МІСЦЕ МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРІВ В ІЄРАРХІЧНІЙ БУДОВІ СИСТЕМИ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ
05.10.2009 19:58
Автор: Єгоров Олександр Павлович, викладач кафедри правознавства Чернівецької філії Міжрегіональної академії управління персоналом
[Теория и история государства и права. История политических и правовых учений. Философия права]
Відповідно до статті 9 Конституції України міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Врегулювання у національному праві відносин, пов’язаних з дією ратифікованих Верховною Радою України міжнародних договорів, здійснюється згідно з Конституцією України та Законом України “Про міжнародні договори України”[1].
Особливе місце міжнародних договорів, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України визначається тим, що законодавець, виявляючи повагу до беззаперечного принципу міжнародного права “pacta sunt servanda” (лат. договори мають виконуватись), що закріплений у ст. 26 Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 23 травня 1969 року[2,3], до якої Україна приєдналася 14 квітня 1986 року, включає до деяких законів положення про те, що у випадку встановлення міжнародним договором, в якому бере участь Україна, інших правил, ніж ті, що містить законодавство України, застосовуються правила міжнародного договору. Зокрема, подібні положення містять закони України “Про міжнародні договори України” від 29 червня 2004 р.[4], “Про захист прав споживачів” від 12 травня 1991 р.[5], “Про благодійництво та благодійні організації” від 16 вересня 1997 р.[6], “Про освіту” від 23 травня 1991 р.[7].
Практика застосування законів України сформувалася таким чином, що передбачає принцип верховенства норм міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, над нормативними приписами чинних законів України. Проте це не стосується Основного Закону, так як, частина 2 статті 9 Конституції України закріплює норму, яка встановлює, що “укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України”. Тобто неможливо укласти міжнародний договір у тому разі, якщо його положення не узгоджуються з конституційними нормами.
Таким чином, за юридичною силою міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, посідають проміжне місце між Конституцією України та іншими законами в системі законодавства України[8].
Необхідною умовою ефективного функціонування конституційних положень стосовно статусу міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України є їх чітке нормативне закріплення поруч із нормативним визначенням поняття законодавства та його структурних елементів.
Таким чином, Конституція України та міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України утворюють “два верхні поверхи” ієрархічної будови системи законодавства України.
Література:
1. Закон України “Про міжнародні договори України” // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 50. – Ст. 540.
2. Международное право в документах: Учебное пособие/Сост. Н.Т.Блатова. - М .: Юридическая литература. – 1982. – С. 69-99.
3. Віденська конвенція про право міжнародних договорів від 23 травня 1969 року.
4. Закон України “Про міжнародні договори України” від 29 червня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 50. – Ст. 540.
5. Закон України “Про захист прав споживачів” від 12 травня 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 30. – Ст. 379.
6. Закон України “Про благодійництво та благодійні організації” від 16 вересня 1997 р.//Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 46. – Ст. 292.
7. Закон України “Про освіту” від 23 травня 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 34. – Ст. 451.
8. Лисенкова О.С. До питання про співвідношення міжнародного права і національного законодавства України // Законодавство України та міжнародне право (проблеми гармонізації). Інститут законодавства України. Збірник наукових праць. Вип. 4. – К. – 1998. – С. 260-268.
e-mail: sasha_yegorov@mail.ru
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter