Інтелектуальна власність – це результат інтелектуальної або творчої діяльності особи або декількох осіб.
Основні різновиди інтелектуальної власності: патент, суміжне право, комерційна таємниця, торгова марка, ліцензія, промисловий дизайн, але найчастіше ми стикаємося з авторським правом.
Авторське право – це сукупність прав які належать автору, при створені ним певного нового продукту. Авторське право діє протягом життя усього автора, передається у спадок і діє 70 років після смерті автора. Після чого продукт є суспільним надбанням.
Суспільне надбання – це твори і об'єкти суміжних прав, строк дії авторського права і суміжних прав на які закінчився.
Об’єктами авторського права можуть бути будь – які результати творчої діяльності людини.
Не є об’єктами авторського права: офіційні документи, державні символи, твори народної творчості, повідомлення про факти та події, що мають інформаційний характер.
Кримінальний кодекс України стаття 176 про «Порушення авторського права і суміжних прав» ця стаття регулює порушення авторського права. Порушення караються від залежності використання тобто, чи це власне використання для навчання, чи це поширення, чи це на продаж. Згідно з цього формуються різні ступені покарання.
Незаконне відтворення, розповсюдження – від ста до чотирьохсот неоподаткованих мінімумів або виправними роботами на строк до двох років.
Повторно або завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі – від двохсот до восьмисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавлення волі на той самий строк.
Отже, підсумовуючи вище сказане потрібно зазначити, що з якою метою ви не використовували працю інших, потрібно завжди брати дозвіл у автора цієї роботи або його спадкоємців, або необхідно вказувати автора та джерело запозичення, щоб не порушувати права інших людей.
Література:
1. Дист Освіта «Інтелектуальна власність».
2. Український культурний фонд «Авторські права та інтелектуальна власність в культурі».
3. Конституція України та Закони України.
|