Стаття 358 КК України передбачає кримінальну відповідальність за підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів. На нашу думку, вищевказаних дій, які складають об’єктивну сторону злочину передбаченого ст. 358 КК України на даний час недостатньо. Доцільно криміналізувати придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків. Криміналізація запропонованих дій, дасть змогу правоохоронним органам активізувати діяльність щодо таких негативних проявів, значно удосконалить кваліфікацію злочину передбаченого ст. 358 КК України, допоможе цілеспрямованіше збирати доказову базу.
При цьому пропонуємо зберігання зазначених предметів визначати як вчинення будь-яких умисних дій, пов’язаних з фактичним володінням такими предметами, незалежно від місця їх знаходження: тримання при собі (в одязі, валізі тощо), поміщення їх у сховище, будь-яке приміщення чи будь-яке інше вибране і відоме особі місце.
Придбання зазначених предметів - це набуття права володіння ними будь-яким способом: купівля, обмін, одержання в дарунок чи як оплати боргу, одержання як оплати за надані послуги чи виконану роботу, виграш в азартні ігри, одержання в позику, привласнення знайдених таких предметів тощо.
Перевезення зазначених предметів - це їх переміщення транспортними засобами з одного місця в інше як на території України, так і за її межами. При цьому не має значення, чи є особа власником або користувачем транспортного засобу, наприклад, пасажиром, здійснюється таке перевезення безпосередньо особою чи іншим способом. Спосіб транспортування зазначених предметів, відстань, на яку їх перевезено, не мають значення. Не є перевезенням зазначених предметів їх перенесення (переміщення) з одного місця в інше без використання транспортних засобів. Такі дії мають кваліфікуватися як зберігання зазначених предметів.
Пересилання згаданих предметів - це їх переміщення у просторі (сукупність дій (операцій) з приймання, оброблення, перевезення та доставки (вручення) шляхом відправлення поштою, посильним з одного місця в інше. При цьому злочин вважається закінченим з моменту відправлення посилки, багажу, листа тощо із зазначеними предметами, незалежно від того, отримав їх адресат чи ні.
Ввезення в Україну таких предметів - це їх переміщення через державний кордон України на її територію будь-якими транспортними засобами. Якщо такі предмети переміщені особою на територію України без використання транспортних засобів, то її дії не можна кваліфікувати як їх ввезення в України.
Таким чином назва статті набуде такого вигляду «Стаття 358. Підроблення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підробленого офіційного документа, печатки чи бланка».
А частину першу пропонуємо сформулювати так «1. Підроблення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підробленого офіційного документа, печатки чи бланка».
|