Принципи є узагальнюючим відображенням змісту всієї галузі права, забезпечують єдність процесу його становлення, реалізації, охорони та вказують на тенденцію розвитку певної галузі в майбутньому.
У теорії права, незважаючи на численні дискусії, не вироблено досі єдиного ставлення ні до визначення поняття принципу, ні до розуміння його ролі в регулюванні суспільних зв’язків. Не є винятком і наука трудового права. В юридичній літературі як визначальне, базове поняття використовують терміни: “ідеї”, “начала”, “положення” з додаванням до них уточнювальних ознак: “вихідні”, “керівні”, “основоположні”, “основні” і т.п. Одні автори пов’язують ці поняття з необхідністю закріплення в правових нормах, інші – ні. Усі ці обставини зумовлюють необхідність ґрунтовного тлумачення принципів трудового права та визначають актуальність дисертаційного дослідження.
Системи принципів трудового права – це науково обґрунтована класифікація керівних положень – принципів права, що передбачає розподіл їх за визначеними критеріями на загальноправові, міжгалузеві, галузеві та інституційні, які в сукупності є взаємообумовленими, узгодженими між собою і визначають зміст та спрямовують розвиток правових норм в межах всієї галузі або її окремих інститутів [1].
Проблеми класифікації принципів трудового права досліджували: О.Т. Барабаша, Н.Б. Болотіної, В.С. Венедиктова, Д.О. Карпенка, П.Д. Пилипенка, Н.М. Хуторян, Г.І. Чанишевої.
В літературі виділено цілий комплекс принципів трудового права, які поділені на критерії, найважливішими з яких є :
- Принципи, що місять керівні засади, які зазначають умови праці, активну участь працівників і профспілок у встановленні умови праці;
- Принципи, що виражають політику держави в галузі правового регулювання ринку праці й ефективної зайнятості, а саме: свобода праці і свобода трудового договору;
- Принципи, що відображають головні напрями правової політики в галузі охорони здоров’я працівників, гарантування трудових прав працівників [2].
В Конституції України, КЗпП та інших законодавчих актах про працю існуює такий поділ принципів:
1. Принципи, що сприяють залученню до праці, забезпеченню раціонального використання робочої сили працівників та розподілу праці між ними
2. Принципи, які спрямовані на забезпечення продуктивності, високого рівня умов й охорони праці;
3. Принципи, які розкривають зміст та сутність виробничої демократії та сприяють професійного росту працівника та його розвитку [3].
Серед загальноправових принципів слід виділити наступні: пріоритетність прав і свобод людини; законність; рівність усіх перед законом і судом; недопущення дискримінації у сфері праці; гуманізм; демократизм, тощо.
До принципів правового регулювання праці слід віднести: свободу праці та заборону від примусової праці, захист від безробіття; право на охорону здоров’я; забезпечення права на освіту; соціальне партнерство та договірне встановлення умов праці; забезпечення свободи діяльності громадських об’єднань; захист прав і свобод усіма засобами, які не заборонені законом.
Принцип соціального партнерства та договірного встановлення умов праці є міжгалузевим принципом, оскільки він визначає зміст норм, що регулюють не лише колективні відносини з приводу застосування найманої праці, а й відносини, що знаходяться поза їх межами [4].
Основними критеріями класифікації галузевих принципів трудового права є: зв’язок з основними трудовими правами та обов’язками, юридичними гарантіями, загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права.
Отже, загальноправові принципи є головними, мають всезагальний характер і значною мірою визначають систему принципів будь-якої галузі права, в тому числі трудового. Серед загальноправових принципів виділено: пріоритетність прав і свобод людини; законність; рівність усіх перед законом і судом; недопущення дискримінації у сфері праці; гуманізм; демократизм; пріоритетність норм міжнародного права над нормами національного права; справедливість; єдність юридичних прав та обов’язків; взаємна відповідальність держави і особи.
Література:
1. Волощук О.Я. Поняття принципів трудового права // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2001. – № 5. – С. 135-140.
2. Лаврів О.Я. (Волощук) Принципи трудового права як основа для регулювання трудового законодавства // Україна між минулим і майбутнім: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції; м. Івано-Франківськ, 20 квітня 2001 р. – Київ: Видавництво Національної академії внутрішніх справ України, 2002. – С. 14-18.
3. Волощук О.Я. Принципи як основоположний елемент системи трудового права України // Актуальні проблеми науки трудового права в сучасних умовах ринкової економіки: Матеріали науково-практичної конференції; м. Сімферополь, 19-20 травня 2003 р. / За ред. проф. В.С. Венедиктова. – Харків: Нац. ун-т внутр. справ, 2003. – С. 56-57.
4. Волощук О.Я. Принцип соціального партнерства як один з галузевих принципів трудового права України // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ. – Збірник. – Вип. – 2003. – С. 241-250.
|