Поняття "сфера дії трудового права" не визначено у законодавстві, теоретиками використовується лише доктринальне розуміння. Конституція України закріплює право громадянина на вибір професії і трудової діяльності, що знайшло відображення не лише в трудовому праві, а й у цивільному, адміністративному та ін.
З огляду на те, що трудове право на певному етапі історичного розвитку виокремилось з цивільного права, найбільш гострі дискусії щодо сфери дії трудового права та зокрема його самостійності ведуться саме представниками галузі цивільного права. Особливо актуальним це питання є напередодні прийняття Трудового Кодексу, тому визначення і дослідження сфери дії трудового права є першорядною проблемою.
Виокремлюють "широку" і" вузьку" сфери дії трудового права. "Широка" сфера, на відміну від "вузької", охоплює більше коло суб'єктів, відносини яких регулюються однотипними нормами. В Україні з радянських часів в принципі збереглася правова модель "вузької" сфери. У той же час істотно розширилося коло осіб як тих, що охоплюються трудовим законодавством, так і тих, що знаходяться в зоні автономного регулювання їхньої праці. З огляду на сучасні тенденції узгодження національного законодавства з європейським, важливо розуміти, що одним з основних принципів права Європейського Союзу є принцип юридичної ясності. Враховуючи важливість для правозастосовчої практики юридичної ясності у галузевій приналежності норм, що регулюють трудові відносини названих вище категорій осіб, необхідним видається приділити цьому питанню достатню увагу і місце у новому Трудовому кодексі України. Тут має бути чітко визначена сфера дії трудового права, зокрема, для тих категорій працівників, щодо правового регулювання праці яких ведуться наукові дискусії, в той час як трудові права людини для них порушуються, і законодавча невизначеність є однією із причин такого становища. Ст. 7 КЗпП України має зазнати суттєвих змін у напрямку конкретизації усіх категорій працівників, трудові відносини яких регулюватимуться спеціальним законодавством, а також встановлення критеріїв, меж та обсягу диференціації, допустимої щодо кожної категорії.
Трудова діяльність окремої особи - спортсмена, військовослужбовця за контрактом регулюється різними галузями права, зокрема, цивільним, адміністративним та іншими. Але, в той же час, містить ознаки найманої праці, що вимагає потребу внести ясність в визначення поняття “широкої” сфери дії трудового права.
|