:: LEX :: АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ МЕТОДОЛОГІЇ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМИ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ ЗА ДІЇ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ТА ДІЇ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДЕРЖАВІ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 68)

Термін подання матеріалів

14 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 19


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ МЕТОДОЛОГІЇ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМИ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ ЗА ДІЇ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ТА ДІЇ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДЕРЖАВІ
 
22.08.2024 16:18
Автор: Ілляшев Михайло Ігорович, аспірант Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака Національної академії правових наук України
[Секція 3. Цивільне та сімейне право. Цивільне процесуальне право. Комерційне право. Житлове право. Зобов’язальне право. Міжнародне приватне право. Трудове право та право соціального забезпечення]


Формування ефективної стратегії наукового дослідження, вибір правильного та найбільш результативного вектору отримання нових знань безпосередньо залежить від раціонально підібраного методологічного інструментарію, який уможливлює багатоаспектне вивчення певної наукової проблематики. Дослідження інституту цивільно-правової відповідальності Держави за дії її органів та дії юридичних осіб, що належать Державі, не є виключенням та вимагає ретельного і комплексного аналізу, якого можна досягнути тільки завдяки плюралістичному підходу до методології вивчення предмету такого дослідження. У сучасних реаліях розвитку юридичної науки та інституту цивільно-правової відповідальності Держави відхід від методологічного монізму очевидний і виправданий, що, у свою чергу, і зумовлює різноманітність методів та підходів у межах наукового дослідження.  

Враховуючи зазначене вище, особливу цінність у виборі методологічного інструментарію для вивчення правової природи інституту цивільно-правової відповідальності Держави становлять, зокрема, такі методи: діалектичний та метафізичний методи, метод аналізу та синтезу, історико-правовий та порівняльно-правовий методи.

Актуальною є думка Р. М. Шевчука про те, що діалектика та її категорії є аксіоматичними підвалинами будь-якого справді наукового світогляду та мають слугувати теоретичним фундаментом та понятійним каркасом методологічної свідомості сучасного дослідника, у тому числі дослідника-правознавця [1, с. 219]. Діалектичний метод дослідження не втратив своєї актуальності та значимості, певною мірою, завдяки вагомій практичній ефективності, адже він дозволить автору, серед іншого, здійснити повноцінний аналіз сучасного стану досліджень проблематики цивільно-правової відповідальності Держави, а також розглянути цивільно-правову відповідальність Держави як складову юридичної відповідальності, встановити їх взаємозв’язок та відмінності.

Метафізика, як загально-науковий метод дослідження, визнає речі, явища, процеси відособленими один від одного та використовується для аналізу абстрактних ідей або понять, які не можуть бути перевірені емпірично. Саме тому метафізичний метод уможливлює вивчення понять «державний орган», «суб’єкт владних повноважень», так би мовити, в ізоляції від інституту цивільно-правової відповідальності Держави, а також глибинний аналіз юридичної ролі та статусу державних органів.

За допомогою методу синтезу та аналізу розкривається зміст понять, що складають предмет дослідження, здійснюється класифікація досліджуваних загальнотеоретичних категорій, формулюються проміжні та загальні висновки [2, с. 27]. Отже, використання інструментарію саме цього методу буде незамінним під час формування підсумків наукової роботи та її підрозділів, що, у свою чергу, сприятиме кращому її структуруванню та смисловому сприйняттю читачем і самим дослідником. 

Варто зазначити, що важливим для пізнання явища цивільно-правової відповідальності Держави також є історико-правовий метод, адже завдяки історичній ретроспективі ми можемо оцінити еволюцію цього правового інституту не тільки в праві України, а й у площині міжнародного права. Критичний погляд на різні етапи розвитку предмета дослідження дозволить сформувати підґрунтя для всебічного глибинного пізнання проблематики дослідження і виокремити певні закономірності щодо становлення матеріально-правового регулювання цивільно-правової відповідальності Держави у світі.

Складно не погодитись із твердженням про те, що побудова цілісної теорії знань про цивільно-правову відповідальність Держави не можлива без звернення до правового досвіду інших країн. Для таких цілей особливо цінним є використання порівняльно-правового методу, адже інструментарій останнього дозволить подивитись під особливим кутом зору на низку традиційних проблем юридичної науки з урахуванням тенденцій розвитку права в сучасному світі. Не менш значущою особливістю порівняльно-правового методу є дуалістичний спосіб його застосування, а саме: «вертикальне та горизонтальне дослідження» [3, с. 158], – який сприятиме не тільки вивченню особливостей та результатів еволюції цивільно-правової відповідальності Держави і засад матеріально-правового регулювання в системі права України, а й дасть змогу дослідити та порівняти становлення цивільно-правової відповідальності Держави на певному етапі розвитку суспільних відносин в різних правових сім’ях та правових системах.

У підсумку, слід зазначити, що правильно обрані методи наукового дослідження допоможуть досліднику сформувати автентичні та ціннісні наукові висновки, які стануть основою для розвитку наукової бази у правовій науці та підвищення якості правового регулювання питання цивільно-правової відповідальності Держави за дії її органів та дії юридичних осіб, що належать Державі.

Література:

1. Шевчук Р. М. Ще раз про діалектичний метод у правознавстві. Підприємництво, господарство і право. Філософія права. 2016. Вип. № 11. С. 216-219.

2. Завгородній В. А. Теоретичний інструментарій дослідження феномену впливу практики Європейського суду з прав людини на юридичну діяльність в Україні. Вісник ЛДУВС імені Е. О. Дідоренка. 2019. № 1 (85). С. 20-30.

3. Юркевич Х. І. Порівняльно-правовий метод у конституційно-правових дослідженнях. Підприємництво, господарство і право. Конституційне право. 2019. Вип. № 2. С. 156-160.  

____________________ 

Науковий керівник: Майданик Роман Андрійович, доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України  



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
АРБІТРАЖ СПОРІВ У СФЕРІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ЗА ПРАВИЛАМИ ЦЕНТРУ АРБІТРАЖУ ТА МЕДІАЦІЇ ВОІВ
27.08.2024 09:54
ВПЛИВ СТРОКІВ, ВИЗНАЧЕНИХ НОРМАМИ МАТЕРІАЛЬНОГО ПРАВА НА ВИРІШЕННЯ ЗЕМЕЛЬНО-МАЙНОВИХ СПОРІВ: ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОЗАСТОСОВЧОЇ ПРАКТИКИ
17.08.2024 09:22
СТАТУСНІ ПІДСТАВИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ І ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ
13.09.2024 18:33
ЗНАЧЕННЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СОЦІАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ СУЧАСНОЇ ДЕРЖАВИ
13.09.2024 18:29
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЖИТЛОВО-ПОБУТОВОГО НАПРЯМУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ СУДДІВ В УКРАЇНІ
13.09.2024 18:24
ПОНЯТТЯ ТА ПРАВОВА ПРИРОДА НАУКОВОГО ЦИТУВАННЯ (ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ)
12.09.2024 14:07
СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ТА РЕПУТАЦІЯ: ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ОСОБИСТОСТІ В ЦИФРОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ
11.09.2024 17:22




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше