Останнім часом історія Білорусі привертає дедалі більше уваги істориків, політологів, соціологів. Диктаторський режим О. Лукашенка, який поступово і впевнено відтіснив усі ознаки та прояви демократії в країні, розпочав свій шлях від періоду – приходу до влади О. Лукашенка в 1994 році, а його наслідки ми спостерігаємо сьогодні – вже у 2021 році.
Переломний період в історії країни розпочався з виборів нового президента у серпні 2020 року. Дана епопея щодо остаточного призначення на посаду легітимного, демократично обраного президента триває і далі. Білоруська нація стоїть на порозі фундаментальних перетворень чи остаточної втрати, це питання досить непросте, все напряму пов’язано з діями нової, обраної народом влади з лідером Світланою Тихановською, дружиною білоруського опозиціонера, політичного в'язня, блогера та резидента сайту Миротворець Сергія Тихановського.
Відповідно до офіційних результатів, опублікованих Центральною виборчою комісією Білорусі, С. Тихановська отримала 588 622 голоси або 10,12 % голосів, а О. Лукашенко – 80,10 %. Однак було оприлюднено заяви про широкомасштабні фальсифікації, С. Тихановська подала офіційну скаргу до Центральної виборчої комісії (ЦВК). 14 серпня 2020 року ЦВК Білорусі офіційно оголосило Олександра Лукашенка переможцем президентських виборів. Згодом С. Тихановська заявила, що набрала від 60 до 70 % голосів та звернулася до західних країн з проханням визнати її переможницею або закликати до повторних виборів. 10 вересня 2020 року Сейм Литви визнав С. Тихановську законним президентом Республіки Білорусі.
Однак, без міцної коаліції та нерішучості опозиції щодо ключових проблем, без гідного опору нелегітимній владі, білоруське суспільство приречене і ніколи не зможе відчути переваги демократії, насамперед – свободи слова. Основним завданням новоствореної Координаційної ради зі зміни влади в Білорусі є формування умов для поетапного переходу влади від О. Лукашенка до С. Тихановської.
Створення платформи для новоспеченого президента, підготовка підґрунтя для прогресивних реформ, відкритий діалог з європейськими країнами-сусідами, «чистка» бюрократично забитих державних органів влади – основні етапи для Координаційного органу й нового лідера країни. Розуміючи основні переваги та маючи значний вплив, в основі, який базувався на силові структури: поліція, армія, О. Лукашенко не визнавав факту фальсифікації виборів, та, прикриваючись Конституцією, розганяв, вбиваючи та переслідуючи мирні багатотисячні мітинги, які демонструють невдоволення та розпач білоруського народу.
Період тяглості до радянського минулого відійшов на другий план, молодь, яку, в більшій мірі, представляти студенти, прагнула реформ, свободи слова та вибору. Історія Білорусі стає яскравим показником невдач авторитаризму та «сильної руки» однієї особистості, яка не в змозі вирішити основні проблеми в країні. О. Лукашенко силовими методами та переслідуванням, залякуванням, намагається пригнітити масові протести по цілій країні. Населення не відступає, розуміючи що на даному етапі – це прирівнюється до поразки та до ще більшого занурення в диктаторський режим, який, є вірогідність, може стати спадковим.
Нова тактика поодиноких та розкиданих протестів є вдалою, але чи ефективною. Вдала, оскільки силовики не в змозі швидко відреагувати та зрозуміти, де наступний захід відбудеться, неефективна, тому що не масова, а це демонструє страх білоруського народу, демонструє неспроможність нових лідерів правильно організувати народ. Є розуміння того, що це все в процесі становлення, потрібен час, однак тут він не виступає за демократію.
Література:
1. Інтернет-ресурс. Режим доступу: ЦИК огласил окончательные итоги выборов. За Лукашенко проголосовало 80,1%, за Тихановскую — 10,1%. tut.by.
2. Інтернет-ресурс. Вибори президента Білорусі вперше пройдуть без спостерігачів ОБСЄ. РБК-Украина Режим доступу: https://www.rbc.ua/ukr/news/vybory-prezidenta-belarusi-vpervye-proydut-1594822203.html
3. Інтернет-ресурс. У Білорусі затримали більше 100 осіб під час протестів. Режим доступу: https://www.rbc.ua/ukr/news/belarusi-zaderzhali-100-chelovek-vremya-protestov-1592652473.html
4. Інтернет-ресурс. Затримали і допитують потенційного супротивника Лукашенка на виборах. Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/news/2020/06/18/7256185/
|