В сучасних умовах реформування, модернізації та прагнення керівництва України розвивати державу – особлива роль належить представництву у судах як виду професійної правничої допомоги в механізмі стосовно захисту прав і інтересів громадян та організацій. Відмітимо, що з ціллю нормативно врегулювати певні процесуальні механізми, за допомогою яких можливо забезпечувати справедливий, ефективний, неупереджений та своєчасний захист прав і свобод людини – 3 жовтня 2017 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» [1], тим самим внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України). Враховуючи те, що професійна правнича допомога є оновленою моделлю представництва в цивільному процесі, слід наголосити на ст. 15 ЦПК України, за якою передбачено, що «представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога)» [2]. З огляду на це, досить актуальним є розгляд положень процесуального законодавства, яким регулюється професійна діяльність адвокатів як представників в цивільному процесі України.
Реалізація адвокатом представництва у цивільному процесі, як вже було сказано, здійснюється через надання професійної допомоги суб’єктам під час захисту судами суб’єктивних цивільних прав і інтересів осіб, що є заінтересованими при розгляді цивільних справ. Означене є можливим за допомогою «руху» цивільної справи через конкретні етапи. За юридичною літературою такий «рух» ознаменували стадіями цивільного процесу.
Наголосимо, що на даний момент стадії цивільного процесу прийнято поділяти на обов’язкові та факультативні. Обов’язкові стадії цивільного процесу, вони ж основні, за процесуальною літературою поділяються на наступні: «1) подання заяви до суду; 2) відкриття провадження у справі; 3) провадження у справі до судового розгляду; 4) судовий розгляд який закінчується ухваленням судового рішення; 5) звернення судового рішення до виконання» [3, с. 57-58]. Що стосується факультативних стадій (необов’язкові), то до них прийнято відносити апеляційний та касаційний перегляд рішень суду. Отже, для адвоката як представника, під час надання професійної правничої допомоги особливо важливим є конкретна стадія в цивільному процесі, яка відмічається відповідними провадженнями.
На наш погляд, детальна участь адвоката під час надання професійної правничої допомоги в цивільному процесі розглядається через специфіку його діяльності за різними провадженнями в цивільному процесі (окреме, наказне та позовне).
Література:
1. Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів: Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 2017. № 48. Ст. 436.
2. Цивільний процесуальний кодекс: Закон України від 18 березня 2004 року № 1618-IV (останні зміни: 13.08.2020) / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 2004. № 40(42). Ст. 492.
3. Цивільний процес України. Академічний курс: підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / [С.Я. Фурса, Є.І. Фурса, О.В. Гетманцев та ін.]; за ред. С.Я. Фурси. Київ: Вид. Фурса С.Я.: КНТ, 2009. 848 с.
|