:: LEX :: ОСОБЛИВОСТІ СУДОВОГО ПРОВАДЖЕННЯ В ПЕРШІЙ ІНСТАНЦІЇ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
UA  RU  EN
 
  Главная
  Как принять участие в научной конференции?
  Календарь конференций
  Редакционная коллегия. ОБ «Наукова спильнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архив

Актуальные исследования правовой и исторической науки (выпуск 68)

Срок представления материалов

14 января 2025

До начала конференции осталось дней 0


  Научные конференции
 

  Полезные правовые интернет ресурсы
 

 Полезные ссылки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Счетчики


 Ссылки


 Кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ОСОБЛИВОСТІ СУДОВОГО ПРОВАДЖЕННЯ В ПЕРШІЙ ІНСТАНЦІЇ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
 
12.09.2024 14:27
Автор: Козаченко Вероніка Віталіївна, студентка 2 курсу ОС «Магістр», Навчально-науковий інститут права, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
[Секция 4. Уголовное право. Уголовное процессуальное право. Криминалистика. Криминология. Уголовно-исполнительное право. Медицинское право. Судебные и правоохранительные органы. Адвокатура]


Відповідно до Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. Проте аналіз правозастосовчої діяльності свідчить про постійне, щорічне зростання відсотку переданих до суду кримінальних справ проти здоров’я людини, посягання на життя, або домашнього насилля, навіть не дивлячись на те, що державою не тільки гарантується, а й закріплюється одна з головних діяльностей як додержання принципу верховенства права, завдяки якому людина визнається найвищою цінністю, на таких самих засадах здійснюється кримінальне провадження. Окремо, під час провадження, увага приділяється практиці Європейського суду з прав людини, оскільки можна констатувати вагомий вплив їх рішень на національне судочинство, оскільки майже кожне рішення суду ЄСПЛ має індивідуальний характер та прагне встановити нові критерії захисту прав людини. При кримінальному судовому провадженні всі суб’єкти повинні неухильно дотримуватись Конституції України, Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту КПК України), а також справедливо досліджувати всі обставини, незалежно від того наскільки такі обставини підтверджують особу підозрюваного, або навпаки, отже основною діяльністю та метою судового провадження є дослідження та надання правових висновків наявним доказам, а також забезпечення винесення об’єктивного рішення щодо наявності або відсутності складу злочину. 

Згідно з ч. 6 ст. 22 КПК України суд, зберігаючи об’єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків. При цьому кожному доступне право справедливого та незалежного судового розгляду, а винесені рішення підлягають абсолютного виконанню.

За даними судової статистики, яка опублікована Верховним судом, про стан здійснення правосуддя у кримінальних справах за 2023 рік до суду першої інстанції (місцевих) за весь рік надійшло 1 млн 820 тис. [1 млн 342 тис.] справ і матеріалів кримінального судочинства та про адміністративні правопорушення, що на 35,6 % більше. Із них справ і матеріалів:

– кримінального судочинства – 895 тис. [639 тис.];

– про адміністративні правопорушення – 925 тис. [703 тис.].

З них у відсотковому порівнянні 15% - проти життя та здоров’я, 0,3% проти статевого свободи, а близько 300 000 звернень до органів поліції були направлені щодо домашнього насилля. Розглядаючи у суді всю доказову базу, заслухуючи доводи сторін захисту, обвинувачення, потерпілих – суд бере на себе відповідальну роль «арбітра», який зобов’язаний об’єктивно та неупереджено розглянути кожну справу та прийняти відповідне рішення. З одного боку, обсяг роботи суддів є досить великим, а з іншого більш – суспільно важливим.  

Метою тези є: проведення дослідження важливості детального розгляду кримінальних справ у суді першої інстанції, недопущення халатності та порушення прав як підозрюваних, так і потерпілих під час судового провадження та дебатів, справедливого винесення вироку, а також аналіз важливості ролі судді, котрий має винести справедливе, неупереджене рішення на основі вивчення колосального об’єму інформації. Дослідження проводиться на основі конкретних резонансних справ, Конституції України, КК та КПК України.

З аналізу вищевикладеного випливає, що суду відведена чи не найважливіша роль в системі кримінального процесу, адже фактично це особлива форма здійснення правосуддя на засадах законності, обґрунтованості, вивченні всіх доказів та показання свідків, визначення результату проведеної роботи по кримінальному провадженню. Суддя приймає рішення стосовно наявності вини або її відсутності, суд визначає ступінь та міру відповідальності, а рішення, що набирають законної сили є обов’язковим до виконання усім органам. При цьому варто зауважити, що рішення приймається з урахуванням норм матеріального права, має бути винесене компетентним судом, та ґрунтуватися на дослідженних доказах, які здобуті законним шляхом. Вирок виноситься в нарадчій кімнаті складом суду, який розглядав справу, а проголошується негайно після виходу з нарадчої кімнати. В разі, якщо судове рішення є незрозумілим для сторін, суд, за заявою, своєю ухвалою роз’яснює своє рішення, не змінюючи його зміст.

Однак не дивлячись на абсолютну недоторканість суду від впливу інших, це не свідчить про відсутність спроб це зробити. Наприклад у Республіці Казахстан, де розглядалась справа минулого екс-міністра економіки Бішимбаєва К.В. Його звинувачували в умисному жорстокому вбивстві дружини з катуванням, в кінцевому результаті його осудили до 24 років ув’язнення. Цей суд набрав великий розголос, транслювався та продивлювався в багатьох країнах, а кожна трансляція набирала більше 200 000 переглядів. Це може свідчити не тільки про суспільний інтерес до кримінальних справ, або справ за участі міністрів, тут мова йде також про бажання правового розвитку категорії людей, які були значно далекі від такої теми. Багато адвокатів, професіоналів своєї справи, з багаторічним досвідом також активно дивились та коментували процес, дії судді, сторони обвинувачення, захисту та потерпілої. Нажаль, під час розгляду такого жорсткого вбивства, сталася жахлива подія і в Україні, в Харкові. Чоловік вбив дружину с великою жорстокістю, відрізав їй руки, голову, холоднокровно сховав це у валізу, вивіз до лісу та намагався підпалити, а потім ще декілька днів возив телефон потерпілої по місту, відповідаючи її матері ніби від імені її дочки. Нажаль, станом на зараз справа перебуває на досудовому слідстві та не передана до суду, тому аналізувати подробиці цієї страшної події в межах обраної теми немає можливості.

Приклад достатньо яскравий для дискусії, з огляду на наступне. Вище вказувалося на заборону впливу на суддю, а також обов’язок судді слідкувати за порядком судового процесу та поведінкою учасників судового провадження. Представники захисту Бішимбаєва К. В. неодноразово порушували порядок судового процесу та намагались тиснути на суддю, що суворо заборонено. До прикладу, в одному з засідань представники захисту, під час заявлення клопотання про долучення доказів, намагались долучити явно підроблене заключення експерта, на що суддя відмовила та не схвалила таке клопотання. Суддя підкреслила наявні недоліки, обґрунтувала з точки зори законодавства (оскільки за своїм статусом наділена правом трактувати законодавство), однак після відхилення долучення експертизи як доказу, сторона захисту навмисно намагалась тиснути можливою скаргою на дії судді з подальшим відводом, аби схилити до своєї точки зору. Навіть більше, після цього засідання судді погрожували, переслідували, а це вже злочин, передбачений ст. 379 КК України (далі по тесту КК України) (посягання на життя судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя).    

Така поведінка є типовою у залі суду також для українських судів, адже судове провадження у першій інстанції має дійсно великий сенс, оскільки огляд доказів, допит свідків тощо звичайно проводиться і в апеляційній інстанції, однак згідно з ч. 1 ст. 404 КПК України, апеляційний розгляд проводиться в межах апеляційної скарги. Натомість в першій інстанції розгляд відбувається в повному обсязі. Повернувшись до судового провадження Бішимбаєва варто наголосити, що якби не висока професійна підготовка, велика база знань та досвід судді, сторона підозрюваних (на той момент) змогла би спокійно уникниту розгляду важливих доказів, зокрема : мобільного телефону підозрюваного. Впродовж двох тижнів сторона захисту намагались шантажувати та виставляти свої умови, а саме – вони не давали пароль від телефону, навіть на вимогу судді. Однак в кінцевому результаті суддя дізналась пароль від телефону, що надало змогу оцінити найбільш вражаючий доказ – відеоматеріали, на яких підозрюваний жорстоко б’є дружину, принижує, ображає тощо. 

Згідно з главою 29 КПК України судове рішення, у якому суд вирішує обвинувачення по суті, викладається у формі вироку. Судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. На суддю за час судового провадження покладено наступні обов’язки: провести допит обвинуваченого (ст. 351 КПК України), допит свідків (ст. 352 КПК України), допит потерпілого (ст. 353 КПК України), провести дослідження доказів (ст. 357-359 КПК України), окрім цього відповідно до п. 1 ч. 7 ст. 56 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» судді повинні справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства. Таким чином, суддя, вивчивши всі матеріали справи, дослідивши всі покази, повинен прийняти відповідне справедливе рішення про винуватість особи або відсутність у її діях складу злочину, прийти до відповідної істини. Окрім цього, ще однією ціллю кримінального судочинства в першій інстанції є виховна функція, яка буквально означає перевиховання особи, яка вчинила правопорушення та порушила права людини, або відібрала життя людини, тобто винний завжди буде покараний. Ця функція також покладена на суддю. 

У висновку, враховуючи вищевикладене, на мою думку судове провадження у першій інстанції займає головуючу або центральну роль, оскільки на суддю покладаються обов’язки щодо дослідження доказів, заслухання свідків, потерпілої сторони та сторони обвинувачення, надання об’єктивної, неупередженої оцінки заслуханому та винесенню рішення, яке має включати баланс справедливого покарання за вчинений злочин. Іншими словами, суддя, діючи за нормами, закріпленими на законодавчому рівні, встановлює не тільки наявність вини, але і: умови вчинення злочину, причини, форму здійснення, склад злочину, що виступає необхідною умови для винесення рішення. Однак рішення має не порушувати права обвинуваченого та насамперед нести за собою головну мету кримінального судочинства – виправлення винної особи, її перевиховання. Змагальність сторін, а також повна автономність суддів, які розглядають справу, можливість кожній стороні довести ті обставини, на які вони посилаються, а також право суду самостійно досліджувати всі матеріали, є запорукою встановлення істини у справі та, відповідно, відновлення порушених прав потерпілої сторони.

Мета та актуальність обраної теми була розкрита під час викладу основного тексту, але можна констатувати що судове провадження у кримінальному процесі є надважливим етапом та не дивлячись на багато дискусій щодо цієї теми, значимість обраної теми неможливо принизити. Завдяки справедливим рішенням суддів, винесенням вироків, які стосуються навіть «елітну» гілку, суспільство потрохи відновлює довіру до правосуддя та перестає знецінювати роботу суддів.

Список використаних джерел:

1. Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001 року. № 2341-II: URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2 (дата звернення: 25.05.2024);

2. Аналіз стану здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у 2023 році: URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/sud_pract/ Analiz_statistika_kriminal_2023.pdf (дата звернення: 25.05.2024);

3. Тележніков І. Невтішна статистика випадків домашнього насильства: за 2023 рік кількість кримінальних проваджень в Україні зросла вдвічі: URL: https://unn.ua/news/nevtishna-statystyka-vypadkiv-domashnoho-nasylstva-za-2023-rik-kilkist-kryminalnykh-provadzhen-v-ukraini-zrosla-vdvichi (дата звернення: 25.05.2024);

4. Кримінальний процесуальний кодекс України: URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n5253 (дата звернення: 25.05.2024);

5. Конституція України: Закон України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР: URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#n4761 (дата звернення: 25.05.2024);

6. Чепурко В. Чотири удари ножем і спалені останки: за що вбили балерину в Харкові [Електронний ресурс] : URL: https://kp.ua/ua/incidents/a686158-chotiri-udari-nozhem-i-spaleni-reshtki-za-shcho-vbili-balerinu-v-kharkovi . Дата звернення: 25.05.2024.


____________________ 

Науковий керівник: Мірошников Іван Юрійович, кандидат юридичних наук, доцент, Навчально-науковий інститут права, Київський національний університет імені Тараса Шевченка




Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ПРОКУРОРІВ В УКРАЇНІ
10.09.2024 17:29
АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ СТВОРЕННЯ ВОЄННОЇ ПОЛІЦІЇ В УКРАЇНІ
10.09.2024 09:48
ОКРЕМІ ПИТАННЯ ГЕНДЕРНОЇ ДИСКРИМІНАЦІЇ У ПРОФЕСІЙНОМУ СЕРЕДОВИЩІ АДВОКАТІВ
10.09.2024 09:41




© 2006-2025 Все права защищены При использовании материалов сайта, ссылка на www.lex-line.com.ua обязательна!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше