:: LEX :: МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ФУНКЦІОНУВАННЯ ІНСТИТУТУ АДВОКАТСЬКОГО РОЗСЛІДУВАННЯ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 68)

Термін подання матеріалів

14 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 25


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ФУНКЦІОНУВАННЯ ІНСТИТУТУ АДВОКАТСЬКОГО РОЗСЛІДУВАННЯ
 
09.07.2024 11:03
Автор: Оробець Ігор Васильович, помічник адвоката
[Секція 4. Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право. Медичне право. Судові та правоохоронні органи. Адвокатура]

Адвокатське розслідування (паралельне розслідування сторони захисту) в кримінальному провадженні слід розуміти як окремий інститут кримінально-процесуального права та заснована на ньому доказова діяльність захисника, що полягає в самостійному здійсненні у спеціальній процесуальній формі системи пізнавально-практичних та засвідчувальних дій, які зумовлені предметом та завданнями захисту, націлені на пошук джерел доказової інформації, отримання та фіксацію фактичних даних, їх перевірку та зʼясування належності до справи, допустимості і достовірності, забезпечення можливості використання для досягнення мети правосуддя [1].

В державах англосаксонської системи права адвокатське розслідування можна окреслювати лише умовно, адже абсолютна більшість досудових стадій кримінального процесу там не формалізовано, а легалізація доказів здійснюється вже в суді на стадії попереднього судового розгляду, зокрема на стадії віддання обвинувального акту до суду, як в Англії [2], на стадії розпорядчого засідання, як в Сполучених Штатах Америки [3].

У Франції, де досудове провадження складається із трьох окремих та самостійних стадій – дізнання, кримінальне переслідування та попереднє слідство, до якого входить і передача обвинувального акту до суду, захисник-адвокат, в більшості випадків, допускається до участі в справі лише на третій стадії процесу, з моменту першого виклику обвинуваченого до слідчого судді [4]. Участь адвоката-захисника у процесі збирання доказів на попередньому слідстві також обмежена, зокрема, йому надається право бути присутнім на допитах та очних ставках обвинуваченого з іншими обвинуваченими або із свідками, але навіть в таких слідчий діях адвокат-захисник виконує пасивну роль. Показово, що під час допиту захисник-адвокат не має права робити ніяких заяв, не отримавши попереднього дозволу слідчого судді [5].

Б. А. Філімонова зазначає, у Федеративній Республіці Німеччині елементи змагальності знаходять свій прояв лише у випадках, коли суддя-дізнавач (обовʼязки якого виконує дільничний суддя) проводить окремі слідчі дії за клопотанням прокурора: огляди, обшуки, допити. Такі слідчі дії здійснюються за участю представників сторін. Тобто участь захисника в розслідуванні кримінальної справи фактично носить фрагментарний характер і зводиться виключно до його присутності під час виконання вказаних слідчих дій, хоча за загальним правилом поліцейський-дізнавач при першому ж допиті особи зобовʼязаний розʼяснити їй право запросити захисника, проте права захисника доволі обмежені. Так, захисник за КПК ФРН має право лише на вільне і безперешкодне спілкування з обвинуваченим, на присутність під час виконання окремих слідчих дій та на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи і огляд речових доказів [6].

На відміну від кримінального процесуального законодавства Франції та інших країн Європейського континенту, функції адвокатів Великобританії значно ширші. Для прикладу, у разі визнання вини підозрюваним, отримане органом слідства без участі в такому допиті адвоката, не беруться до уваги судом за виключенням деяких випадків [7]. В англійському кримінальному процесі особливе місце займають правила про докази, а сам процес їх збирання є доволі специфічним: їх виявлення, процесуальне визнання доказами і залучення в справу розірвані в часі. На початкових етапах сторони самостійно збирають матеріали з метою доведення винуватості або невинуватості особи, причому сторона обвинувачення збирає виключно ті відомості, що доводять вину особи. Процесуальне долучення зібраних доказів відбувається вже під час попереднього слухання в суді, коли розглядаються всі матеріали, що подаються сторонами. Також за клопотанням сторін судом можуть вживатися заходи спрямовані на отримання нових доказів [8].

У Сполучених Штатах Америки адвокати на стадії досудового розслідування мають можливість здійснювати власне, причому паралельне поліцейському, адвокатське розслідування тому, що, по-перше, результатам адвокатсько-дослідницьких заходів, нарівні з результатами проведення поліцейсько-дослідницьких заходів, надається однакове доказове значення в суді. По-друге, адвокат має можливість збирати докази захисту цілеспрямовано, оскільки, з одного боку, з моменту вступу на захист інтересів обвинуваченого він має право безперешкодно бачитися з ним, а з іншого, – право знайомитися з доказами поліцейського розслідування. По-третє, збираючи докази, адвокати використовують допомогу Федерального Управління захисників (слідчих захисту), які займаються пошуком доказів на користь обвинуваченого. По-четверте, для виявлен ня доказів адвокати звертаються за допомогою до приватних детективів, які в США наділені досить широкими повноваженнями в збиранні необхідної інформації, в т. ч. за допомогою процесуальних методів, таких як спостереження, опитування потерпілих і свідків, проведення обшуків та виїмок тощо, результати яких залучаються в кримінальну справу як докази [6].

Згідно зі спеціальним розділом Закону про адвокатуру Японії «Права і обовʼязки адвоката», який регулює права і обовʼязки японського адвоката, також адвокат має можливість користуватись правами, що становлять зміст адвокатського розслідування.

Подібна ж ситуація склалася і в низці країн Європи, а саме: Нідерландах, Чехії, Данії, Польщі тощо, де адвокату надані всі можливі права для проведення альтернативного розслідування та збирання доказів захисту, безперешкодних побачень із підзахисним та можливість знайомитися з доказами поліцейського розслідування.

Таким чином, можна зробити висновок, що найбільшим обсягом прав у кримінальному процесі наділені захисники, що здійснюють свою діяльність у Сполучених Штатах Америки. Серед великого масиву напрацьованого в цьому аспекті досвіду, у рамках реалізації принципів змагальності та рівності сторін, в Україні, перш за все, слід законодавчо закріпити інститут адвокатського розслідування та механізм реалізації повноважень захисника-адвоката в межах цього інституту, що дозволить підозрюваним та/або обвинуваченим більш ефективно реалізовувати свої права.

Список літератури:

1. Одинцова І. М. Інститут самостійного адвокатського розслідування у кримінальному процесі. URL: http://www.legalposition.umsf.in.ua/archive/2016/2/21.pdf

2. Уолкер. Р. Англійська судова система. Київ: Либідь, 1982. 632 с.

3. Ллойд Л. Уайнреб. Відмова у правосудді: кримінальний процес США. Київ: Либідь, 1985. 191 с.

4. Смірнов А. В. Моделі кримінального процесу. Київ: Кондор, 2000. 224 с.

5. Головко Л. В. Дізнання та попереднє слідство в кримінальному процесі Франції. Київ : Юрінком Інтер, 1995. 130 с.

6. Маслюк О. В. Адвокатське розслідування в кримінальному судочинстві: міжнародний досвід та світові стандарти. Право і суспільство, 2017. № 3, с. 216.

7. Берладин О. Б. Правові аспекти участі адвоката в досудовому провадженні у кримінальному процесі Великобританії. Вісник Академії адвокатури України, 2012. Число 2. с. 138-144.

8. Святоцький О. Д. Адвокатура: історія і сучасність. Київ : Ін-Юре, 1997. 320 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ВІЙСЬКОВІ КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ: АНАЛІЗ СТАТИСТИКИ ТА СУДОВОЇ ПРАКТИКИ
20.06.2024 13:08
ДО ПРОБЛЕМИ РОЗМЕЖУВАННЯ СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА ЩОДО ДІТЕЙ ТА РОЗБЕЩЕННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ
04.07.2024 13:46
OКРЕМІ ПИТАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЇ ЗІБРАНОЇ З ВІДКРИТИХ ДЖЕРЕЛ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ В УМОВАХ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ
02.07.2024 14:32




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше