:: LEX :: СЕПАРАТИЗМ У КОРОЛІВСТВІ ІСПАНІЇ. ІСТОРІЯ ПИТАННЯ
UA  RU  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 67)

Date of conference

12 December 2024

Remaining time to start conference 21


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

СЕПАРАТИЗМ У КОРОЛІВСТВІ ІСПАНІЇ. ІСТОРІЯ ПИТАННЯ
 
05.06.2024 17:24
Author: Запорожченко Юлія Василівна, доктор історичних наук, доцент, професор кафедри історії та теорії держави і права Університету митної справи та фінансів, м. Дніпро, Україна
[Section 9. History of the world and international relations]


Україна ще з проголошенням незалежності у 1991 р. спіткнулася з сепаратистськими настроями на Заході країни («русинський рух») та в Криму. Спалах сецесіонізму на Донеччині та Луганщині припав на 2014 р. та супроводжувався виключно політичним підтекстом. В Криму, з окупацією півострова у 2014 р., сепаратизм переріс у стадію іредентизму. Подібні тенденції потребують вивчення досвіду політики боротьби із західноєвропейським сепаратизмом, зокрема на прикладі Іспанії, яка, як і Україна, є унітарною країною. Поява сепаратистських рухів там припала на кінець ХІХ ст. Серед причин сепаратизму в найбільш поширених регіонах (Каталонія і Країна Басків (частково Галісія)) – економічні, політичні та лінгвістичні [1, c. 124-125]. За різновидом, наприклад, в Країні Басків – наявні терористичний та ненасильницький (мирний) сепаратизми [4, c. 275]. 

Після переходу від диктатури Ф. Франко, для якого сепаратисти були немов «кісткою в горлі», до держави «національних автономій», в зазначених регіонах спіткнулися з низкою проблем націєтворчого процесу, оскільки вищеназвані причини сепаратизму супроводжувалися виразним домінуванням регіональної ідентичності над національною, що й призвело до конфронтацій. 

Як стверджував історик Т. Джадт, у 90-х рр. минулого століття каталонці рішуче діяли у напрямку розвитку власної ідентичності, що було зумовлено її економічною розвиненістю та зобов’язаннями поповнювати внесками національну скарбницю (за даними науковця, у 1993 р. на Каталонію припадала 1/5 ВНП країни) [5]. В цілому, між двома регіонами є певні відмінності. Наприклад, каталонці проявили себе рішуче у 2017 р. у боротьбі за відокремлення, в той час як Країна Басків не ставить за мету одностороннього утворення самостійної держави.

Науковці Національного інституту стратегічних досліджень стверджують, що з 2000-х рр. і в Каталонії і в Країні Басків діяльність лідерів регіонів реалізується правовим шляхом, без застосування насильництва. Але повноцінного роззброєння ЕТА так і не відбулося [2, c. 11]. На думку дослідниці С. Ростецької, Іспанія у 2017 та 2019 рр. показала ефективність у прояві механізмів забезпечення цілісності станом на вказаний час [3], чого конче бракує Україні.

Таким чином, на порядку денному в нашій державі є Перемога у «гібридній» війні та максимальне сприяння втіленню політики історико-культурної та релігійної ідентичності. Процес десепаратизації має стати одним із найважливіших державних напрямків задля подолання сепаратистського синдрому серед представників місцевого населення тимчасово окупованих територій. Проблема потребує міждисциплінарного вирішення та врахування іноземного досвіду, зокрема, Іспанії.

Література:

1. Ключник Р. Сепаратизм як світова тенденція мегасучасності // Політичний менеджмент. №6, 2011. С. 120-128.  

2. Міжнародний досвід боротьби із сепаратизмом: висновки для України : аналіт. доп. / О. О. Резнікова, А. О. Місюра, С. В. Дрьомов, К. Є. Войтовський. К.: НІСД, 2016. 52 с. (Сер. «Національна безпека», вип. 12). 

3. Ростецька С.І. Особливості формування регіональної ідентичності: іспанський випадок // «Політичне життя». URL: https://jpl.donnu.edu.ua/article/view/10536 (дата звернення 27.05.2024 р.)

4. Сталенна Л.С. Особливості розвитку сепаратистських рухів у регіонах Західної Європи // Університетські наукові записки, 2016, № 57, с. 273-280. 

5. Тоні Джадт. Після війни. Історія Європи від 1945 року. Київ: «Наш формат», 2020. 928 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ДО ПИТАННЯ ПРО СИНХРОНІЗАЦІЮ ХРОНОЛОГІЧНИХ МЕЖ ТА ІСТОРИЧНОГО ЗМІСТУ РОЗВИТКУ КРАЇН ЗАХОДУ ТА СХОДУ В НОВИЙ І НОВІТНІЙ ЧАС
14.06.2024 14:55
ВЕЛИКА ЯСА – ГОЛОВНЕ ДЖЕРЕЛО ПРАВА ІМПЕРІЇ ЧИНГІЗИДІВ
12.06.2024 13:40
БЕЗПЕКОВІ РИЗИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ПОДАЛЬШОЇ СПІВПРАЦІ УКРАЇНИ ТА ОБСЄ
10.06.2024 15:37
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ КУЛЬТУРИ ВІЗАНТІЇ
10.06.2024 09:32




© 2006-2024 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше