Author: Сулейманова Зейнеп Ресульївна, здобувач кафедри криміналістики і судової медицини Національної академії внутрішніх справ, Карабанов Дмитро Олександрович, здобувач кафедри криміналістики і судової медицини Національної академії внутрішніх справ
1. Термін «операція» запозичений ученими-криміналістами з військової термінології, й спочатку досить плідно використовувався в теорії та практиці оперативно-розшукової діяльності. Так, І.М. Лузгін, одним з перших запропонував назвати «операцією» систему оперативно-розшукових заходів. У одній із своїх монографій він зазначав, що операція є складним комплексом оперативно-тактичних і розшукових заходів, спрямованих на виявлення та затримання злочинця, пошук викраденого майна; вона проводиться оперативними підрозділами правоохоронних органів без участі слідчого.
2. У Тлумачному словнику української мови за редакцією В.Т. Бусела операція визначається як «сукупність бойових дій, підпорядкованих єдиній меті, єдиному завданню». Якщо в даному визначенні слово «бойові» замінити виразом «слідчих дій, оперативно-розшукових заходів та організаційних дій», то ми одержимо спрощене визначення поняття «тактична операція». Таке запозичення, на нашу думку, є цілком необхідним, тому що в діяльності з виявлення, розкриття і розслідування злочинів все більшого значення почали отримувати не розрізнені дії (слідчі, оперативно-розшукові), а їх комплекси. У зв’язку із цим виникла об’єктивна необхідність вивчення в тактиці слідства не тільки окремих слідчих дій, але й певних їх сукупностей, необхідних для виконання завдань, які постійно виникають в ході розслідування злочинів.
3. Починаючи з 1972 р., коли А.В. Дулов торкнувся проблеми використання на досудовому слідстві тактичних операцій, з’явилася значна кількість публікацій по цьому питанню, серед яких виділяються роботи Р.С. Бєлкіна, І.Ф. Герасимова; Л.Я. Драпкіна, А.В. Дулова, М.О. Селіванова, В.І. Шиканова, М.П. Яблокова й інших авторів. Кожний з них, свого часу, пропонував власне розуміння тактичної операції, однак і сьогодні в науковій літературі, зокрема і серед українських науковців, не існує загальновизнаного її визначення. Хоча, досить плідними з цього питання є публікації В.П. Бахіна, П.Д. Біленчука, М.В. Салтевського, В.М. Шевчука та інших вчених.
4. На підставі проаналізованих точок зору можна виділити низку ознак тактичної операції: а) сукупність (система) дій (слідчих, оперативно-розшукових і організаційних); б) дії, що утворять таку операцію, повинні бути погоджені й скоординовані, проводитися в певній послідовності; в) наявність мети; г) здійснюється під одноособовим керівництвом слідчого; д) при її проведенні виконуються такі завдання розслідування, які не можуть бути виконані одиничними діями; е) припускає сукупність дій певної послідовності.
5. Узагальнюючи вищенаведені ознаки, пропонуємо таке визначення тактичної операції - це сукупність скоординованих слідчих, оперативно-розшукових і організаційних дій, здійснюваних в певній послідовності, під керівництвом слідчого із залученням інших осіб для виконання завдань, які мають самостійне значення на певному етапі досудового розслідування.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter