечить правильне застосування нормативних актів, запобігання порушень, що сприятиме функціонуванню діяльності будь-якого підприємства незалежно від форм власності.
Література:
1. Про затвердження Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації : Постанова Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 № 1040 // Урядовий кур’єр. – 2008. - № 238.
2. Куліш А., Горевий В. Взаємодія юридичної служби суб’єкта господарювання з іншими структурними підрозділами / Куліш А., Горевий В. // Підприємство, господарство і право. – 2010. - № 10. – С. 3-6;
3. Горевий В. І. Організація юридичної служби на підприємстві : навчальний посібник / В. І. Горевий. – 3-тє вид., перероб. і допов. – Суми : Університетська книга, 2012. – 367 с.
|