:: LEX :: АКСІОЛОГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРЕЗУМПЦІЇ НЕВИНУВАТОСТІ
UA  RU  EN
 
  Главная
  Как принять участие в научной конференции?
  Календарь конференций
  Редакционная коллегия. ОБ «Наукова спильнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архив

Актуальные исследования правовой и исторической науки (выпуск 68)

Срок представления материалов

14 января 2025

До начала конференции осталось дней 19


  Научные конференции
 

  Полезные правовые интернет ресурсы
 

 Полезные ссылки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Счетчики


 Ссылки


 Кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

АКСІОЛОГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРЕЗУМПЦІЇ НЕВИНУВАТОСТІ
 
20.11.2024 10:09
Автор: Мельник Оксана Вікторівна, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри кримінального процесу Національної академії внутрішніх справ; Миколаєнко Наталія Василівна, здобувач ступеня вищої освіти магістр Навчально-наукового інституту заочного та дистанційного навчання Національної академії внутрішніх справ
[Секция 4. Уголовное право. Уголовное процессуальное право. Криминалистика. Криминология. Уголовно-исполнительное право. Медицинское право. Судебные и правоохранительные органы. Адвокатура]

ORCID: 0000-0003-1805-830X (Мельник О.В.)

Презумпція невинуватості є фундаментальним принципом кримінального права, згідно з яким кожна особа вважається невинною у вчиненні злочину, поки її винність не буде доведена в судовому порядку. Цей принцип є основою справедливого судочинства та гарантує захист прав людини в кримінальному процесі. Конституція України в змісті ст. 62 прямо закріплює принцип презумпції невинуватості, стверджуючи, що особа вважається невинуватою, поки її вину не буде доведено в установленому законом порядку [1] та поводження з особою під час досудового розслідування має бути як з невинуватою [2].

Проблемні питання презумпції невинуватості: - медіа та публічність: Одним із серйозних викликів є вплив медіа на громадську думку про винуватість чи невинуватість особи. Часто в публічному просторі розповсюджуються неперевірені факти, що може вплинути на справедливість процесу та права підозрюваного; - передчасне засудження: нерідко виникають випадки, коли до винесення судового вироку підозрюваний вже оголошується винним через публічні заяви або рішення органів слідства, що порушує принцип презумпції невинуватості; - зловживання запобіжними заходами всупереч принципу презумпції невинуватості.

Верховний Суд України в низці своїх рішень підкреслює важливість дотримання презумпції невинуватості на всіх етапах кримінального процесу. Він зазначає, що кожна особа повинна користуватися всіма правами на захист, і ці права не повинні бути обмежені до винесення обвинувального вироку. Верховний Суд наголосив, що будь-які дії слідства чи прокурора, які сприяють створенню враження, що особа винна до винесення судом вироку, порушують принцип презумпції невинуватості [3].

Водночас Європейський суд з прав людини наголосив, що презумпція невинуватості, закріплена в пункті 2 статті 6 Конвенції, є одним з елементів справедливого кримінального провадження, передбаченого пунктом 1. Стаття 6 § 2 Конвенції забороняє передчасне висловлення думки судом про винуватість особи, «обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення», до того, як це буде доведено відповідно до закону. Вона також стосується заяв, зроблених іншими державними посадовцями щодо триваючих (незавершених) кримінальних розслідувань, які спонукають громадськість вважати підозрюваного винним та впливають на оцінку фактів компетентним судовим органом [4].

Вдосконалення законодавства щодо презумпції невинуватості є важливим кроком для забезпечення прав людини та підвищення ефективності кримінального правосуддя. Важливо звернути увагу на: те, що: часто презумпція невинуватості порушується на етапі досудового розслідування або публічних заяв про кримінальне правопорушення; регулювання медіа-покриття справ, пов’язаних із кримінальними провадженнями; інформаційна прозорість та доступність судових процесів тощо. Водночас покращення доступу до судових процесів для громадськості та представників правозахисних організацій призведе до прозорості і дозволить уникнути спроб маніпулювати результатами справ. 

Також досліджено поняття презумпції невинуватості. Ряд авторів зазначають, що існують розбіжності між правовою презумпцією та принципом. вони вказують, що правова презумпція являє собою логічне правило, а принцип є певною системою норм. Інші науковці не бачать різких відмінностей та використовують ці терміни як синонімічні. Оскільки загальноправові презумпції діють в усіх галузях права, вони перетворилися в принципові положення права. До загальноправових презумпцій відноситься презумпція добропорядності громадян, яка в свою чергу, знаходить своє відображення в кримінальному процесі, де має вигляд презумпції невинуватості. Остання виокремлюється серед правових презумпцій та має характер кримінально-процесуального принципу [5, с. 13].

Вдосконалення законодавства в сфері презумпції невинуватості є важливим для забезпечення справедливого кримінального правосуддя, при чому реалізація моральних засад вкрай важлива. Удосконалення процесуальних норм, посилення контролю за медіа та представниками правоохоронних органів, а також створення більш ефективних механізмів правового захисту підозрюваних дозволять забезпечити не лише належну охорону прав людини, але й підвищити рівень довіри до системи правосуддя в цілому.

Література:

1. Конституція України від 28.06.1996 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.

2. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 № 4651-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.

3. Постанова Верховного Суду щодо порушення засад презумпції невинуватості та можливості особи оскаржити вирок, який стосується її прав, свобод та інтересів. URL: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/625209/.

4. Європейська конвенція з прав людини від 01.01.1990 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text.

5. Мельник О. В. Моральні засади доказування у досудових стадіях кримінального процесу України : дис. канд. юрид. наук :12.00.09. Київ, 2006. 286 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЗДІЙСНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ ПРОКУРОРОМ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
10.12.2024 17:01
ПРАКТИКА ЄСПЛ ТА НАУКА КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА В УКРАЇНІ
10.12.2024 16:07
УСНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ
04.12.2024 15:20




© 2006-2024 Все права защищены При использовании материалов сайта, ссылка на www.lex-line.com.ua обязательна!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше