Об’єкти обшуку по справах про незаконне заволодіння вогнепальною зброєю та боєприпасами найчастіше є : складські й інші приміщення; вогнепальна зброя та боєприпаси; виробничі приміщення, пристосовані під майстерні для перероблення вогнепальної зброї; житлові приміщення й ін. Метою обшуку є виявлення місць прихованого зберігання вогнепальною зброї та боєприпасів, а також пристосованих або спеціально влаштованих для зберігання зброї і припасів до неї.
Підставою для проведення обшуку можуть служити оперативні дані. Тому тактика обшуку в цьому випадку повинна забезпечувати збереження в таємниці від обшукуваного та його зв’язків джерела оперативної інформації. Обшук може здійснюватися й на основі доказової інформації, отриманої при проведенні інших слідчих дій, також він може бути складовою тактичної операції. Результати обшуку є підставою для затримання обшукуваного або власника приміщення де виявлені об’єкти пошуку.
По кримінальних справах про незаконне заволодіння вогнепальною зброєю та боєприпасами необхідними умовами успішного обшуку є такі: 1) раптовість проведення обшуку для причетних до злочину осіб; 2) знання тими хто здійснює обшук місць й об’єктів пошуку; 3) розподіл обов’язків між учасниками обшуку; 4) знання, працівниками, які проводять обшук типових місць обладнання схованок і інших розповсюджених способів приховання шуканих об’єктів; 5) дотримання, працівниками, які проводять обшук існуючих правил поводження з вогнепальною зброєю та бойовими припасами.
При обшуку по аналізованій категорії кримінальних справ бажана, а іноді обов’язкова участь спеціаліста-криміналіста та вибухотехніка.
Певну специфіку має обшук місць незаконного переобладнання вогнепальної зброї. Об’єктами обстеження в таких ситуаціях служать: а) приміщення, у якому здійснювалося виготовлення названих об’єктів або в якому проводилися ремонт та переобладнання вогнепальної зброї; б) інструменти й матеріали, які служать для ремонту вогнепальної зброї, відремонтовані або отримані для ремонту екземпляри вогнепальної зброї; в) виготовлені або такі, що перебувають у процесі виготовлення екземпляри вогнепальної зброї й комплектуючі до них; г) документи, що свідчать про здійснені операції по виготовленню або ремонту зброї, які містять інформацію про зв’язки виготовлювачів і інших осіб, причетних до злочинної діяльності.
Виявлені й оглянуті об’єкти після їх дослідження й оцінки можуть фігурувати в справі як речові докази. Для отримання наявної в них доказової інформації вони можуть бути й об’єктами експертних досліджень.
|