На сучасному етапі державотворення досить гостро постає питання щодо реалізації в Україні адміністративно-територіальної реформи. Внаслідок курсу України на євроінтеграцію, проблема перебудови і вдосконалення адміністративно-територіального поділу є важливим кроком. Оскільки система поділу на територіальні одиниці у нашій державі дісталася нам у спадок від Радянського Союзу і по суті, продовжує діяти і далі, тому сучасна система устрою є неефективною, застарілою і не придатною до для демократичної держави та суспільства. Побудова ефективної системи управління адміністративно-територіальними одиницями є надзвичайно важливим завданням, оскільки від проведення даної реформи буде залежати розвиток нашої держави, а також реалізація її курсу на євроінтеграцію.
Адміністративно-територіальна реформа в Україні стала предметом дослідження таких науковців як Кириленко О., Косаревич Н., Кравченко В., Луніна І., Міщук В., Пухкал О., Федоров В., Форкун І. та ін.
На сучасному етапі для проведення проведення адмінстративно-територіальної реформи в Україні існує низка загроз :
1. Україна ще не повністю подолала фінансово-економічну кризу.
2. Публічна підтримка реформи з боку основних політичних сил так і залишилась несформованою.
3. Популізм в українській політиці залишається найбільш поширеним явищем [1, с. 128].
Тому, перш за все, необхідним є врахування данних загроз та ризиків, аби протидіяти неефективному та недоцільному реформуванню адміністративно-територіальної системи України.
Безперечно важливим є визначення пріоритетних напрямків у проведенні реформування, а саме: перегляд кількості і розмірів адміністративно-територіальних одиниць, перерозподіл функцій і повноважень між рівнями управління, професіоналізація служб місцевого самоврядування [2].
Першоосновою адміністративно-територіальної реформи є створення повноцінних громад. В Україні існує декілька варіантів проведення реформи, за якою зберігатиметься трирівневий устрій України, і які в майбутньому можуть здобути підтримку широких верств населення, без якої реформу здійснити не вдасться.
Основними з них є наступні чотири:
• Варіант перерозподілу повноважень та відповідальності без укрупнення та об’єднання громад.
• Варіант укрупнення шляхом добровільного об’єднання громад та розподіл функцій в залежності від наявних договірних відносин.
• Соціальна модель створення громад, за якої укрупнення може відбутися шляхом централізованого об’єднання, в тому числі примусово.
• Соціально-економічна модель формування громад, за якої може відбутися розукрупнення існуючих районів до рівня мінімально можливого для виконання делегованих повноважень та формування громад навколо центрів економічного розвитку.
При цьому мінімальна кількість населення громад мала б складати 5000 осіб [3, с. 53].
Сучасні області здебільшого відповідають вимогам щодо організації адміністративно-територіального устрою та умовам створення адміністративно-територіальних одиниць. Для успішного проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні необхідно здійснити наступні дії:
• розробка та схвалення плану впровадження реформи;
• створення керівного органу під головуванням віце-прем’єра із питань впровадження реформи;
• створення окремої тимчасової міжвідомчої групи науково-методичного супроводу, підпорядкованої безпосередньо віце-прем’єр-міністру;
• створення групи моніторингу впровадження реформи та оперативної оцінки виконання плану впровадження реформи;
• створення оперативних груп із питань впровадження реформи в
• облдержадміністраціях та визначення кураторів з питань впровадження реформи за кожною областю на рівні заступників міністрів;
• забезпечення інформаційного супроводу реформи [4, с. 240].
В результаті успішного проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні вона матиме основними завданнями такі:
• Сильне громадянське суспільство й комфортна для громадянина держава − результат реформи.
• Децентралізація влади і чітке розмежування компетенції та фінансів держави та місцевого самоврядування. Значне підвищення якості державних та муніципальних послуг.
• Передача місцевому самоврядуванню більшості повноважень, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності людини.
• Визнання територіальної громади (повітів, волостей) первинним рівнем самоврядування з передачею відповідних компетенцій та фінансів.
• Запровадження принципу рівномірного розвитку територій, усунення причин надмірних перетікань ресурсів на користь столиці. Визначення спеціалізації країв та передача відповідних ресурсів, що забезпечить внутрішньоукраїнську та міжнародну спеціалізацію країв.
• Перехід від галузевого принципу публічного управління до функціонального. Зміна структури виконавчих органів державної та місцевої влади і перехід до проектного планування та фінансування.
• Створення нових кордонів округів: військових, судових, прокурорських, міністерства внутрішніх справ та служби безпеки. [5, с. 124]
Отже, на сучасному етапі розвитку необхідним є проведення адміністративно-територіальної реформи. Однак, відкритим і недостатньо дослідженим лишається питання мети чи цільового призначення таких реформ і основних принциів її проведення. Крім того, законопроект щодо адміністративно-територіальної реформи має бути продуктом широкого обговорення в органах місцевого самоврядування, експертному середовищі, ЗМІ. Саме тоді, реформа врешті решт буде реалізована, а не існуватиме у численних редакціях лише формально. В результаті проведення реформи сформується прозора система державної влади, жоден державний орган не зможе втручатися в життя суспільства, відбудеться суттєве обмеження чисельності державного апарату, кожен державний сужбовець стане відповідальним за якість здійснення ним повноважень.
Література:
1. Новий курс: реформи в Україні 2010-2015 роки. Національна доповідь /За заг. ред. В. М. Гейця та ін. – К.: НВЦ НБУВ, 2010. – 232 с.
2. Концепція реформи адміністративно-територіального устрою України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.minregionbud.gov.ua.
3. Григор’єва С. Є. Реформування адміністративно-територіального устрою України: зарубіжний досвід / С. Є. Григор’ва // Матеріали VI Всеукраїнської науково-практичної конференції за міжнародною участю «Вивчення та впровадження в Україні іноземного досвіду удосконалення діяльності органів влади». – Полтава, ПолтНТУ, 2011. – С.47–55.
4. Адміністративно-територіальна реформа в Україні: оптимальна модель / К. Л. Захаревич, В. Д. Морозов, Д. М. Лукінець, О. І. Соскін. – К.: Видавництво «Інститут трансформації суспільства», 2008. – 288 с.
5. Павлюк А. П. Реформування адміністративно-територіального устрою України: проблеми та перспективи реалізації / А. П. Павлюк // Стратегічні пріоритети. – №1(2). – 2010. – С. 123–130.
________________________
науковий керівник: Жукорська Я. М. к.ю.н. доцент кафедри публічного права
|