Кримінально-процесуальне законодавство вимагає, щоб предмети, які вилучаються при огляді місця події і обшуку по справах про контрабанду історичних та культурних цінностей, в необхідних випадках упаковувалися й опечатувалися. Така ж необхідність нерідко виникає й при проведенні інших слідчих дій: огляді, відтворенні обстановки і обставин події (перевірці показання на місці) й ін. По аналізованій категорії справ доводиться вилучати крім традиційних слідів (пальців рук, транспортних засобів тощо), значну кількість предметів (картини, колекції монет і орденів, фарфорові вироби тощо).
Вимога до упакування таких об’єктів, диктується необхідністю збереження наявних на них слідів. На жаль, на практиці ця вимога найчастіше не виконується, що приводить до втрати важливих речових доказів, негативно позначається на розкритті злочинів. Такі недоліки зумовлені низкою причин. Одна з них полягає у тому, що в криміналістичній літературі питанням упакування речових доказів не приділяється належної уваги. У підручниках по криміналістиці, довідниках слідчого по огляду місця події, монографічних дослідженнях містяться лише загальні вказівки на необхідність упакування виявлених на місці події предметів. Негативно на якості упакування речових доказів позначається також відсутність у слідчих деяких необхідних для цієї мети техніко-криміналістичних засобів (наприклад, перфораторів для пробивання в картонних стрічках отворів). Має значення тут також відсутність у слідчих належного досвіду по упакуванню речових доказів, особливо об’єктів зі слідами пальців, мікрослідами чи громіздких об’єктів. Практичних занять у вузах з цих питань проводиться вкрай мало й, природно, студенти — майбутні слідчі не мають можливості набути необхідні практичні навички.
Абсолютна більшість вилучених об’єктів у ході розслідування направляється для проведення необхідних експертиз, а дослідницька частина висновку експерта починається саме з опису тих речових доказів, які надійшли до експерта. Потреба перевірки цілісності упаковочного матеріалу наголошується у відомчих нормативних актах. Виявлення різного роду порушень може дати привід вважати, що об’єкт дослідження підлягав певним змінам. У цьому разі судова перспектива справи різко знижується.
Техніко-криміналістичні засоби, які надаються слідчим підрозділам для упакування речових доказів, зосереджені у валізі для огляду місця події й у пересувній криміналістичній лабораторії.
У валізі для огляду місця події є: 1) поштові конверти й папір для письма (призначені для впакування дрібних об’єктів); 2) пробірки скляні (для упакування мікрооб’єктів); 3) мішечки поліетиленові різних розмірів (для упакування окремих предметів одягу, книжок, монет, орденів, ікон тощо); 4) склоріз (використовується для зменшення габаритів осколків скла зі слідами пальців при їх упакуванні); 5) слюсарний інструмент (молоток, пилка, викрутка й ін.) (використовується при виготовленні тари для великогабаритних важких предметів або упакування великих кількостей контрабанди); 6) шпагат, пластилін, ножиці (використовуються при опечатуванні предметів, які вилучаються).
Крім перерахованих засобів у пересувній криміналістичній лабораторії є прилад для зварювання плівки, використовуваної для впакування різних об’єктів, особливо актуально для упакування великих коробок з контрабандою, яка буде перевозитися не поряд із слідчим, а як окремий вантаж, чи зберігатися на складі під схоронною розпискою.
Ідея створення універсальних картонних коробок для впакування речових доказів висловлювалася науковцями і практиками вже давно, у свій час Науково-дослідним інститутом тари були розроблені креслення універсальних картонних коробок для впакування предметів, які найбільш часто зустрічаються у судово-слідчій практиці. Передбачалося, що по цих кресленнях будуть замовлені на одній з фабрик у необхідній кількості заготовки з картону, подібно заготовкам коробок, які використовуються у магазинах. На жаль, тоді не вдалося знайти підприємство-виготовлювача й ідея створення зручних, дешевих пристосувань для впакування речових доказів не була реалізована.
Доцільною є ідея створення у слідчих підрозділах й окремих органах дізнання, робочого місця для впакування речових доказів або створення спеціальних наборів з цією метою. До такого набору повинну входити: щільний обгортковий папір, аркуші картону для виготовлення коробок, ножиці, скальпель, швидкозшивач, скріпки, липка плівка, поліетиленові пакети різних розмірів або плівка, прилад для заварювання плівки, шило, голки, нитки суворі, шпагат, клей, поштові конверти, сургуч, пластилін набір скляних пробірок. Бажано цей набір доповнити перфоратором для пробивання отворів у картоні.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter