Особи, які зловживають наркотичними речовинами, а також їх незаконно поширюють, нерідко використовують підроблені рецепти для придбання лікарських наркотикомісних препаратів. У ході відпрацювання версії про одержання наркозасобів в аптеках за підробленими або незаконно виписаними рецептами важливими об’єктами пошуку на місці події є відповідні рецепти. При огляді виявлених рецептів варто звертати увагу на такі ознаки й обставини, як: колір паперу; стан захисної сітки; наявність типографського тексту по краях бланка; наявність або відсутність другого підпису; кількість ліків, що містять наркотичну речовину, виписаних на одному бланку; факт видачі рецепта на наркотичну речовину лікарем який приватно лікує чи одержання ліків за іногороднім рецептом; сліди підчищення й травлення, особливо в тих місцях, де проставляються дата й розрахунок вартості; відбитки печаток і штампів, а також інші вихідні дані; факт виписки рецепта з порушенням правил (без обов’язкових реквізитів, не латинською мовою) та ін.
При невідповідності рецептів на наркотикомісні лікарські засоби прийнятим правилам виписки, можна припускати підробку рецептів, а в окремих випадках службові зловживання, допущені медичними працівниками.
Здійснюючи аналіз рецептів, доцільно зіставити їх за датами, прізвищами хворого й лікаря. Так, малоймовірно, що один лікар виписав кілька рецептів на аналогічні засоби одній особі з невеликим розривом у часі. Також, важко припустити виписку декількох рецептів однією особою в різних лікарів однієї й тієї ж поліклініки. З метою кваліфікованого огляду рецептів доцільно залучати експертів-криміналістів.
Підроблені рецепти нерідко заповнюються особами, які не мають достатньої практики в написанні таких документів, а тому для цих рецептів характерні такі ознаки: а) певна сповільненість при виконанні тексту, старанність написання окремих букв, виправлення, обведення, звивистість, у штрихах наявність букв українського або російського алфавіту в латинському тексті; б) нерівномірність у нахилі й розмірі букв, пропуски й підмальовування знаків, що може бути наслідком незвичайного психофізичного стану пишучого.
Необхідно звернути увагу й на підпис лікаря. При спробі зробити підпис від імені реальної особи буде помітна непевність, сповільненість рухів, що призводить до невиправданих зупинок, стовщення й завитковості штрихів. З різноманітних способів підробки відбитків печаток і штампів найпоширенішим є використання плоского кліше шляхом вологого копіювання, а також саморобних рельєфних кліше. У відбитках, нанесених шляхом вологого копіювання, можуть спостерігатися ознаки зарисовки — нестандартність букв, їх різна конфігурація, нерівномірність інтервалів між буквами й цифрами, словами й рядками, неправильна форма рамки, звивистість лінії рядка та ін.
В останні роки поширення одержали так звані «самоскладальні» печатки й штампи. Відбитки, виконані з їх використанням, відрізняються високою якістю, і вирішити питання про їх дійсність можливо, лише вдавшись до допомоги експерта-криміналіста.
|