:: LEX :: ДАВНЬОРУСЬКІ МІСТА У ФОРМУВАННІ ДЕРЖАВНИЦЬКОГО УСТРОЮ КИЇВСЬКОЇ РУСІ
UA  RU  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 68)

Date of conference

14 January 2025

Remaining time to start conference 18


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ДАВНЬОРУСЬКІ МІСТА У ФОРМУВАННІ ДЕРЖАВНИЦЬКОГО УСТРОЮ КИЇВСЬКОЇ РУСІ
 
05.12.2007 19:38
Author: Сворак Степан Дмитрович, доктор історичних наук, професор, начальник Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ
[Theory and history of the state and law. History of political and legal studies. Philosophy of law]
Сучасна доба потребує вироблення об’єктивних схем, методологічних уявлень та аксіологічних засобів розуміння історії становлення Київської Русі, її державних інституцій та правовідносин. Теперішня увага науковців у сфері правознавства, історії української держави, політології, філософії скерована до історії української державності, що сягає давньоруської доби, має засадниче значення для формування національної свідомості, держави та правовідносин.
Актуальність теми цього дослідження обумовлюється ще й тим, що державний лад Київської Русі висвітлюється значною мірою у дусі великодержавної ідеології Москви. Усвідомлюючи необхідність нових підходів до вивчення державності Київської Русі, ми прагнемо рішучого повороту до оновлення наукового знання про історію української національної державності та джерела народовладної політичної культури. У доповіді робиться спроба віднайти той соціокультурний стрижень, який характеризує народовладний державницький дух українського народу, без якого неможливо визначити вектор суспільної думки, критично переосмислити сучасний державотворчий процес, осягнути суперечності та опертися на демократичну традицію Київської Русі і Козаччини. Д.Дорошенко про цей аспект державницької традиції української нації писав: “У писаннях українських Істориків XVIII в., духовних і світських, виразно підкреслюється думка, що козацька Україна є продовженням старої княжої Русі [1].
Таким чином, сучасна доба українського державотворення потребує
об'єктивного осмислення сутності Києворуської держави. За всієї складності проблеми, слід виділити найголовніше, на наш погляд, питання - роль давньоруських міст у формуванні народовладної культурної традиції, її укорінення в структурі держави Київська Русь. Отже, об’єктом дослідження є давньоруські міста, предметом - їх народовладна складова та нова констатація вже в межах держави Київська Русь.
Історія становлення давньоруських міст та їх державотворча роль показує, що сьогодні необхідно переглянути концепції московських дослідників і уважно вивчити їх роль та місце у державотворчих процесах. Аналізуючи соціокультурний цивілізаційний процес становлення державності Київська Русь та осмислюючи статус давньоруських міст у цьому процесі, слід звернути увагу на конкретно-історичні проблеми, які повинна була вирішувати давньоруська спільнота. На наш погляд, найважливішими проблемами того часу були, по-перше, необхідність об'єднати матеріальні і духовні ресурси для охорони всієї Руської землі; по-друге, зміцнити економічні, політичні і військово-охоронні зв'язки, контакти. Перша проблема вирішувалася організацією військово-охоронних формувань та укріпленням фортифікаційних споруд навколо міст і городищ. У зв'язку з цим давньоруська спільнота зміцнювала міста, розташовані на берегах річок Дніпровського, Дністровського та Донського басейнів. М.Грушевський акцентує увагу на тому, що перед утворенням Київської Русі “в українських землях, зокрема, повинна була бути відчутна потреба в утворенні постійно озброєних сил, більш міцної та інтенсивної державної організації і були наявні матеріальні засоби їх створення[2]. Зокрема, він детально перераховує міста, розташовані в басейні вищеозначених рік і вказує, що більшість з них були добре укріплені і служили форпостом Києва[3].
Узагальнюючи наукові здобутки вітчизняних і зарубіжних вчених, які досліджували Київську Русь, її державний устрій і звичаєві правові відносини, можна стверджувати, що міжнародна торгівля спричинила зростання міст по Дніпровському водному басейну, які поступово переростали у політичні центри. Вони ставали невід’ємними елементами основ слов’янської держави, в межах яких концентрувалися ремісничі артілі, купецькі корпорації та військово-охоронні формування. Важливо й підкреслити той факт, що у ранніх слов’ян існувала народовладна традиція, яка поряд із зародженням та розвитком міст стала основою формування Вічевого державного устрою.

Література:
1. Дорошенко Д. Історія України: В 2-хт. -Т.І. До половини XVIII ст.-К.: “Глобус”, 1991.-С.І9.
2. Грушевский М.С. Очерк истории украинского народа. - С.43.
3. Грушевський М.С. Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця 14ст.- К.: Наукова думка, 1991..-С.21-25.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
“УЛОЖЕННАЯ КОМИССИЯ” В СИСТЕМІ ДЕРЖАВНОГО РЕФОРМУВАННЯ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ (ДРУГА ПОЛ. ХVІІІ СТ.)
06.12.2007 22:46
ПОЛІТИЧНОГО ВІДЧУЖЕННЯ (ДЕЯКІ ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ)
02.12.2007 13:36




© 2006-2024 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше