:: LEX :: ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ, УХВАЛЕНИХ ЗА ЗАЯВОЮ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ, В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 68)

Термін подання матеріалів

14 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 19


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ, УХВАЛЕНИХ ЗА ЗАЯВОЮ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ, В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ
 
02.08.2021 20:47
Автор: Педосенко Анастасія Ігорівна, магістр права, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
[Секція 5. Господарське право. Господарське процесуальне право. Екологічне право. Земельне право. Аграрне право. Фінансове право. Банківське право]

Юридичні особи, що знаходяться за кордоном, так само як і юридичні особи - резиденти України, мають право на захист свої прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція). 

Як в Україні, так і в зарубіжних країнах, юридичні особи можуть подавати заяву до Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ, Суд) за захистом обмеженого кола прав, на відміну від фізичних осіб. Такими правами можуть бути: право на справедливий суд, закріпленого у статті 6 Конвенції; ніякого покарання без закону, закріпленого у статті 7 Конвенції; право на повагу до приватного і сімейного життя, закріпленого у статті 8 Конвенції; право на свободу вираження поглядів, закріпленого у статті 10 Конвенції; право на ефективний засіб юридичного захисту, закріпленого у статті 13 Конвенції [1]; заборона дискримінації, закріпленого у статті Конвенції; категорія спорів, що стосується порушення права на захист власності, закріпленого у статті 1 Протоколу №1 [2]. [3]

Беручи до уваги виконання рішень Європейського суду з прав людини варто звернути увагу на зарубіжний досвід. Наприклад, у Італії досить високий рівень виконання державою рішень ЄСПЛ, особливо у справах, що стосуються юридичних осіб. У звіті Європейського суду з прав людини, щодо виконання Італією рішень ЄСПЛ [4] визначено, що після того, як незалежний орган з питань регулювання мовлення, що надає ліцензії та здійснює контроль, став більш лояльним до ЗМІ – вимога ЄСПЛ про виконання статті 10 Конвенції «про свободу вираження поглядів» була виконана [5]. Розглядаючи справи, італійські суди часто посилаються на практику ЄСПЛ, використовуючи релевантні посилання.  

У Франції, як влучно зазначив В. Завгородній, виконання рішень Суду полягає не стільки шляхом зміни законів, скільки шляхом удосконалення правозастосовної практики по конкретних категоріях справ, а також через використання принципів і стандартів, що визначені в Конвенції та рішеннях Суду. У Франції склалася практика виконання рішень Суду, що зумовлено високим статусом судових актів. Судові рішення розглядаються як найважливіше джерело права, оскільки в них надається інтерпретація законів [ст. 60; 5]. При розгляді справ, французькі суди також посилаються на практику Суду. Тож захист прав французьких юридичних осіб, що закріплені у Конвенції  відбувається на високому рівні завдяки виконанню рішень Суду та запобіганню виникненню таких порушень в майбутньому шляхом удосконалення  французької судової практики. 

Рівень виконання рішень ЄСПЛ, що стосуються порушених прав юридичних осіб, у Швейцарії також є досить високим. В країні існує моністична концепція. Конвенція має таку ж юридичну силу, як і правові акти Швейцарії і є обов’язковою для державних органів, в тому числі і для судів. Останні, в свою чергу, часто посилаються на практику Суду при вирішенні спорів.

Зарубіжний досвід потрібно вивчати задля уникнення помилок, а також для виділення позитивного досвіду, який можна було би перейняти для України. В цьому аспекті цікавим є досвід удосконалення судової практики у Франції, що спрямована на захист прав, гарантованих Конвенцією, адже цитувати рішення Суду у постанові можна необмежену кількість разів, проте чи буде у резолютивній частині прийнято рішення, спрямоване на захист порушених прав? Також ефективним кроком є прийняття змін до законів у відповідності з судовою практикою ЄСПЛ. Такі міри дозволяють захистити права, в тому числі і юридичної особи, в своїй країні, і не звертатися до ЄСПЛ через відсутність потреби у цьому. 

Література:

1. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Рада Європи; Конвенція, Міжнародний документ від 04.11.1950. Документ № 995_004. Конвенцію ратифіковано Законом № 475/97-ВР від 17.07.97.  / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text (дата звернення: 26.07.2021 року).

2. Протокол до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод : Рада Європи; Протокол, Міжнародний документ від 20.03.1952. Документ № 994_535. Протокол ратифіковано Законом N 475/97-ВР (475/97-ВР) від 17.07.97 / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_535#Text (дата звернення: 26.07.2021 року).

3. Рішення ЄСПЛ у справі «Anheuser-Busch INC. проти Португалії» від 11 січня 2007 року (Заява № 73049/01) URL:  http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-78981 (дата звернення: 26.07.2021 року).

4. Italy. Execution of the European Court of Human Rights’ Judgements Main Results Achieved in Member States URL: https://rm.coe.int/ma-italy-eng/1680a186af (дата звернення: 26.07.2021 року).

5. Centro Europa 7 S.R.L and Di Stefano (38433/09) Final Resolution CM/ResDH(2017)104

6. Завгородній В. А. Зарубіжний досвід виконання рішень Європейського Суду з прав людини (на прикладі деяких країн Європейського Союзу) / В. А. Завгородній // Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. - 2013. - № 1. - С. 57-64. - [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvdduvs_2013_1_9.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ЩОДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ СУБꞌЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ У СФЕРІ НАДАННЯ СЕРВІСНИХ ПОСЛУГ
14.07.2021 19:09




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше