1. Для незаконних заволодінь автотранспортними засобами у формі угонів більш, ніж для крадіжок, характерне вчинення таких злочинів злочинцями одинаками. При цьому, як показує вивчена судово-слідча практика, таким злочинцям одинакам більш властива протиправна наполегливість, що веде до рецидиву, в порівнянні з учасниками груп, які стихійно організувалися для вчинення угонів. У той же час, висока частка співучасті дорослих у структурі угруповань, які вчиняють угони, певним чином пов’язана з умінням користуватися автотранспортними засобами. Дослідження показують, що значна кількість правопорушників, затриманих за вчинення угонів, працювали шоферами, тобто являли собою осіб цілком визначеного вікового рівня, професійно володіючих навичками водіння автотранспортними засобами. Практика свідчить, що саме особи, які володіють водійською або близькою до неї спеціальністю, формують значну кількість, злочинних угруповань дорослих, які вчиняють незаконні заволодіння автотранспортними засобами у формі угонів.
2. Злочинні групи, які організовуються для вчинення незаконного заволодіння автотранспортними засобами у формі крадіжок, носять більш сталий характер, їх учасників, як правило, поєднують ділові відносини, обумовлені загальним прагненням до наживи, до реалізації корисливої мети. Багато хто з учасників таких груп або їх близькі родичі мали особисті автотранспортні засоби, що дозволяє правопорушникам удосконалювати навички водіння й технічного обслуговування автомобіля, сприяє придбанню певного кола знайомих, через яких можна реалізувати викрадений транспортний засіб або окремі його вузли й деталі. Як правило, у складі таких груп є організатор, який здійснює керівництво й планування протиправних дій. Багатьом з таких злочинних груп властивий чіткий розподіл ролей між співучасниками, розробка підготовчих комбінацій по вчиненню злочинного задуму, підшукання предмета замаху, знарядь і засобів його здійснення, а також шляхів реалізації викраденого. Така організаційна характеристика більш притаманна злочинним групам, учасниками яких є дорослі. Злочинні групи підлітків через вікові особливості їх учасників, відсутність достатнього життєвого досвіду й конспіративних навичок носять більш спрощений характер.
3. Злочинні угруповання, у складі яких особи вчиняють незаконні заволодіння автотранспортними засобами у формі угонів, утворюються, як правило, стихійно й не переслідують певної мети вчинити злочин. Як правило особи, які входять у таку групу, об’єднуються для проведення вільного часу й формуються в переважній більшості випадків зі знайомих за місцем проживання, навчання або роботи. Поєднує таких осіб переважно схильність до вживання алкогольних напоїв, відсутність соціальна корисних інтересів. Рішення вчинити злочин виникає, як правило, стихійно, раптово, у багатьох випадках під впливом алкоголю. Для таких груп не характерний попередній розподіл ролей, планування злочинних дій. Організатор, як правило, відсутній, а регламентація дій між співвиконавцями зводиться в основному до вибору особи, здатної управляти автотранспортним засобом, і здійснюється переважно в момент виникнення наміру на вчинення викрадення.
|