В теперішній час піротехнічні вироби загальнопромислового призначення широко використовуються для проведення видовищних заходів, світлових та шумових ефектів для кіно та телебачення [1].
Останнім часом жодне свято не обходиться без феєрверка. І діти, і дорослі у святковому ажіотажі скуповують феєрверки, петарди та бенгальські вогні, не думаючи про наслідки такої забави. Як результат – травми, пожежі та нещасні випадки, що відбуваються під час використання цих «іграшок». В липні 2011 року у Туркменістані (м. Абадан) виникли пожежа та вибух на складі піротехніки військової частини; при цьому пожежа виникла в результаті високої температури навколишнього середовища (зовнішня теплова дія). В квітні 2012 року у Росії (м. Чита) виникла пожежа та вибух на складі піротехніки, збитки склали 39,2 млн. рублів[1].
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів» - піротехнічний виріб - це пристрій, який призначено для створювання необхідного ефекту (світового, іскрового, димового, звукового, змішуваного) за допомогою горіння (вибуху) піротехнічного складу [2]. Порядок виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів регламентується «Тимчасовими правилами обігу в Україні побутових піротехнічних виробів» [3].
Ст. 1187 Цивільного Кодексу України дає визначення, щодо поняття джерела підвищеної небезпеки [4]. Оскільки зазначена норма не містить вичерпного переліку видів джерел підвищеної небезпеки (видів підвищеної небезпечної діяльності), суд, беручи до уваги особливі властивості предметів, речовин або інших об'єктів, що використовуються в процесі діяльності, має право визнати джерелом підвищеної небезпеки також й іншу діяльність. До цих особливих властивостей слід відносити створення підвищеної ймовірності завдання шкоди через неможливість повного контролю за ними з боку людей [5].
Оскільки, загальні вимоги, які ставляться до піротехнічних виробів, зводяться до забезпечення громадської безпеки при їх виробництві, зберіганні, перевезенні і використанні. Питання про правове регулювання правил виробництва, зберігання та використання піротехнічних виробів і функціонування піротехнічних майстерень до цього часу було опрацьовано недостатньо і не отримало свого нормативного визначення. В той же час існує велика кількість відомчих інструкцій, правил, котрі по різному регламентують питання, пов’язані з піротехнічними сполуками та виробами. Це пояснюється тим, що піротехнічні вироби значно різняться одне від одного за своїм призначенням, конструкційними особливостями та багатьма іншими параметрами. Небезпечний чинник піротехнічного виробу - специфічний ефект, що його утворює піротехнічний виріб або піротехнічний елемент і який за певних умов здатний загрожувати здоров'ю людей та завдавати шкоди майну і навколишньому середовищу.
Проте, відповідно до статей 1166, 1187 ЦК України шкода, завдана особі чи майну фізичної або юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала. Обов'язок відшкодувати завдану шкоду виникає у її завдавача за умови, що дії останнього були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, - незалежно від наявності вини.
Дослідивши практику розгляду справ судами щодо використання піротехнічних засобів, зокрема: справа № 22-ц/796/5130/2014 за апеляційною скаргою представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ПФ Танець Вогню» на рішення Святошинського районного суду м. Києва від 28 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПФ Танець Вогню», третя особа: Гіпермаркет FOZZY про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дефекту в продукції. У липні 2013 року представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому, з урахуванням уточнених вимог, просив стягнути з відповідача на користь позивача 50000,00 грн. моральної шкоди на підставі п. 5 ч. 1 ст. 4, 16, Закону України «Про захист прав споживачів», матеріальну шкоду у розмірі 5600,00 грн. на підставі ст. ст. 711, 1209-1211-1 ЦК України, ст.ст. 1-8 Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції» та понесені позивачем витрати на сплату юридичних послуг у сумі 2250,00 грн. Свої вимоги обґрунтовував тим, що внаслідок передчасного вистрілу піротехнічного складу з салютної установки, позивачу було завдано тілесні ушкодження, а саме, - важко пошкоджене праве око, гематома правого ока та пошкодження м'яких тканин обличчя, верхньої та нижньої повіки, крововилив у передню камеру ока та інші пошкодження, що підтверджується чисельними медичними документами та висновками лікарів.
Суди, при розгляді справ з відшкодування шкоди, завданої такими предметами, не визнають піротехнічні засоби джерелом підвищеної небезпеки. Враховуючи вищевикладене, було б доцільно виокремити піротехнічні засоби як окремий вид джерела підвищеної небезпеки та внести відповідні зміни до ст. 1178 ЦК України.
Література:
1. Кириченко О. В. Аналіз пожежовибухонебезпеки піротехнічних виробів у процесі їх зберігання, транспортування та застосування / О. В. Кириченко, О. С. Барановський, Є. П. Кириченко, Р. Б. Мотрічук // Пожежна безпека: теорія і практика. - 2015. - № 20. - С. 42-46. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pbtp_2015_20_8
2. Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів : постанова Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 839 [Електронний ресурс]. / Офіційний сайт Верховної Ради України: Законодавство – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/839-2011-%D0%BF
3. Про затвердження Тимчасових правил обігу в Україні побутових піротехнічних виробів : наказ МВС України від 23.12.2003 № 1649 [Електронний ресурс]. / Офіційний сайт Верховної Ради України: Законодавство – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0263-04
4. Цивільний кодекс України : Кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – №№ 40-44. – ст.356.
5. Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки : постанова Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 № 4 [Електронний ресурс]. / Офіційний сайт Верховної Ради України: Законодавство – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v0004740-13
|