У кримінально-процесуальному кодексі України не міститься визначення поняття «обшук», а тільки наведені лише підстави для його проведення (ст.234.ч.1).
Згідно чинного кримінально-процесуального кодексу України ч1. ст.234, обшук – це одна із слідчих ( розшукових) дій, яка проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було добуто у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Головко М.Б.,Осипенко І.П. наводять визначення наступним чином: «обшук» - це слідча дія ,що як правило, проводиться на підставі ухвали слідчого судді та здійснюється слідчим чи прокурором процесуальне примусове обстеження приміщень, місцевості, окремих осіб з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуто в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукових осіб. [1,9]
Віктор Маркусь дає поняття обшуку у своєму навчальному посібнику. Обшук – це слідча дія, спрямована на примусове обстеження осіб, приміщень, споруд, ділянок місцевості, тощо, що знаходяться у розпорядженні особи, яку обшукують та членів її сім’ї, а також організації, установи, з метою виявлення і вилучення об’єктів, слідів, що мають значення для розслідування справи.[2,307].
М.В. Салтевський пропонує наступне визначення терміну : обшук – це примусова слідча дія яка полягає у дослідженні і обстеженні осіб, зайнятих ними приміщень, робочих місць, належного їм майна, ділянок місцевості, із метою виявлення розшукуваних злочинців, знарядь злочину, речей і цінностей а також інших предметів, які мають значення для встановлення істини у справі. [3,161].
О.С. Галиця пропонує таке поняття обшуку: «обшук» є обґрунтованою доказами ,наявними у справі , досудовою слідчою дією, суть якої полягає у примусовому обстеженні конкретних осіб, а також приміщень, ділянок місцевості, транспортних засобів, які знаходяться у постійному чи тимчасовому володінні тих чи інших осіб, вилучення цінностей та інших предметів і документів, що можуть мати значення для встановлення істини у справі чи забезпечення цивільного позову, конфіскації майна, знайдення розшукових осіб, об’єктів тваринного і рослинного світу. [4].
В.Ю. Шепітько вважає, що обшук – це слідча дія ,змістом якої є примусове обстеження приміщень і споруд, ділянок місцевості, окремих громадян з метою відшукування і вилучення предметів, що мають значення у справі, а також виявлення розшукових осіб. [5,118].
Із вище зазначеного можна виділити наступні складові, які необхідно включити для визначення терміну «обшук»:
1. ким здійснюється і на підставі чого чого;
2. перелік об'єктів та суб’єктів обстеження, та їх належність;
3. мета обшуку.
Таким чином, поняття «обшук» в кримінально-процесуальному законодавстві не визначено. Тому серед науковців існують різні точки зору щодо того, що слід розуміти під цим поняттям.
Вважаю за доцільне включення чіткого визначення поняття «обшук» в кримінально-процесуальний кодекс України, щоб не виникало суперечок з цього приводу.
Так як обшук пов'язаний з певними порушеннями прав громадян на недоторканність особи, житла і вимагає дотримання встановлених законом гарантій. Проведення цієї слідчої дії з нормами міжнародно – правових документів про права людини і тому органи досудового розслідування повинні суворо дотримуватися порядку його проведення.
Література:
1. Головко М.Б., Осипенко І.П. Обшук (юридично – психологічні аспекти організації та проведення) . Чернигів 2015 – 126 с.
2. Віктор Маркусь . Криміналістика. Київ 2007 – 558 с.
3. Салтевський М.В. Криміналістика: підручник : у 2 ч. Ч 2/ М.В.Салтевський - Х.: Консум, 2001. – 528 с.
4. О.С. Галиця . Поняття обшуку. Електронний ресурс
5. Шепітько В.Ю. Криміналістика. Криміналістична тактика та методика розслідування злочинів: посіб.( для студентів юр. вузів та факультетів) В.Ю. Шепітько –Х. : Одисей, 2001. – 528с.
6. Кримінальний процесуальний кодекс України. Електронний ресурс // www.zakon.rada.gov.ua
|