Існує низка професій та видів діяльності, у яких використання методів маніпулятивного впливу під час спілкування є звичним явищем. Серед таких і діяльність правоохоронних органів.
Спілкування – це комунікативний процес, де кожний учасник передбачає активність свого партнера. Спрямовуючи інформацію іншій людині, ми обов’язково враховуємо її мотиви, цілі, установки, настрій та інше. У професійній діяльності правоохоронних органів спілкування часто передбачає психологічний вплив і протистояння впливу, проведення власної лінії поведінки, відстоювання своїх інтересів. Успіх спілкування забезпечується умінням ініціатора спілкування – взяти все це до уваги, використати для вирішення професійних завдань.
Під маніпуляцією розуміється психологічний прихований вплив на адресата з метою досягнення певних цілей маніпулятора, що не збігається з потребами особи, на яку спрямована маніпуляція, шляхом зміни відношення до чого-небуть, кого- небуть, прийняття рішення, виконання чи утримання від виконання дій.
Маніпуляція спрямована на те, щоб примусити людину почувати, думати і діяти так, як це вигідно маніпулятору, але щоб при цьому людині не здавалося, що її примусили.
Правоохоронні органи активно застосовують психологічну маніпуляцію чи до особи потерпілого,чи до особи підозрюваного, чи до будь-кого,не дотримуючись при цьому норм закону,моралі та етики, бо не знають, яким ще методом можна досягти бажаних результатів.
Правоохоронні органи у своїй діяльності використовують такі маніпуляційні методи: залякування, психологічний тиск, власне піднесення,виведення з рівноваги,запевнення людини в безрезультатності своїх дій,підміна фактів,обман, постановка великої кількості запитань, які є різними і мало сумісними, вживання словесних формул, які відволікають увагу. Такі методи зазвичай можуть здійснюватися в межах особистих інтересів, а не в межах суспільних інтересів.
На сьогоднішній день правоохоронні органи України відверто не виконують покладені на державу конституційні обов’язки, в тому числі й не забезпечують належний захист громадян від злочинних посягань, бо використовують некоректні, недіючі, часто незаконні методи діяльності, зокрема, маніпуляція. Це беспосередньо підриває їхній авторитет та довіру населення.
Щоб захистити себе від психологічних маніпуляцій з боку правохооронних органів треба достатньо добре вивчити,оцінити та проаналізувати ситуацію, з приводу якої, здійснюється маніпуляційний вплив,зберігати емоційних самоконтроль, ігнорувати маніпулятора,а головне, вчасно її виявити. Але звичайно, це залежить від психологічних особливостей людини.
|