У сучасних правових умовах актуальною є проблема вдосконалення законодавства. Особливо важливим цей процес є у сфері конституційного права. Для вдосконалення процесу роботи в цьому напрямку, потрібно піддавати недоліки національного права гострій критиці.
Так, важливим є питання визначення кількості народних депутатів у Верховній Раді України.
Ця тема підіймається в Україні ще з 90 – х років.
Першим ініціатором у цій сфері був Леонід Кучма, а також голова його адміністрації Володимир Литвин. Саме за їх ініціативою був проведений референдум 2000 року, де близько 80% населення України проголосувало за скорочення Верховної Ради України, проте результати цього референдуму так і не набрали сили. Депутатський корпус не підтримував зміни, мотивуючи це тим, що депутати не бачать проблеми у кількості складу Верховної Ради та офіційного пояснення не мають. [2; 1].
Відповідно до статті 76 Конституції України, - «Конституційний склад Верховної Ради України – 450 депутатів». [1; 16]. За офіційними даними, Верховна Рада України прийняла положення, відповідно до якого, у 2009 році на матеріальні витрати депутатів виділено у середньому 680 млн. грн. з бюджету України. Так, на одного депутата доводиться 1,5 млн. грн, не враховуючи зарплати тощо. У зв’язку з такими проблемами, як: політичні, економічні, соціальні, демографічні коливання, народові України важко утримувати депутатів Верховної Ради. Таким чином, слід підняти питання про скорочення представників законодавчої влади.
Під час реформи правової системи України корисним було б використати досвід інших країн. Так, США є країною, де ефективність роботи законодавчої влади дуже висока, було б корисним використовувати досвід цієї країни і в нас.
Таким чином, порівняємо, 2 держави, Україну та США. Законодавчий орган України – 450 депутатів, у США – 535 депутатів. Проте кількість населення в Україні складає приблизно 46 млн. осіб, коли в США цей показник дорівнює приблизно 102 тис. осіб, а в США приблизно 523 тис. Якщо рахувати приблизну кількість депутатів, за прикладом США, то в Україні їх кількість повинна складати 100 чоловік. Тоді на 1 депутата зі 100, доводиться близько 460 тис. населення України.
Якщо брати досвід найближчих країн – сусідів, то актуальним є запозичення досвіду Росії. У країні проживає 142 мільйони чоловік. У верхній палаті парламенту – 166 сенаторів. У нижній – 450. таким чином, на одного депутата доводиться близько 230 тисяч чоловік. Якщо брати на озброєння досвід цієї країни, то Україні треба скоротити кількість народних обранців мінімум в 2 рази. [3; 2]
Тому, враховуючи викладені положення, було б позитивним скоротити кількість депутатів у Верховній Раді. Це приведе до зменшення витратної частини бюджету.
Для реалізації цих положень, статтю 76 Конституції України слід викласти в наступній редакції:
«Конституційний склад Верховної Ради України – сто народних депутатів України, які обираються на основі загального, рівного і прямого вибіркового права шляхом таємного голосування».
Література:
1. Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року зі змінами та доповненнями згідно Закону України «Про внесення змін до Конституції України» № 2222-VI, Харків: Весна, 2007. – 48 ст.
2. http://www.proua.com/analitic/2008/11/04/173853.html
3. http://www.proua.com/analitic/2008/11/04/173853.html
e-mail: natashaandreevna1@rambler.ru
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter