Тактика затримання підозрюваного (підозрюваних) у вчиненні підроблення грошей обумовлена складом кримінального правопорушення, характеристикою особи підозрюваних і сформованою слідчою ситуацією. По даній категорії кримінальних проваджень проведення тактичної операції «Затримання правопорушника з речовими доказами» є важливим для розкриття й розслідування даного кримінального правопорушення, оскільки дозволяє в більшості випадків затримати правопорушників. Безсумнівно, можливість проведення такої операції враховують і правопорушники, звідси складність її підготовки, гострота й небезпека проведення.
Всі дії в рамках тактичної операції «Затримання правопорушника з речовими доказами» мають єдину мету, яка і визначає безпосередні завдання: а) створення сприятливих умов для затримання підозрюваних; б) затримання правопорушників; в) забезпечення збереження джерел доказової інформації.
Залежно від ситуації – затримання може бути відкритим або легендованим, гласним і негласним. Під час відкритого затримання підозрюваному відразу повідомляють факт і причину його затримання, після чого він доставляється в орган Національної поліції; при легендованому – підозрюваний доставляється в підрозділ поліції під яким-небудь пристойним приводом і тільки там йому повідомляється про затримання і його причину; при гласному – процедура затримання не маскується від оточуючих; негласному – затримання здійснюється потай.
Перед проведенням затримання підозрюваного в підробленні грошей, працівники оперативного підрозділу повинні забезпечити участь у затриманні слідчого, попередньо погодити з ним усі можливості одержання доказів, які викривають правопорушників. Під час проведення затриманні дії працівників оперативного підрозділу повинні бути спрямовані не тільки на вилучення підроблених грошей, але й на вжиття оперативних і процесуальних заходів з метою доказування факту їхньої приналежності підозрюваному, встановленню джерел і каналів надходження підроблених грошей.
Для проведення даної тактичної операції варто створювати штаб, слідчо-оперативні, а також оперативно-розшукові й пошукові групи різного призначення – розвідки, захоплення, застосування технічних засобів і т. ін. Перед проведенням операції проводять інструктивну нараду. Після ухвалення рішення про проведення операції розробляють її тактику, яка включає наступні етапи: підготовчий, безпосереднього захоплення й завершальний.
Безпосередня підготовка до проведення тактичної операції «Затримання правопорушника з речовими доказами» містить у собі:
а) збирання і вивчення інформації про підозрюваних осіб, їх зв’язки і місцезнаходження приміщення де можливо здійснюється безпосереднє підроблення грошей;
б) визначення місця й часу проведення тактичної операції;
в) проведення організаційних заходів на місці майбутнього затримання (огляд місця затримання, визначення місць для фіксування відеокамерою дій правопорушників, розташування учасників групи захоплення, виявлення можливих шляхів відходу правопорушників, розташування груп прикриття й переслідування);
г) визначення складу, кількості, завдань учасників операції (скільки чоловік оперативного складу необхідно включити в групи захоплення, спостереження й прикриття);
ґ) розроблення варіантів дій учасників оперативної групи по безпосередньому затриманню підозрюваних з урахуванням можливих змін обстановки;
д) відпрацьовування взаємодії учасників операції в передбачуваних умовах;
е) визначення фахівців для фіксації прихованою відеокамерою;
є) підбор технічного оснащення: засобів захисту учасників операції (зброя, бронежилети); автотранспорту; засобів зв’язку між учасниками операції; засоби фіксації протиправних дій правопорушників (відеокамера, магнітофон або диктофон, спеціальні засоби);
ж) підготовка готівки або муляжу якщо передбачено обмін чи купування у підозрюваних підроблених грошей;
з) проведення інструктажу для всіх учасників операції.
До проведення операції варто з’ясувати кількість правопорушників; наявність у них холодної або вогнепальної зброї; скласти схему приміщення, у якому передбачається затримання, у якій відзначити: місця проникнення в приміщення й можливі шляхи відходу правопорушників, місцезнаходження підроблених грошей, їх заготовок, відповідного обладнання, сектор обстрілу. Під час затриманні озброєних правопорушників повинні використовуватися підрозділи спеціального призначення.
Планування операції по затриманню ґрунтується на відомостях про особистісні й поведінкові особливості затримуваних, результатах вивчення району й конкретного місця передбачуваного затримання. Планом визначається: а) мета операції (затримання на місці виготовлення підроблених грошей, припинення закупівлі чи викрадення витратних матеріалів та приладдя для підроблення грошей і т. ін.); б) час і місце її проведення; в) кількість і характер оперативних груп і їхня чисельність; г) способи маскування, форма одягу, види озброєння й спецзасобів; ґ) порядок проведення невідкладних слідчих (розшукових) дій, які проводяться в процесі затримання або відразу після нього.
Підготовлений сценарій зустрічі з правопорушниками повинен бути ретельно й неодноразово відпрацьований з особою, яка підставляється для того щоб провести обмін валюти на підроблені гроші або купити спеціально підроблені гроші для подальшого продажу, або ж продати заздалегідь обумовлену річ за підроблені гроші. Потрібно передбачити усі варіанти розвитку подій і відповідні дії на них.
|