:: LEX :: ВЛАСТИВОСТІ ЦИВІЛЬНОЇ ПРОЦЕСУАЛЬНОЇ ФОРМИ
UA  PL  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 69)

Date of conference

13 February 2025

Remaining time to start conference 9


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ВЛАСТИВОСТІ ЦИВІЛЬНОЇ ПРОЦЕСУАЛЬНОЇ ФОРМИ
 
14.01.2025 10:34
Author: Маммадов Анар Ільяз огли, аспірант, Інститут держави і права імені В.М. Корецького Національної академії наук України
[Section 3. Civil and domestic law. Civil judicial law. Commercial law. Housing right. Obligation law. International private law. Labour law and public guarantee law]

Сутнісні властивості цивільної процесуальної форми можна адекватно інтерпретувати тільки у світлі мети й завдань, які ця форма покликана реалізовувати. Мета та завдання цивільної процесуальної форми можуть бути зведені до забезпечення здійснення справедливого правосуддя у цивільних справах і встановлення, таким чином, чітких правил і процедур судового розгляду.

Вважаємо, що властивості цивільної процесуальної форми необхідно аналізувати з огляду на наступне.

По-перше, варто враховувати інструментальну роль цивільної процесуальної форми. Вона може бути розглянута, виходячи зі структури судового процесу, оскільки саме цивільна процесуальна форма забезпечує справедливий розгляд і вирішення юридичних справ та можливість для всіх учасників спору щодо подання доказів і висловлення своєї правової позиції; принципів цивільного судочинства, оскільки через процесуальну форму реалізуються основні засади цивільного процесу, спрямовані на забезпечення рівності процесуальних можливостей; універсальності, що дає змогу її використання в різних проблемних ситуаціях і для вирішення різних категорій цивільних справ у порядку різних видів судових проваджень.

По-друге, цивільна процесуальна форма можна розглядати в аспекті її гарантійного призначення. Цивільна процесуальна форма має законодавче закріплення, що забезпечує стабільність і передбачуваність судового правозастосування, вона містить деталізовані правила, які є гарантією того, що всі учасники судового процесу мають чіткі інструкції щодо використання своїх процесуальних прав і виконання процесуальних обов’язків. Процесуальна форма включає в себе механізми оскарження та перегляду судових рішень, які є гарантією захисту прав сторін, даючи їм змогу виправити судові помилки і домогтися справедливого вирішення справ. Це веде до ухвалення таких судових рішень, які заслуговують на довіру громадян і суспільства загалом.

По-третє, цивільна процесуальна форма відіграє важливу роль в організації судового процесу. Це зумовлено необхідністю пошуку найбільш ефективних методів вирішення правових спорів. У цьому сенсі цивільна процесуальна форма виступає одним з інструментів оптимізації цивільного судочинства. Проблема оптимізації цивільного процесу є сьогодні однією з актуальних у теоретичному та прикладному аспекті. 

Цивільна процесуальна форма включає в себе судові правила та процедури, які спрямовані на спрощення і впорядкування процесу, щоб забезпечити його досягнення його мети та завдань з найменшими витратами зусиль. Внаслідок цього, цивільна процесуальна форма враховує різні аспекти спірної справи, зокрема, характер конфлікту, вимоги сторін, допустимі докази та інше. Встановлюючи строки для вчинення процесуальних дій, подання доказів, проведення судових засідань, законодавець намагається уникнути затримок і прискорює розгляд цивільних справ, що важливо для забезпечення своєчасності захисту прав сторін. Тобто, цивільна процесуальна форма включає в себе чітку регламентацію дій сторін, суду та інших учасників процесу. Зрештою, правильна організація процесуальної діяльності, а по суті, її оптимізація в сучасних умовах спрямована на досягнення раціонального балансу між швидкістю та якістю судового процесу. 

Виокремлюючи вплив цивільної процесуальної форми на суспільні відносини, що складаються під час розгляду і вирішення цивільних справ, як одну з її властивостей, необхідно зазначити таке. Як відомо, матеріальне право визначає права та обов’язки сторін, тоді як процесуальне право регулює порядок реалізації цих прав та обов’язків у суді. Цивільна процесуальна форма встановлює конкретні вимоги та умови для отримання судового захисту та реалізації прав. Отже, правомірно говорити, що цивільна процесуальна форма має безпосереднє значення у взаємодії матеріального і процесуального права, забезпечуючи належний механізм, через який матеріальні права та обов’язки реалізуються і захищаються в судовому порядку. 

З огляду на вищевикладене, ми доходимо висновку про те, що властивості цивільної процесуальної форми знаходять свій прояв у контексті її інструментальної ролі, забезпеченні гарантій прав сторін, організуючого впливу на структуру судового процесу та суспільні відносини, що складаються. Пропонований науковий підхід спрямований на визначення значення цивільної процесуальної форми в організації та функціонуванні правосуддя у цивільних справах. Розглянуте значення полягає у встановленні правил поведінки всіх учасників судового процесу, умов і процедур, за яких нові учасники можуть бути залучені до процесу, послідовності судового розгляду та вирішення цивільної справи, у забезпеченні впорядкованості діяльності суду та учасників судового процесу.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
УМОВИ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. КАЗУС
15.01.2025 12:26
АВТОНОМІЯ ВОЛІ ЯК ПРИНЦИП ПРИВАТНОГО ПРАВА
14.01.2025 10:29
СТРАХУВАННЯ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕЗАЛЕЖНИХ ЧЛЕНІВ (НЕЗАЛЕЖНИХ НЕВИКОНАВЧИХ ДИРЕКТОРІВ) НАГЛЯДОВОЇ РАДИ (РАДИ ДИРЕКТОРІВ)
10.01.2025 11:05
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПРАВА НА ЖИТЛО В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ В УМОВАХ ВІЙНИ
09.01.2025 09:17




© 2006-2025 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше