1. Невчасне вживання заходів по охороні місця події, тягне за собою втрату слідової інформації на місці події. Недостатня охорона місця події або її відсутність, невжиття заходів щодо роз’яснення потерпілим, на яких було вчинено напад, про необхідність збереження слідової обстановки спричиняє, по оцінці окремих науковців, втраті до 50% слідової інформації, а таких категорій слідів, як сліди взуття, запахові сліди, мікрооб’єкти — до 2/3.
2. Огляду місця події й застосування в ході його проведення техніко-криміналістичних засобів нерідко носить поверхневий характер. За окремими дослідженнями середній час оглядів місць нападів вчинених бандами, на відкритій місцевості, становить від 30 хвилин до 1 години, у приміщеннях — близько 1 години. Лише в окремих випадках огляд тривав дещо довше. За 30-60 хвилин провести якісний огляд місця нападу вчиненого бандою, включаючи місця, де злочинці чекали жертву, залишали транспорт, шляхи їх відходу з місця події, навряд можливо.
3. Недостатньо уваги приділяється виявленню й вилученню різних мікрооб’єктів. Так, дослідження окремих науковців свідчать, що в ході оглядів місця нападу банд мікрооб’єкти вилучалися в 14% оглядів, сліди транспорту — 7%, сліди знарядь злому — 3%, сліди нашарування ґрунту — 3%, ботанічних об’єктів — 2%, запахових слідів — 2%.
4. Майже не залучаються до участі в огляді місця події, в якості спеціалістів, фахівці в області хімії, біології, вибухотехніки, автотехніки, судової медицини. Позитивним у цьому напрямі є досвід правоохоронців однієї з областей Російської Федерації, де до складу слідчо-оперативної групи включаються поряд зі спеціалістом-криміналістом, фахівці в області хімії й біології, які орієнтовані на виявлення, фіксацію, вилучення й попереднє дослідження слідів біологічного походження, мікрооб’єктів, волокон, лакофарбових покриттів, психотропних і сильнодіючих речовин, наркотиків. При необхідності до участі в огляді залучаються й інші, перебуваючі в «черговому варіанті» фахівці (вибухотехніки, автотехніки, медик-криміналіст). Така практика залучення зазначених фахівців до огляду місць злочинів корисливо-насильницького спрямування дозволила значно підвищити якість роботи зі збирання різних слідів на місці події, збільшити обсяг збираємої слідової інформації на 21%, що призвело до успішного розкриття низки злочинів.
5. Мають місце недоліки, пов’язані із застосуванням засобів і методів криміналістичної фотографії, відзначаються одиничні випадки використання відеозйомки в процесі огляду місця події.
6. Доцільно більш ефективно використовувати в ході розслідування нападів вчинених бандами, особливо по гарячих слідах, можливості попередніх досліджень.
|