1. Оптимізація і вдосконалення процесу розкриття та розслідування злочинів є одним з актуальних питань, які вирішує сьогодні наука криміналістика. З великої кількості аспектів зазначеної проблеми потребують окремого виділення і поглибленого дослідження, насамперед, питання щодо розроблення та впровадження в діяльність слідчих органів нових методів розслідування злочинів. Серед них пріоритетне місце посідає метод моделювання (профілювання), який надає слідчому можливість відшукувати в ситуаціях невизначеності та відсутності інформації найбільш ефективні шляхи збирання, дослідження та оцінки доказів.
2. Моделювання є методом, в основу якого покладено процес побудови, аналізу та використання моделей цих об’єктів як засобу отримання інформації для виконання завдань кримінального судочинства.
3. Модель — це штучно стоворена ідеальна або матеріальна система, яка відтворює об’єкт дослідження і здатна замінити його таким чином, що її дослідження сприяє отриманню нової інформацію про об’єкт дослідження.
4. Дедуктивний профіль злочинця — це сукупність характеристик злочинця, в основу якої покладено конвергенцію речових (матеріальних) та поведінкових (ідеальних) доказів (моделей), які здобуті в процесі вчинення злочину або серії злочинів. Речові докази, які використовуються в процесі розслідування злочину, а також ті, які пояснюють поведінку злочинця, віктимологію та особливості характеристики місця злочину, входять в структуру складання профілю, який сприяє дослідженню характеристик злочинця. Це є дедуктивний процес, оскільки передбачає міркування, в якому висновки про характеристики злочинця профілер (особа, яка створює профіль злочинця) робить з наявних передумов. У зв’язку із вищевикладеним, профіль (портрет) є специфічною моделлю поведінки злочинця, а не описом характеристик «усередненого» типу злочинця.
Дедуктивний профіль злочинця містить такі компоненти: 1) судові та поведінкові докази (або судово-медичний аналіз, який допускає різне тлумачення цих доказів); 2) віктимологія (від лат. victim – жертва, потерпілий); 3) характеристики місця події злочину.
5. Індуктивний профіль злочинця — сукупність характеристик особи, яка ґрунтується на порівняльній, кореляційній та статистичній залежності від вчинення злочинцем певного типу злочину. Індуктивний профіль з одного боку, це продукт статистичного або порівняльного аналізу, з іншого результат наукового узагальнення. Індуктивне профілювання передбачає формальне та неформальне вивчення злочинців, які відбувають покарання. Індуктивне профілювання передбачає створення профілей (портретів), які побудовані виключно на практичному досвіді профілерів. Ці профілі використовуються для формування бази даних, яка містить особливі характеристики злочинця.
6. Метод моделювання (профілювання) злочинця є новим методом розкриття та розслідування злочинів. Як і будь-який науковий метод, який тлумачить багатоваріантну поведінку людини, дедуктивний та індуктивний методи профілювання не можна вважати абсолютно достовірними. Проте, данні методи є досить ефективними допоміжними методами при розкритті і розслідуванні злочинів.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter