В корпоративному управлінні усе частіше застосовується страхування юридичної відповідальності посадових осіб, в тому числі незалежних членів (незалежних невиконавчих директорів) наглядової ради (ради директорів).
Пункт про страхування на випадок помилково ухваленого рішення Directors and Officers Liability Insurance найчастіше зустрічається у договорах з іноземними членами наглядових рад. Разом з тим відповідне положення уже є обов’язковим в контексті цивільно-правової відповідальності посадових осіб державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Відповідно до Закону України «Про управління об’єктами державної власності» відповідальність керівників, членів колегіального виконавчого органу, членів наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, за збитки, завдані їхніми діями (бездіяльністю) під час виконання своїх повноважень, може бути застрахована за рахунок такого державного унітарного підприємства, господарського товариства як сторони, для захисту інтересів якої здійснюється відповідне страхування (ч. 3 ст. 14) [1].
На виконання Закону було прийнято Постанову КМУ від 4 липня 2018 р. № 535 «Порядок добровільного страхування відповідальності керівників та членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі» (насьогодні втратила чинність – прим. автора), у відповідності з п. 3 якої відповідальність керівника та члена наглядової ради підприємства, товариства за збитки, завдані підприємству, товариству їх діями або бездіяльністю під час виконання ними своїх повноважень, страхувалася на підставі договору добровільного страхування відповідальності керівників та членів наглядових рад підприємства, товариства (далі – договір страхування), укладеного з урахуванням вимог цього Порядку [2]. Предметом договору страхування є майнові інтереси страхувальника, що не суперечать закону та пов`язані з обов’язком особи, відповідальність якої застрахована, відшкодувати завдані нею збитки страхувальнику внаслідок дій або бездіяльності, під час виконання нею своїх повноважень як керівника або члена наглядової ради у зв’язку з пред’явленням обґрунтованої претензії страхувальником.
В згаданому порядку визначалися приблизний перелік дій чи бездіяльності членів наглядової ради під час виконання ними своїх повноважень як керівника або члена наглядової ради підприємства, товариства, внаслідок яких можуть бути завдані збитки товариству. Поряд з тим вказувалося, що не є страховим випадком такі події: 1) події, ризик настання яких застраховано відповідно до інших обов’язкових або добровільних видів страхування; 2) навмисні дії особи, відповідальність якої застрахована, якщо вони були спрямовані на настання страхового випадку, крім дій, пов’язаних з виконанням ними громадянського чи службового обов’язку, вчинених у стані необхідної оборони (без перевищення її меж) або щодо захисту майна, життя, здоров’я, честі, гідності та ділової репутації; 3) нараховані підприємству, товариству штрафи, пеня; 4) інші випадки, які визначені за домовленістю сторін у договорі страхування (п. 12). Однак згодом відповідний Порядок був скасований на підставі Постанови КМУ № 433 від 23 квітня 2024 р. «Про визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України від 4 липня 2018 р. № 535 і від 20 січня 2021 р. № 28» [3].
Незважаючи на скасування відповідного порядку страхування цивільно-правової відповідальності незалежних директорів продовжується. В 2024 р. АТ «Укргазбанк» уклав договір страхування цивільно-правової відповідальності з ціною договору 2 322 834 грн 25 коп. та сукупним лімітом відшкодування 76 004 000 грн [4]. А АТ «Укрпошта» уклало договір страхування цивільно-правової відповідальності посадових осіб (дії або бездіяльності, під час виконання своїх повноважень в якості члена) з лімітом відшкодування 61 500 тис. грн [5]. У договорі АТ застрахувало цивільно-правову відповідальність незалежних невиконавчих директорів за вчинення наступних дій: провадження інвестиційної діяльності, яка призвела до збитків АТ; оприлюднення фінансової звітності, яка містить недостовірну інформацію та призвела до збитків АТ; висловлювання і заяви від імені АТ, які негативно вплинули на ділову репутацію товариства та призвели до збитків АТ; завдання збитків власникам під час проведення процедур реорганізації та ліквідації підприємства, товариства та господарських організацій, управління якими здійснюють підприємство, товариство; розголошення службової і конфіденційної інформації та комерційної таємниці, що призвело до збитків АТ; укладення від імені АТ угод, в тому числі тих, в яких є особиста зацікавленість, які призвели до пред’явлення претензій третіми особами та, як наслідок, збитків АТ; інші дії, що призвели до збитків АТ, на підставі яких і виключно у зв’язку з виконанням повноважень як члена наглядової ради або генерального директора пред’являється претензія, що зазначена у Договорі страхування (п.2.1.1.) [6].
Однак в цілому страхування цивільно-правової відповідальності все ж не набуло широкої поширеності, що обумовлено рядом факторів. По-перше, відсутнє законодавче закріплення страхування відповідальності керівників юридичних осіб для акціонерних товариств в цілому. На сьогодні такий обов’язок обмежується лише обов’язковим страхуванням юридичної відповідальності незалежних директорів державних АТ, та АТ з часткою держави в статутному капіталі не менше 50%. Останні становлять лише незначну частину серед усіх зареєстрованих в Україні АТ. Тому незалежні члени наглядових рад перебувають у більш невигідному становищі, оскільки їх діяльність поки-що не страхується в обов’язковому порядку, що, звичайно, впливає на характер прийнятих ними рішень в корпоративному управлінні.
По-друге, відсутність страхування незалежних директорів багато в чому пояснюється відсутністю в Україні практики стягнення збитків з посадових осіб органів управління, у тому числі за їх необережні дії (бездіяльність). Суди в Україні в переважній більшості випадків стягують з керівника збитки лише у разі доведеності умисних дій (бездіяльності). Однак такі дії не відносяться до страхових випадків, які покриваються страховим відшкодуванням. Крім того, в Україні досі не розвинена практика пред'явлення позовів (непрямих позовів) до конкретних управлінців. Позови про відшкодування завданої шкоди подаються в основному безпосередньо до акціонерного товариства [7, с. 88].
По-третє, нормативне забезпечення процедури стягнення з незалежних директорів, пред’явлення позову в порядку господарського судочинства, ще досить недосконала.
Таким чином, серед причин, що перешкоджають розвитку практики страхування відповідальності незалежних директорів в Україні, варто виділити: 1) відсутність законодавчого закріплення страхування відповідальності керівників юридичних осіб; 2) незначна практика пред'явлення майнових вимог до керівників юридичних осіб; 3) акцентування уваги нормотворця на адміністративну та кримінальну відповідальність керівників юридичних осіб.
Література:
1. Про управління об’єктами державної власності: Закон України 21 вересня 2006 року № 185-V. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2006. № 46. ст. 456.
2. Про затвердження Порядку добровільного страхування відповідальності керівників та членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі: Постанова КМУ від 4 липня 2018 р. № 535. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/535-2018-%D0%BF#Text
3. Про визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України від 4 липня 2018 р. № 535 і від 20 січня 2021 р. № 28: Постанова КМУ № 433 від 23 квітня 2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/433-2024-%D0%BF#n6
4. Добровільне страхування відповідальності директорів та вищих посадових осіб АТ «Укргазбанк». Bеб-сайт Prozorro. URL: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-02-07-006360-a
5. Закупівля Добровільне страхування відповідальності керівників та членів наглядових рад державних унітарних підприємств … від АТ «Укрпошта». URL: https://tender.uub.com.ua/tender/UA-2024-02-22-006551-a/
6. Договір добровільного страхування відповідальності вищих посадових осіб № 290424-05Е/LBT0068847 між АТ «Укрпошта» та ПрАТ «СК «Колоннейд Україна». URL: https://public-api.prozorro.gov.ua/api/2.5/tenders/81f28099a12347deb5133aeb6a44f6d5/ contracts/2478af61cc7e4b51ad78891e1adb1a01/documents/4086328fc43447c9895eb4f3 c90d421d?download=dfa54cd8ce15413a89d557bb68bbf77e
7. Ковалишин О. Р. Страхування відповідальності в корпоративному управлінні. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. № 63. 2023. С. 88-91.
|