:: LEX :: СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ І СИСТЕМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕМОКРАТИЧНИХ РЕФОРМ
UA  PL  EN
 
  Главная
  Как принять участие в научной конференции?
  Календарь конференций
  Редакционная коллегия. ОБ «Наукова спильнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архив

Актуальные исследования правовой и исторической науки (выпуск 69)

Срок представления материалов

13 февраля 2025

До начала конференции осталось дней 9


  Научные конференции
 

  Полезные правовые интернет ресурсы
 

 Полезные ссылки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Счетчики


 Ссылки


 Кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ І СИСТЕМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕМОКРАТИЧНИХ РЕФОРМ
 
05.12.2007 18:34
Автор: Наливайко Лариса Романівна, кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри загальноправових дисциплін, професор кафедри Запорізького юридичного інституту Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ
[Конституционное право. Международное право]
На сучасному етапі реформування правової системи, яке супроводжується різким падінням життєвого рівня широких прошарків населення та загостренням соціальної і матеріальної нестабільності в суспільстві, проблема ефективної державної соціальної політики набуває особливого значення. Її роль як засобу системного забезпечення демократичних реформ досліджена недостатньо. Відсутнє єдине розуміння змісту соціальної політики, її форм і методів реалізації, взаємодії з економічною ефективністю.
Чинна Конституція України в ст.1 визначила нашу державу як демократичну, соціальну, правову. Як відомо, ці конституційні положення в нашій державі втілюються не повною мірою. А термін “соціальна держава” рідко вживається в державних документах, що свідчить про недооцінку важливості проблем, пов'язаних з формуванням такої держави. Це зумовлює потребу теоретичного осмислення причин виникнення, еволюції та структури, функцій соціальної держави та перспектив її становлення в сучасній Україні, що окрім своєї теоретичної актуальності, має важливе практичне значення, оскільки фактично йдеться про створення демократичної, соціальної, правової держави, реальне забезпечення прав і свобод громадян України.
Нині на основі аналізу сучасних моделей державної соціальної політики необхідно розглянути концепцію соціальної політики в період демократичного реформування українського суспільства та її роль у забезпеченні політичної стабільності.
Необхідно дослідити взаємозалежність соціально-економічних факторів і політичної стабільності. Сильна соціально-економічна політика є однією з головних передумов стійкого стану суспільства, що дозволяє ефективно функціонувати в умовах різних впливів, зберігаючи при цьому свої структуру і спроможність контролювати процес суспільних змін.
Важливим є обґрунтування залежності легітимності влади від ефективності соціальної політики.
В період реформування українського суспільства соціальна політика формувалася на основі вирішення двох завдань – перебудови соціально-економічної системи й адаптації до конкурентних вимог глобальної економіки. Такий підхід, який припускав зниження ролі держави в соціально-економічній сфері та проведення приватизації, і визначив характер соціальної політики. Її основною метою став соціальний захист, який повинен був повною мірою пом'якшити соціальні наслідки реформ. Таким чином, проблема розглядалася винятково з погляду оптимізації перерозподілу обмежених ресурсів між соціально вразливими групами населення.
Сьогодні у контексті сучасних політичних і соціально-економічних процесів необхідно виявити роль і місце соціальної політики в системі державних пріоритетів; тенденції, задачі, особливості її формування; теоретико-методологічні підходи до дослідження залежності формування і здійснення соціальної політики від політичних і економічних факторів; її роль у системному забезпеченні демократичних реформ, сформулювати концепцію соціальної політики в перехідний період і на перспективу, яка повинна містити елементи як пасивної, так і активної соціальної політики, метою якої є створення мотиваційної системи, проаналізувати ступінь розробки проблем соціальної політики у вітчизняній і зарубіжній літературі, виявити роль громадянського суспільства в здійсненні соціальної політики, а також проаналізувати можливості соціальної політики на сучасному етапі реформування українського суспільства.
Виходячи з вищезазначеного важливою проблемою є обґрунтування зв'язку соціальної політики з ефективністю демократичних інститутів, показати, що ключовою проблемою, від вирішення якої багато в чому залежить ефективність демократичних політичних інститутів, є отримання цими інститутами соціальної спрямованості, можливість за їх допомогою здійснювати соціальну політику в інтересах досить широких верств населення. В країнах, де вдавалося забезпечити таке поєднання демократичних інститутів з сильною соціальною політикою, ці інститути знаходили необхідну легітимність і стійкість, що підвищувало ефективність їх функціонування.
Необхідність посилення соціальної орієнтації функціонування економіки змушує шукати нові механізми забезпечення базової захищеності населення. Важливо виділити й обгрунтувати пріоритети системи соціального захисту в Україні. Нова концепція системи соціального захисту в ідеалі повинна бути орієнтована на забезпечення кожному члену суспільства прожиткового мінімуму і надання матеріальної допомоги тим, хто неспроможний подбати про себе сам. Тому основними цілями соціальної політики на сучасному етапі є: максимальне збереження фізичного, інтелектуального, духовно-етичного потенціалу країни; формування ефективної системи трудової мотивації, яка відповідає вимогам легального ринку України. Без цього неможливий економічний підйом, не буде ефективної економіки, повноцінного ринку; створення інституціональних і соціально-економічних передумов для реалізації громадянами, різними суспільними прошарками і групами населення своїх потреб і інтересів, прояву своєї активності і розкриття особистості. Саме це створює передумови громадянського суспільства, особистої свободи, реальної демократії.
В Україні відбуваються трансформаційні зміни, метою яких є створення економічно і соціально розвиненої, політично стабільної держави.
Тому актуалізується питання виявлення і детального аналізу функцій сучасної соціальної держави. Сучасна соціальна держава бере на себе обов’язок підтримки стабільного соціально-економічного становища членів суспільства, соціального добробуту.
Необхідно обгрунтувати участь держави в соціально-економічній сфері. Дослідити, що усунути економічні причини соціальної несправедливості можливо лише шляхом державного регулювання, що є характерною рисою діяльності соціальної, правової держави.
Різнобічно обгрунтовати позитивні і негативні характерні риси й особливості соціальної держави. Показати, що незважаючи на жорстку критику, якій піддається соціальна держава, і сьогодні – це оптимальний інститут вирішення соціальних проблем.

e-mail: larisa-nalivayko@rambler.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
МІЖНАРОДНЕ ВОДНЕ ПРАВО ЧИ ПИТАННЯ ТРАНСКОРДОННИХ ВОДОТОКІВ У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ
06.12.2007 22:40
ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ РЕФОРМИ В ГІРСЬКИХ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТАХ УКРАЇНИ
05.12.2007 19:33
ПРОБЛЕМИ РЕФОРМУВАННЯ СУДОВОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
05.12.2007 19:20




© 2006-2025 Все права защищены При использовании материалов сайта, ссылка на www.lex-line.com.ua обязательна!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше