:: LEX :: СТАТУСНІ ПІДСТАВИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ І ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ
UA  RU  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 68)

Date of conference

14 January 2025

Remaining time to start conference 19


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

СТАТУСНІ ПІДСТАВИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ І ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ
 
13.09.2024 18:33
Author: Яворська Надія Олександрівна, доктор філософії, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, провідний юрист
[Section 3. Civil and domestic law. Civil judicial law. Commercial law. Housing right. Obligation law. International private law. Labour law and public guarantee law]

Соціальний захист військовослужбовців (також членів їхніх сімей) є особливим завданням у реалізації соціальної функції держави, яке виконується в практичній дійсності відповідно до наявних обставин практичної дійсності, що мають юридичне значення. Між тим слід зауважити, що соціальний захист відповідного кола осіб охоплює кілька важливих аспектів. По-перше, нормативні підстави, які визначають законодавчу основу для соціального захисту військовослужбовців і їхніх родин, відповідають загальним нормативно-правовим засадам соціального захисту зазначених груп. По-друге, важливу роль відіграють статусні підстави, що передбачають наявність певного статусу у військовослужбовців та членів їхніх сімей, визначаючи їхні права на соціальний захист. По-третє, процедурні підстави, або юридичні факти, пов'язані із встановленням відповідного правового статусу військовослужбовця чи члена його родини, а також із задоволенням їхніх соціальних прав, які випливають із цього статусу та їхніх потреб у соціальному захисті [1, с. 8-9]. Отже, як убачається, статусні підстави соціального захисту військовослужбовців (також членів їхніх сімей) – це одна з ключових обставин дійсності, що уможливлює відносини між відповідним колом осіб та державою щодо їх соціального захисту, а отже – й реалізації соціальної функції держави та посилення соціальної безпеки держави та суспільства. Осмислюючи зміст цієї обставини юридично значимої дійсності, доходимо висновку, що вона може бути окреслена в рамках таких статусних підстав: 

1. Статус військовослужбовця, а також статус члена сім’ї військовослужбовця. Згідно до абз. 4 п. 2 розділу І Інструкції, затвердженої наказом Міноборони України від 29 листопада 2018 року № 604, військовослужбовцем є «особа, яка проходить військову службу». Також в законодавстві підлягає уточненню види статусів військовослужбовців. Зокрема, у відповідності до п. 5 Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ, військовослужбовцями ЗСУ є громадяни, котрі проходять військову службу, а їх статус підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України. 

2. Статус учасника бойових дій, учасника війни. Відповідний статус військовослужбовця визнає комісія Міноборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, що діє у відповідності до Положення, затвердженого наказом Міноборони України від 10 листопада 2022 року № 369, а також згідно Інструкції «Про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни – учасник бойових дій» та листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості», затвердженої вказаним наказом Міноборони.

3. Статус ветерана війни, ветерана військової служби. Насамперед слід зауважити, що статус таких військовослужбовців визначається спеціальним законодавчим актом, а саме Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У відповідності до ст. 4 цього Закону ветеранами війни в Україні розуміються «особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав». До цього кола осіб належать: «учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни». Встановлення (позбавлення) статусу ветерана здійснюється у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року № 458, а також від 20 липня 2014 року № 413. Окремо зауважити, що додатково законодавцем врегульовується статус ветерана військової служби, а саме у розділі ІІ Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

4. Статус, пов’язаний із наявністю характерного психофізіологічного, соціального стану суб’єкта, який засвідчує необхідність здійснення відповідної соціально-забезпечувальної діяльності. У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначається, що право на соціальне забезпечення виникає у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності військовослужбовця, втрати годувальника, безробіття з незалежних від військовослужбовця обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених вказаним законодавчим актом. Тобто, як випливає з викладеної норми Закону, право на соціальний захист мають військовослужбовці і члени їх сімей в силу їх відповідного спеціального статусу, а також особливого статусу, який характеризується тими чи іншими їх рисами, що засвідчують певну особливу вразливість таких груп осіб. Серед таких статусів можемо виокремити, зокрема, статус інваліда війни, який визнається у порядку, затвердженому урядовою постановою від 8 вересня 2015 року № 685. 

Відтак, згідно до чинного законодавства, наявність певного статусу можна трактувати як юридичний факт, що є підставою для соціального захисту. Це означає, що особи з відповідним статусом мають спеціальні соціальні права та кореспондуючі обов'язки держави щодо їх задоволення [1, с. 8]. Зокрема, у ч. 2 ст. 3 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» передбачено, що держава гарантує ветеранам можливості в економічній, соціальній та політичній сферах для задоволення їхніх життєвих потреб. Законодавець визначає, що держава повинна надавати ветеранам військової служби різноманітну допомогу, зокрема: забезпечення права на працю відповідно до професійної підготовки через цільові програми соціальної адаптації; створення умов для підтримки та покращення здоров'я, що сприяє активному довголіттю; надання пільг, компенсацій та соціальних гарантій під час трудової діяльності та на заслуженому відпочинку; реалізація програм покращення житлових умов; організація соціально-побутового обслуговування; забезпечення пенсійного забезпечення відповідно до законодавства. 

Таким чином, статусна підстава соціального захисту військовослужбовців та їхніх родин є важливим елементом для надання відповідним заходам соціального захисту реальної соціально-правової значимості. Ігнорувати цю значимість неможливо, оскільки, як справедливо зазначають науковці [див., напр.: 2, с. 76-78], соціальний захист військовослужбовців є виявом людиноцентризму держави та підтвердженням того, що держава є дійсно соціальною. Соціальний захист військовослужбовців також є передумовою забезпечення національної безпеки, що є фундаментальною обставиною для захисту прав, свобод і законних інтересів людини, а також для належного функціонування держави. Крім того, соціальний захист зазначеного кола осіб є ключовою діяльністю для забезпечення соціальної безпеки військовослужбовців та членів їхніх родин, які наразі перебувають в критичному стані соціальної безпеки через множину кризових явищ, переважно обумовлених продовженням широкомасштабної війни, що закономірним чином негативно впливає на стан соціальної безпеки військовослужбовців та їхніх родин. 

Список використаних джерел:

1. Бабич Н. О. Особливості реалізації соціальної функції держави щодо військовослужбовців та їх сімей. Соціальне право. 2023. № 1. С. 6-11. doi:10.32751/2617-5967-2023-01-01. 

2. Кайло Р. І. Соціально-правове значення соціального захисту військовослужбовців. Соціальне право. 2023. № 2. С. 74-80. doi:10.32751/2617-5967-2023-02-11. 



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
АРБІТРАЖ СПОРІВ У СФЕРІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ЗА ПРАВИЛАМИ ЦЕНТРУ АРБІТРАЖУ ТА МЕДІАЦІЇ ВОІВ
27.08.2024 09:54
АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ МЕТОДОЛОГІЇ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМИ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ ЗА ДІЇ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ТА ДІЇ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДЕРЖАВІ
22.08.2024 16:18
ВПЛИВ СТРОКІВ, ВИЗНАЧЕНИХ НОРМАМИ МАТЕРІАЛЬНОГО ПРАВА НА ВИРІШЕННЯ ЗЕМЕЛЬНО-МАЙНОВИХ СПОРІВ: ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОЗАСТОСОВЧОЇ ПРАКТИКИ
17.08.2024 09:22
ЗНАЧЕННЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СОЦІАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ СУЧАСНОЇ ДЕРЖАВИ
13.09.2024 18:29
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЖИТЛОВО-ПОБУТОВОГО НАПРЯМУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ СУДДІВ В УКРАЇНІ
13.09.2024 18:24
ПОНЯТТЯ ТА ПРАВОВА ПРИРОДА НАУКОВОГО ЦИТУВАННЯ (ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ)
12.09.2024 14:07
СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ТА РЕПУТАЦІЯ: ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ОСОБИСТОСТІ В ЦИФРОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ
11.09.2024 17:22




© 2006-2024 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше