При розслідуванні злочинів, пов'язаних із розкраданням зброї, боєприпасів та вибухових речовин, криміналістично значуща інформація грає особливу, а іноді й вирішальну роль, особливо коли свідків є недостатньою або вони свідомо повідомляють неправдиву інформацію. Тому такі кримінальні провадження не можуть бути розслідувані без використання можливостей судових експертиз, тактично вірний час для призначення яких обирає слідчий, який здійснює кримінальне провадження.
Зокрема, визначення часу призначення експертизи завжди залежить від особливостей конкретного провадження. У разі розслідування злочинів, пов'язаних із розкраданням зброї, боєприпасів чи вибухових речовин традиційним є призначення судово-балістичні експертизи.
Предметом судово-балістичної експертизи є стан та властивості вогнепальної зброї та боєприпасів, встановлення загальної групової приналежності та ототожнення зброї слідами на вистрілених снарядах та стріляні гільзи, визначення джерела походження, встановлення обставин пострілу. При розслідуванні розкрадань зброї, боєприпасів або вибухових речовин зі складів озброєння доцільно залучати як фахівця особу, яка має досвід в організації обігу зброї.
Судово-балістична експертиза виконує кілька завдань, включаючи визначення приналежності предмета до вогнепальної зброї або боєприпасів, визначення загальної групової приналежності зброї та боєприпасів (включаючи їх калібр, систему, модель та ін.), ідентифікацію зброї за вистріляними кулями, стріляними гільзами, деталями, що відокремилися, та ін. Такі експертизи можуть проводитися на різних об'єктах, таких як ручна вогнепальна зброї (пістолети, револьвери, автомати, карабіни, гвинтівки, пістолети кулемети тощо), частини вогнепальної зброї, заготівлі, боєприпаси до вогнепальної зброї, компоненти боєприпасів (кулі, гільзи, порох та ін.), вистрілені сну фрагменти), стріляні гільзи, сліди пострілів та інші матеріали провадження, що стосуються предмета експертизи (такі як протоколи оглядів місць пригод, протоколи оглядів вогнепальної зброї та боєприпасів, висновки проведених раніше експертиз)
Загалом під час вивчення зазначених об'єктів експерт вирішує такі завдання, зокрема, чи надана на експертизу зброя є вогнепальною, якій моделі воно належить, чи придатне воно для стрілянини, чи можливо з нього вести систематичну стрілянину, чи здійснювався постріл з нього після останнього чищення. Також можливе визначення, чи надані на експертизу предмети є складовими частинами вогнепальної зброї, до якої системи та моделі вони відносяться, чи складають вони достатній комплект для збирання придатного для використання зброї. Також відбувається визначення, до якого виду та зразка належить кожен із представлених на експертизу патронів, чи призначені вони для вогнепальної зброї будь-якого виду, чи придатний патрон для стрільби, чи є вогнепальними ушкодження на одязі, автомобілі чи іншій перешкоді
Література:
1. Кримінальний кодекс України: від 05.04.2001 р. № 2341-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1893
____________________
Науковий керівник: Кравчук Петро Юрійович, кандидат юридичних наук, доцент, Приватний вищий навчальний заклад «Європейський університет»
|