Проблема правового нігілізму в Україні є надзвичайно актуальною, адже це явище є серйозним гальмом у формуванні не тільки політико-правової культури та свідомості, його негативні вияви знаходять свій прояв у всіх сферах державного будівництва, що створює серйозні проблеми у розбудові Української держави. Варто зазначити, що низька правова культура, деформація правосвідомості являють собою реальну або потенційну небезпеку для правопорядку, через що боротьба з ним стає надзвичайно важливою і потребує постійного перебування в полі зору держави і права.
Однією з причин правового нігілізму саме в нашій країні є те, що Україна є молодою державою і ще тільки шукає близьку за своїм менталітетом особливість правової системи. Але з огляду на те, що саме молодь є рушійною силою всіх докорінних змін в усіх державах усіх часів, то особлива небезпека сучасного правового нігілізму в Україні полягає в тому, що він деформує правосвідомість людини і це надзвичайно негативно впливає на формування світогляду і правової культури української молоді.
Які ж шляхи подолання правового нігілізму серед молоді України?
Насамперед, необхідним є вирішення ряду соціально-економічних, політико-правових та інших проблем, які глибоко стосуються не лише дорослих громадян, а й підростаючого, молодого покоління.
По-друге, варто удосконалювати сучасне законодавство, спираючись на потреби індивіда і суспільства.
Ні для кого не секрет, що сучасна молодь живе в момент технологізації суспільства, тому свідомість молодого покоління працює вже зовсім по-новому, має нові пріорітети, нові здібності та інтереси. Тому для того, щоб викликати повагу індивіда до права, потрібно створити право, яке б працювало на користь молоді, створючи нові основи для будування майбутнього.
Для цього необхідно спрямувати роботу законодавства на врегулювання найновіших відносин в суспільстві, які надзвичайно швидко змінюються, в ногу з розвитком самого суспільства. Мало того, держава має передбачати виникнення нових суспільних відносин і не допускати неготовності законодавста до розвитку нових обставин.
Така діяльніть дасть можливіть правового забезпечення тих сфер життя людини, які зараз викликають суперечності, через прогалини у праві.
По-третє, необхідною є активна боротьба зі злочинністю, різними формами правопорушень і, особливо, з корупцією.
З огляду на те, що людину, як-не-як, формує суспільство, на особливо нестійку життєву позицію молоді постійно впливають різні фактори, в тому числі і рівень правопорушень та злочинності, з якими треба не лише боротися, а й попереджати їх, адже збиток, нанесений злочинністю суспільству ̶ величезний. Попередження злочинності має на меті не допустити настання цих збитків.
Як писав італійський мислитель Чезаре Беккаріа: «Краще попереджувати злочини, ніж карати за них. Це становить мету будь-якого хорошого законодавства, яке, по суті, є мистецтвом вести людей до найбільшого щастя чи, можливо, меншого нещастя, якщо міркувати з погляду співвідношення добра і зла в нашому житті» [1, с. 131].
На формування правовї культури молоді також впливає фактор закорумпованості суспільства. З огляду на те, що всі люди живуть в постійній взаємодії один з одним і потреби суспільства порівняно з можливістю їх реалізації досить великі, надзвичайно важливою проблемою на шляху подолання правовго нігілізму є корупція.
По-четверте, слід вивчати досвід передових зарубіжних країн щодо формування правової культури та правової свідомості, особливо, серед студентської молоді, для аналізу і прогнозування можливості ефективного застосування таких заходів у нашій державі.
По-п'яте, важливим для подолання правового нігілізму в Україні є проведення активного цілеспрямованого правового виховання.
Становлення України як незалежної, демократичної, правової та соціальної держави, курс на неухильне дотримання прав і свобод людини та громадянина, домінування права в усіх сферах життя держави вимагає високої правосвідомості, правової культури та правової освіченості як суспільства загалом, так і кожного індивіда окремо [3, с. 122].
Тому основоположне місце серед шляхів подолання правового нігілізму посідає саме цілеспрямоване правове виховання, як в колі сім'ї (адже якщо дитина бачить негативні вияви щодо норм права у поведінці дорослих, то у неї також формується інфантильне ставлення до права, заперечення його ролі у суспільному житті, виникає бажання використати свої знання з метою “обійти” закон для задоволення власних потреб, і навпаки ) так і в освітніх закладах [ 2, с. 77].
Заходи правового виховання сприятимуть формуванню високої правової свідомості та культури, процесу соціалізації – входження індивіда до правового середовища, послідовне набуття ним правових знань, залучення його до правових цінностей.
Отже, зважаючи на вищесказане, можна зробити висновок, що правовий нігілізм є набагато глибшою проблемою, ніж можна уявити. ЇЇ вирішення охоплює надзвичайно велике коло суспільних відносин: від подолання соціально-економічних проблем, аж до правового виховання. А з огляду на те, що Україна є молодою державою, яка ще тільки формує свої правові особливості, важливого значення набуває проблема подолання правового нігілізму саме серед молоді України, що в майбутньому забезпечить прогресивний розвиток не лише суспільних відносин, а й держави в цілому.
Література:
1. Беккариа Ч. О преступлениях и наказаниях / Сост. и предисл. B.C. Овчинского. — М.: ИНФРА-М. 2004. — 184 с.
2. Макарова О. Правовий нігілізм і правовий ідеалізм: реалії сьогодення / О. Макарова // Підприємство, господарство і право. – 2009. – №1 (157). – С. 76-78.
3. Ряшко В. Нігілізм як антипод правової культури та деформації правосвідомості / В. Ряшко, О. Ряшко // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Юридичні науки. - 2014. - № 782. - С. 118-122.
|