ПРИЙОМИ ПІДГОТОВКИ У СТРУКТУРІ СПОСОБІВ ВЧИНЕННЯ НЕЗАКОННИХ ЗАВОЛОДІНЬ АВТОТРАНСПОРТНИМИ ЗАСОБАМИ
06.10.2010 20:52
Author: Завгородня Ольга Юріївна, ад’юнкт кафедри кримінології і юридичної соціології Національної академії внутрішніх справ, Петров Сергій Євгенович, здобувач кафедри криміналістики і судової медицини Національної академії внутрішніх справ
1. Вивчення судово-слідчої практики показало, що способи незаконних заволодінь автотранспортними засобами, як правило є повноструктурними діями, які включають підготовку, безпосереднє вчинення й приховання злочину. Способи незаконного заволодіння у вигляді крадіжок можна розділити на такі складові: прийоми підготовки; прийоми безпосереднього проникнення до місця стоянки транспортного засобу (гараж, охоронювана стоянка, приватний будинок, двір будинку й т.ін.); прийоми проникнення в транспортний засіб, нерідко з подоланням охоронної сигналізації; прийоми транспортування транспортного засобу з місця заволодіння ним; прийоми приховання (у тому числі легалізації та реалізації автотранспортного засобу).
2. Прийоми підготовки до вчинення незаконного заволодіння автотранспортним засобом охоплюють підготовчі дії, спрямовані на усунення перешкод для виконання задуманого й приготування різних технічних засобів, інструментів для полегшення заволодіння автотранспортним засобом й наступного приховання злочину, а також підшукування такого засобу з відповідною маркою, кольором, роком випуску та іншими характеристиками. Виконання таких підготовчих дій може тривати від декількох днів до декількох місяців.
3. Проведений аналіз судово-слідчої практики показує, що готування різних технічних засобів і інструментів для проникнення в гараж зафіксоване в 81 % випадків із числа вивчених кримінальних справ; спостереження за місцями паркування, стоянки автотранспортних засобів — 74,3%, виготовлення підроблених документів (технічних паспортів, доручень тощо) — 14,2%, виготовлення підроблених номерних знаків, використання знаків інших транспортних засобів — в 34,6% випадків. При вивченні судово-слідчої практики по справах про незаконне заволодіння автотранспортними засобами, особливо вчинене злочинними групами, ми спостерігали комплексність виконання таких дій.
4. Вже на підготовчому етапі, в залежності від способу вчинення злочину, злочинці створюють умови для легалізації автотранспортного засобу, які реалізуються шляхом виконання таких дій: підшукування осіб, що будуть приймати участь у легалізації; вибір моделі або аналогічної марки автомобіля, що побував у дорожньо-транспортній пригоді; підробка документів на викрадений чи нерозмитнений автомобіль; зміна номерів агрегатів під документи (документи можуть залишитись від автомобіля пошкодженого в дорожньо-транспортній події, конфіскованого за вчинення злочину і т.ін.); підготовка технічних засобів для проведення зміни ідентифікаційних номерів на двигуні й кузові (зварювальних апаратів, засобів для зміни номерів вузлів і агрегатів тощо); перефарбування автомобілів.
5. Проведене дослідження дає можливість зробити висновок, що злочинна діяльність по приготуванню до легалізації транспортного засобу складається з декількох етапів: 1) зміна ідентифікаційних номерів кузова, двигуна, шасі, номерної таблички; 2) зміна зовнішнього вигляду (зміна кольору, оновлення транспортного засобу, тощо); 3) підробка документів (реєстраційного посвідчення на транспортний засіб, генерального доручення на розпорядження ним, тощо).
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter