:: LEX :: ПРОБЛЕМИ ФІНАНСОВО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ КРЕДИТУВАННЯ ОСВІТИ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 68)

Термін подання матеріалів

14 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 19


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ПРОБЛЕМИ ФІНАНСОВО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ КРЕДИТУВАННЯ ОСВІТИ
 
02.10.2008 20:13
Автор: Якубовський Роман Володимирович, аспірант Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України
[Фінансове право. Банківське право]
Закон України „Про освіту” у своїй преамбулі характеризує освіту як основу інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави[1]. У період незалежності освіта здобула новий зміст та якісний розвиток. Однак реалії сьогодення вказують, що національна система освіти ще не повною мірою відповідає глобальним економічним і соціальним тенденціям розвитку, вимогам інформаційного суспільства, сучасному стану розвитку вітчизняної економіки та потребує фінансово-правової переорієнтації, включаючи її кредитування.
Відповідно до Закону України „Про вищу освіту” одним із принципів, на яких ґрунтується державна політика у сфері освіти, є принцип доступності та конкурсності отримання вищої освіти кожним громадянином України[2]. Одним із шляхів реалізації державної політики у сфері вищої освіти виступає надання цільових та пільгових державних кредитів особам для здобуття вищої освіти. Такі кошти передбачаються залежно від форми власності вузу у відповідних бюджетах (державному, бюджеті АРК, інших місцевих бюджетах) окремим рядком і надаються в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку надання цільових пільгових кредитів для здобуття вищої освіти” від 16.06.2003 р. № 916[3].
Тенденція останніх років вказує на очевидне зниження фінансування умов зазначеного Порядку, зменшення кількості вищих навчальних закладів, студенти яких можуть розраховувати на отримання вищої освіти за рахунок державного кредитування. На нашу думку, основними проблемами залишаються відсутність спеціалізованого закону, видача кредитів виключно під заставу(квартира, автомобіль), яку більшість молодих людей не може надати, проблема в частині відсутності реального механізму повернення кредитних коштів.
З метою подолання цих проблем на розгляді Верховної Ради України перебуває законопроект № 1084 від 30.11.2007 р. „Про кредитування на здобуття вищої освіти”[4].
Законопроектом передбачається запровадження спеціального виду кредиту – освітнього кредиту, а доступність його одержання передбачається забезпечити рядом положень – закріпленням граничного розміру відсотка по кредиту, який затверджується Кабінетом Міністрів України, а також наданням позичальникові відстрочки повернення кредиту до початку активної трудової діяльності та поетапного механізму його погашення.
Держава відіграє важливу роль у створенні діючого механізму освітнього кредитування. Так, до прикладу, за рахунок компенсації частини процентної ставки у розмірі облікової ставки НБУ держава зобов’язується зробити кредити на освіту більш доступними і дешевими. Крім того у виняткових випадках держава несе субсидіарну відповідальність перед банком по боргах позичальника.
Запропонована у законопроекті схема створена для направлення бюджетних коштів винятково на здешевлення кредиту, а не на його видачу, як це відбувається зараз, що дозволить як мінімум у десять разів збільшити кількість одержувачів державної підтримки.
Проект Закону „Про кредитування на здобуття вищої освіти” дозволить створити реальний механізм кредитування освіти; надасть шанс здобути якісну і престижну освіту незабезпеченим категоріям громадян; банкам для роботи зі студентством - в розрізі додаткових гарантій повернення кредитів; ліквідувати корупційні схеми розподілу бюджетних коштів освітнього кредитування.
Можливість отримання молодими громадянами України за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти у вищих навчальних закладах за різними формами навчання, незалежно від форм власності навчального закладу, діючого на території України, передбачено статтею 11 Закону України „Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”[5].
Умови надання кредитів на освіту не враховують наявність дітей у молодих громадян, які здобувають освіту. Тому проектом Закону України “Про внесення змін до статті 11 Закону України “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні” № 0888 від 23.11.2007 р. пропонується доповнити статтю 11 Закону нормами щодо звільнення від сплати відсотків за користування пільговим кредитом для здобуття освіти у вищих навчальних закладах та часткового звільнення від сплати кредиту (за рахунок держави) окремих категорій громадян, які мають дітей[6]. Так відповідно до проекту, молоді громадяни, які не мають дітей, сплачують кредит з відсотковою ставкою у розмірі три відсотки річних від суми заборгованості по кредиту. Молоді громадяни, які мають одну дитину, звільняються від сплати відсотків за користування кредитом; молодим громадянам, які мають двох дітей, за рахунок бюджетних коштів, крім того, погашається 25 відсотків суми зобов'язань по кредиту, а молодим громадянам, які мають трьох і більше дітей, - 50 відсотків суми зобов'язань по кредиту. Тому бачимо, що законопроект створює сприятливі умови для здобуття освіти молодими особами, які виховують дітей.
Держава, прагнучи підвищувати інтелектуальний рівень своїх громадян, повинна робити тверді кроки у вирішенні проблем фінансово-правового регулювання кредитування освіти, зокрема шляхом прийняття Закону України „Про кредитування на здобуття вищої освіти” та внесенням змін до статті 11 Закону України “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”.

Література:
1. Закон України „Про освіту” // Відомості Верховної Ради УРСР. - 1991. - № 34. - Ст. 451.
2. Закон України „Про вищу освіту” // Відомості Верховної Ради України. - 2002.- № 20. - Ст. 134.
3. Постанова Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку надання цільових пільгових кредитів для здобуття вищої освіти” // Урядовий кур'єр вiд 02.07.2003 р. - № 119.
4. Проект Закону про кредитування на здобуття вищої освіти № 1084 від 30.11.2007 р. // http://www.rada.gov.ua.
5. Закон України „Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні” // Відомості Верховної Ради України. - 1993 р. - № 16. – Ст. 167.
6. Проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України „Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні” (щодо пільгових умов погашення освітніх кредитів для громадян, які мають дітей) № 0888 від 23.11.2007 р. // http://www.rada.gov.ua.

e-mail: roman_yakubovskyy@ukr.net

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ПРАВОВІ ПІДСТАВИ ЗАСТОСУВАННЯ ФІНАНСОВИХ САНКЦІЙ
27.09.2008 11:05
ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ КОЛЛЕКТОРСКИХ АГЕНТСТВ
24.09.2008 13:23
ІНВЕСТИЦІЙНЕ ПРАВО ЯК ЧИННИК ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ КАПІТАЛІВ В УКРАЇНІ
16.09.2008 09:31




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше