Author: Дубоносова Анастасія Сергіївна, аспірантка кафедри фінансового права Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого
[Banking law. Financial law]
Зміст принципів оподаткування, що включають в себе матеріальні та процесуальні основи побудови та функціонування системи оподаткування, є однією з головних проблем теорії податкового права. При виборі та законодавчому закріпленні об’єкта оподаткування, як одного з обов’язкових елементів правового механізму податку, особливу увагу слід звернути на такий принцип оподаткування як принцип економічної основи податків.
Принципи оподаткування в Україні знайшли свої правове регулювання в ст.3 Закону України „Про систему оподаткування”, яка має назву „Принципи побудови та призначення системи оподаткування” та включають 11 принципів. [1,1997. – №16. – Ст.119]. Слід зазначити, що в даній статті йдеться не тільки про побудову системи оподаткування, як це визначив законодавець у назві, але і про її функціонування, забезпечення надходження коштів від податків і зборів до бюджетів. Логічним представляється розподіл всієї системи цих принципів на такі групи: (1) принципи формування і функціонування податкової системи; (2) закріплення правового механізму податку та виконання податкового обов'язку; (3) основні засади податкового законодавства, а також включення в першу групу принципів такої підсистеми як принципи податку [2, 50].
Слід зауважити, що багато положень статті 3 Закону України «Про систему оподаткування» носять досить нечіткий характер. Прикладом невизначеності норм вищезгаданої статті, можна назвати пункт 8, що визначає принцип економічної обгрунтованості як „встановлення податків і зборів (обов'язкових платежів) на підставі показників розвитку національної економіки та фінансових можливостей з урахуванням необхідності досягнення збалансованості витрат бюджету з його доходами” [1, 1997. – №16. – Ст.119]. При цьому чинне законодавство України не розкриває зміст і значення даного принципу, а також такого поняття як „фінансові можливості”.
Вважаємо, що принцип економічної обгрунтованості оподаткування включає такі основні три складові: (1) принцип економічної основи об’єкта оподаткування; (2) принцип сорозмірності оподаткування (вимога сорозмірності оподаткування платіжним здібностям платника); (3) принцип сорозмірності встановленої системи податкових платежів потребам бюджетів.
Такий підхід до визначення принципу економічної обгрунтованості оподаткування практично повною мірою відповідає характеристиці даного принципу, викладеному в ст.3 Закону України «Про систему оподаткування». Це значить, що при виборі та закріпленні об'єкту оподаткування, законодавець повинен виходити з наявності потенційної можливості того або іншого об'єкту використовуватися в економічній (господарської) діяльності платника податків або приносити йому дохід, а також виключати невиправданий фінансовий тягар для платника податків. При цьому, вважаємо, що цей принцип є визначальним критерієм саме при виборі об'єктів оподаткування такого виду обов'язкових платежів як податок і не застосовується, або застосовується опосередковано щодо інших видів податкових платежів (зборів, плат тощо).
З огляду на вищенаведену класифікацію принципів, вважаємо, що принцип економічної основи об’єкта оподаткування входить до підсистеми принципів податку і має системоутворююче значення як для принципів закріплення правового механізму податку, так і для принципів податкового законодавства. А неврахування законодавцем даного принципу податку створює передумови для безпідставного позбавлення особи грошових коштів і закладає можливість подвійного оподаткування.
Література:
1. Відомості Верховної Ради.
2. Кучерявенко Н.П. Курс налогового права. В 6 т. Т. ІІІ: Учение о налоге. –Х.: Легас; Право, 2005. – 600 с.
e-mail: 3986@bk.ru
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter