У сучасному світі право є інструментом вирішення багатьох суспільних питань, як з точки зору суспільних так із точки зору державних. Однак питання цінності права іноді викривляється та нівелюється через повсякденні суспільні процеси та різнобічну державну політику. Право використовується, іноді як інструмент вирішення особистих питань та інтересів. Тому постає необхідність нагадати про його цінність у суспільстві.
Право є унікальним і багатовимірним, складним і багатогранним, суспільно необхідним і багатозначним феноменом, в якому тісно переплітаються духовні, культурні й етичні засади, внутрішньодержавні та міжнародні, цивілізаційні й загальнолюдські аспекти, наукова істина та цінності добра і справедливості, досягнення правової теорії та практичний юридичний досвід, правові ідеали, інституційно-нормативні утворення і правові відносини. (Козюбра, 2015)
Право – це загальнообов’язковий, свідомо-вольовий, формально визначений, нормативний регулятор суспільних відносин, що відповідає визнаній у суспільстві мірі справедливості, свободи та рівності, встановлений чи санкціонований державою або іншим уповноваженим суб’єктом правотворчості та забезпечується ними, включаючи можливість застосування державного примусу. (Гусарєв, Тихомиров, 2017)
Тобто, право є засобом регулювання суспільних відносин, що гарантується можливістю застосування державного примусу. У нормах втілюються ті правила поведінки, які повинні бути чи не бути і суспільстві, що формується під різними видами впливу на них. Як то культурні традиції чи загальнолюдські аспекти тощо або у загалі, впливають на правила поведінки, що є у суспільстві. За для визначення цінності права у суспільстві, необхідно встановити сутність суспільства.
Суспільство є сума всіх ріжноманітних – простих і складних групувань, межі яких не покриваються між собою, не покриваються часто і з державними межами (Шаповал, 1923).
Слушно сказав вчений, що суспільство це сукупність людей, які можуть об’єднуватись у групи, інтереси яких можуть не збігатися як між собою, так і з державою. Тому за для вирішення суспільних суперечок та встановлення єдиних правил існування у державі, існує право.
Отже, можна зробити резолюцію, що аксіологія права у суспільстві полягає у здатності, за допомогою права, врегулювати протиріччя, що можуть виникнути, як у суспільстві так у державі. Що у свою чергу надає змогу розвиватися та існувати членам суспільства у державі. Натомість з поміж інших засобів нормативного регулювання суспільних відносин, дія права гарантується можливістю застосування заходів примусу у разі недотримання чи порушення правових норм.
Література
1. Козюбра М. І. Загальна теорія права : підруч. К. : Ваіте, 2015, 392 с.
2. Гусарєв С. Д., Тихомиров О. Д. Теорія держави та права : навч. посіб. К. : НАВС, Освіта України, 2017. 320 с.
3. Шаповал М. Військо і революція (Соціологічний нарис). Прага-Львів: Видавництво “Вільна спілка”, 1923, 24 с.
|