Відомості про вогнепальну зброю та боєприпаси, якими незаконно заволоділи суб’єкти розшуку одержують і при проведенні виїмки. На відміну від обшуку про проведення даної слідчої дії заздалегідь відомо, де й у кого перебувають вогнепальна зброя та боєприпаси. Підставою для виїмки є встановлені в ході розслідування фактичні дані про наявність у конкретної особи або в приміщенні, зайнятому установами, організаціями й підприємствами вогнепальної зброї та боєприпасів.
У разі успішного проведення виїмки виявлена вогнепальна зброя перевіряється за криміналістичними обліками, повідомленнями й орієнтуванням, з метою встановлення належність її до викраденої.
В ході проведення виїмки необхідно звертати увагу на вузли, деталі й приналежності до вогнепальної зброї, яка знаходиться в особи або в приміщенні, зайнятому установами, організаціями, підприємствами, тому що нерідко вогнепальна зброя розбирається, і в такому розібраному виді переміщається не тільки в певному населеному пункті, але й по території держави.
Якщо при проведенні виїмки є підстави думати, що особа приховує вогнепальну зброю та боєприпаси при собі, такі особи піддаються особистому обшуку.
Під час проведення особистого обшуку варто передбачити ймовірність опору або раптового нападу з боку обшукуваного.
Тому особистий обшук таких осіб необхідно здійснювати двома особами (двома слідчими або слідчим і оперативним працівником), один із яких безпосередньо здійснює обстеження обшукуваного, а інший уважно стежить за його поведінкою, не допускаючи неконтрольованих дій (рухів рук, ніг, спроб позбутися вогнепальної зброї або її застосування).
Розпочинаючи особистий обшук особи, варто запропонувати їй кинути на землю або покласти в певне місце все, що вона тримає в руках, стати обличчям до стіни (автомобіля), не рухатися й не лізти в кишені. Обшукуваному доцільно запропонувати зайняти позицію, яка не дозволяє вчиняти неконтрольовані дії (широко розставлені ноги). Особистий обшук проводиться зверху донизу з метою виявлення вогнепальної й іншої зброї, а також боєприпасів. По завершенню особистого обшуку повинно бути обстежене місце, на якому обшук здійснювався, тому що обшукуваний міг що-небудь викинути або сховати.
Якщо запідозрений все ж викинув вогнепальну зброю, боєприпаси, варто ретельно обстежити його одяг з метою виявлення слідів мастила, часток лакового покриття боєприпасів у кишенях і т.ін. В окремих випадках для подальших експертних досліджень доцільно вилучати піднігтьову речовину на предмет вмісту в ній часток змащення й т.ін.
|