1. Особливе значення при розслідуванні неочевидних корисливих убивств має призначення і проведення судових експертиз, які можуть мати вирішальне значення в розкритті таких злочинів і викритті винних. У першу чергу призначаються традиційні експертизи - судово-медична (у тому числі, і судово-медична експертиза по дослідженню біологічних об’єктів), криміналістична, трасологічна за слідами рук, ніг, різних предметів, знарядь і т.ін. В останні роки спостерігається розмаїтість експертиз, що викликано бурхливим розвитком криміналістики, судової медицини, розширенням можливостей експертних досліджень, та характером вчинених убивств, підвищеною складністю слідчих ситуацій, професіоналізмом злочинців, використанням ними різноманітних інсценувань. По справах про корисливі вбивства сьогодні не є рідкістю призначення почеркознавчої, фоноскопічної, вибухотехнічної, пожежно-технічної, товарознавчої й інших експертиз. Безперечно, сьогодні більші можливості є в дослідженні мікрослідів і мікрооб’єктів.
2. Якщо при очевидних корисливих убивствах нерідко достатньо 2-4 експертиз, то по аналогічних неочевидних злочинах їх іноді призначають і проводять десятками, що безумовно виправдано, і в підсумку призводить до розкриття злочинів.
3. Вкрай важливого значення при розкритті неочевидних корисливих убивств набувають діагностичні експертизи, за допомогою яких одержують важливу криміналістично значиму та пошукову інформацію. Кожний предмет має сукупність ознак, містить у собі певний перелік відомостей, тому будь-яка річ злочинця, викинута, залишена, загублена ним на місці події, може дати слідчому інформацію про нього, вказати правильний напрям у пошуковій діяльності, стати доказом. Схований труп пов’язаний з місцем вчинення злочину й несе на собі його сліди, які можуть бути виявлені. Однак ці, здавалося б очевидні висновки приходять лише з досвідом роботи.
4. Нерідко на місці вчинення корисливих убивств, виявляють багато слідів і речових доказів, але їх не досліджують, а часом навіть не вилучають. У результаті слідство, дізнання не мають необхідної вихідної інформації й перспектив розкриття, покладаючись, як це часто буває, на оперативно-розшукову роботу. Навіть досвідчені слідчі не завжди можуть продумати й призначити можливі експертизи. Причин у цьому багато - помилкова версія, стереотип мислення, упевненість у вині конкретного підозрюваного й багато інших. При призначенні діагностичних експертиз треба вміти бачити перспективу, припускати, які відомості з їх допомогою можна одержати, який може бути спосіб їх реалізації.
5. Сам слідчий зобов’язаний знати все, що стосується експертиз і їх можливостей, мати тісні ділові контакти з фахівцями, одержувати від них консультації. Однак, сьогодні на місці слідчого нерідко виявляються люди з незначним, а то й мінімальним досвідом. Іноді неповнота висновку експерта обумовлена некомпетентністю слідчого, його невмінням правильно скласти постанову про призначення експертизи. У ряді випадків сутність злочину (корисливого убивства) викладається однією фразою про виявлення трупа. Ніяких інших відомостей постанова не містить.
|