Правове регулювання праці неповнолітніх у проекті Трудового Кодексу України відображає перспективи, які закладені законодавцем у цю сферу. Частиною п’ятою статті 19 проекту Трудового Кодексу України (далі – проект ТК України) [1], передбачено можливість укладення трудових договорів з особами, які не досягли чотирнадцятирічного віку, для їх участі в концертах, виставах, у створенні кінофільмів та інших творів мистецтва, інших творчих заходах. На нашу думку, в проекті має бути визначений порядок укладення таких угод або ж застереження щодо згоди на його укладення органів опіки і піклування з метою забезпечення захисту прав дітей у трудових відносинах.
Стаття 108 проекту ТК України встановлює, що розірвання трудового договору з працівниками, які не досягли вісімнадцятирічного віку, за ініціативою роботодавця не допускається, крім випадків розірвання трудового договору з підстав, визначених статтями 92, 93 Кодексу, ліквідації юридичної особи - роботодавця або припинення фізичною особою виконання функцій роботодавця. Крім того, розірвання трудового договору з працівниками, які не досягли вісімнадцятирічного віку, допускається, за умови отримання згоди служби у справах дітей, крім підстав, визначених статтею 96 Кодексу. Вказані гарантії природно поєднуються з іншими гарантіями трудових прав неповнолітніх, зокрема відповідно до ст. 134 проекту ТК України для працівників віком від 16 до 18 років встановлюється скорочений робочий час 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років - 24 години на тиждень. Вказана норма є високою соціальною гарантією захисту трудових прав працівників. Крім того, тривалість робочого часу учнів, які працюють у вільний від навчання час, не може перевищувати 12 годин на тиждень для осіб віком до 16 років і 18 годин на тиждень для осіб віком від 16 до 18 років.
Слід також відмітити, що відповідно до ст. 186 забороняється ненадання щорічних основної і додаткової трудових відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також протягом робочого року особам віком до 18 років та працівникам, які мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу в шкідливих і важких умовах чи з особливим характером праці.
Також високою соціальною гарантією є норма статті 285, яка встановлює, що роботодавець зобов’язаний за рахунок своїх коштів організувати проведення попереднього (у разі укладення трудового договору) і періодичного (протягом трудової діяльності) медичного огляду нічних працівників, працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі для відповідних видів робіт, а також щорічного обов’язкового медичного огляду працівників віком до 21 року. Перелік професій, посад та видів робіт, працівники на яких підлягають медичному огляду, строк і порядок його проведення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони здоров’я населення. Серед гарантій, які передбачені у проекту ТК України для неповнолітніх є і норма ст. 328, у якій серед працівників, які не підлягають атестації виділяються неповнолітні. З урахуванням цього, можемо стверджувати, що гарантії трудових прав неповнолітніх у проекті ТК України є дієвими та реальними.
Література:
1. Трудовий Кодекс України: текст законопроекту до другого читання 24.07.2017р. – Електронний ресурс. – Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53221.
__________________________
Науковий керівник: Чудик-Білоусова Н.І., професор кафедри трудового, земельного та господарського права Хмельницького університету управління і права
|