Аналіз стану незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів свідчить про те, що останнім часом відбулися істотні зміни, які характеризуються значним поширенням в Україні нетрадиційних видів кустарного виробництва стимуляторів амфетамінного ряду в так званих підпільних лабораторіях з виготовлення наркотичних засобів та психотропних речовин.
За експертними оцінками з урахуванням латентності (1:5-1:7) кількість осіб, що зловживають вказаними психотропними речовинами, становить 30-35 тисяч, тобто 10-14 % від загальної кількості споживачів наркотиків та психотропних речовин. Виходячи з тенденції неухильного зростання незаконного попиту на амфетаміни та зловживання ними, можна стверджувати, що в Україні інтенсивно розвивається новий вид наркотизму, для обслуговування якого створюються підпільні лабораторії з виготовлення ефедрину, перветину, "екстазі" (МДА, МДМА, МДЕА), інших психотропних речовин амфетамінної групи [1, с.47].
Провівши аналіз спеціальної літератури присвячених даному питанню, можна зазначити, що під підпільною нарколабораторією законодавець розуміє - будь-яке приміщення, оснащене промисловим або кустарним обладнанням, за допомогою якого проводиться хіміко-технологічний процес екстрагування (виділення), перегонки, очищення або синтезу нарко- чи психотропної речовини з метою її особистого вживання або збуту іншим особам.
Своєчасне виявлення і ліквідація таких підпільних нарколабораторій є одним із пріоритетних напрямів роботи правоохоронних органів щодо боротьби з незаконним наркообігом [2, с.16].
Підпільні нарколабораторії можуть розташовуватися у будь-якому місці: ізольованих фермерських господарствах, житлових та підсобних приміщеннях, науково-дослідних і виробничих установах, підприємствах тощо. Крім стаціонарних існують також пересувні і польові нарколабораторії (першими обладнують туристичні автомобільні причепи, другими - тимчасово споруджені укриття). Підпільні нарколабораторії оснащують обладнанням від примітивного до найдосконалішого. Працювати у них можуть спеціалісти різного рівня - від непрофесійних підприємливих осіб до кваліфікованих біохіміків. У підпільних нарколабораторіях можуть виготовлятися різноманітні види наркотичних засобів і психотропних речовин у неоднаковій кількості.
До основних ознак, що свідчать про функціонування підпільної нарколабораторії можна віднести:
1) зосередження в одному місці специфічного запаху (ацетону, аміаку, бензину тощо), наявність прекурсорів, реагентів та обладнання;
2) відносно низькі ціни на наркотики у даному регіоні порівняно з їх ціною у інших районах;
3) систематична робота вентиляційного обладнання, особливо у холодну пору року;
4) споживання великої кількості електроенергії, води, газу;
5) отримання адресатами посилок: об‘ємних, стандартних, в значній кількості;
6) бібліотечні замовлення на фармацевтичну та наукову літературу;
7) замовлення у великій кількості хімічних компонентів, обладнання, реактивів, розчинів, агрегатів для виготовлення ампул, пігулок, тощо [2].
Таким чином, протидія нарколабороаторям має бути віднесена до пріоритетних завдань підрозділів правоохоронних органів, що здійснюють боротьбу із незаконним обігом наркотиків. Діяльність нарколабораторії сприяє не тільки незаконному збагаченню її власника, але й втягненню до вживання наркотичних засобів і психотропних речовин нових верств населення та, як наслідок, збільшенню злочинів корисливо-насильницької спрямованості в конкретному регіоні. Саме тому відповідні оперативно-розшукові заходи мають здійснюватися системно й комплексно, в поєднанні з діями слідчих та експертних підрозділів і профілактичними заходами дільничних інспекторів міліції.
Література:
1. Шарай, Л.Г. Характеристика та особливості сучасних тенденцій злочинності у сфері обігу наркотичних засобів [Текст] / Л.Г. Шарай, В.Г. Назаренко // Науковий вісник НАВСУ. – К., 2004. – Вип. 1. – С. 46-52 с.
2. Пасічник Г.В. Виявлення та ліквідація підпільних лабораторій з виготовлення наркотичних засобів та психотропних речовин [Текст]: Метод. рекомендації / Г.В. Пасічник, М.С. Хруппа, В.М. Жмінько та ін. - К.: РВВ МВС України, 2000.-35 с.
3. Підпільні нарколабораторії та ознаки їхнього функціонування. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://studopedia.com.ua/1_56628_pidpilni-narkolaboratorii-ta-oznaki-ih funktsionuvannya.html
|