Комерційне посередництво є одним з найважливіших інститутом господарського законодавства України.[1, с.14] Поняття комерційного посередництва міститься в ст.295 Господарському кодексі України. Як випливає зі змісту цієї статті, комерційне посередництво визначається як агентська діяльність. Разом з тим, назва глави 31 ЦК України, в якій міститься ст.295, називає комерційне посередництво як агентські відносини у сфері господарювання. Таким чином, комерційне посередництво в одному випадку визначається як діяльність, в іншому - як відносини. Вважаю, що це термінологічна неточність, яка потребує законодавчого уточнення. Крім того, у чинному господарському та цивільному законодавству простежується зв'язок понять «посередництво» і «представництво», «комерційне посередництво» і «комерційне представництво».
Вважаю, що комерційне посередництво необхідно розглядає як комплексний інститут, в якому поєднуються риси, як посередництва, так і представництва.
У законодавстві інших країн (Росії, Білорусі, Молдови) також є інститути комерційного посередництва і комерційного представництва. Так, в Цивільному кодексі Російської Федерації є ст.184 «Комерційне представництво», однак законодавчої дефініції вона не містить, мова в ній йде тільки про комерційні представників. Немає в законодавстві Російської Федерації легітимного визначення комерційного посередництва, є лише згадка про комерційні посередниках (п.2 ст. 182 ЦК РФ). «Комерційне представництво» за ст.185 Цивільного кодексу Республіки Білорусь також не дає детального визначення комерційного представництва, але розкриває поняття комерційного представника. Відносини комерційного посередництва законодавством Білорусі не врегульовані. Глава ХХП Цивільного кодексу Республіки Молдова описує різні види посередництва (в т.ч. і торгове посередництво). Однак конкретного визначення «посередництва» в кодексі немає, поняття «комерційне посередництво» також відсутня.
Слід казати, що поняття комерційного посередництва і комерційного представництва пов'язані з системою права. У країнах романо-германської системи права комерційне посередництво пов'язане з укладанням угод між зацікавленими особами. Інститут представництва (договірне і законне) регулюється нормами цивільних кодексів. В англо-американському праві представництво регулюється нормами прецедентного права і судової практики. [2, с.94]
Законодавче врегулювання інституту комерційного посередництва в різних країнах відбувається по-різному. Однак в цілому в світі відбуваються інтеграційні процеси, спостерігається тенденція до зближення та уніфікації правових норм, що регламентують господарську діяльність у різних державах. [3, с.64]
Література:
1. Юлдашев А.Х. Регуляторна політика як засіб вдосконалення господарського законодавства : монографія / О. Х. Юлдашев. – К. : МАУП, 2006. – 302 с.
2. Шимон С. І. Цивільне та торгове право зарубіжних країн / С. І. Шимон. – К. – 2006. – 220с.
3. Муравйов В.І. Гармонізація законодавства як феномен європейської інтеграції // Український правовий часопис. - 2003.- № 2.- 89с.
|