Послугами зберігання на митному складі користуються практично всі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності. Такі послуги є невід’ємним елементом супроводження зовнішньоекономічної діяльності. Правові засади такої діяльності визначаються Митним кодексом України[1], наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку надання складським об'єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу» [2]. Але вказані нормативно-правові акти регулюють діяльність митних складів не з господарсько-правових позицій, а з позиції адміністративного права, тобто контролю за діяльністю таких суб’єктів господарювання. Фактично, визначення зберігання на митному складі як виду господарської діяльності у законодавстві та наукові літературі відсутні, що негативно відбивається на конституційних засадах правопорядку у такій сфері діяльності (ст. 5 Господарського кодексу України), неможливості суб’єктів господарювання, які надають послуги зберігання на митному складі, користуватися наданими ним положеннями господарського законодавства, правами та можливостями.
Тому метою тез є визначення зберігання на митному складі як виду господарської діяльності.
Родовим визначенням для зберігання та митному складі є визначення господарської діяльності у ст. 3 Господарського кодексу України: господарською діяльністю є діяльність суб’єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт або надання послуг вартісного характеру,що мають цінову визначеність [3]. Виходячи зі ст. 294 Господарського кодексу України [3], зберігання на митному складі можна визначити як один з різновидів господарської діяльності, а саме надання послуг зі зберігання.
Аналіз ст.ст. 121, 424-429 Митного кодексу України [1] дозволяє визначити наступні видові характеристики зберігання на митному складі як виду господарської діяльності. Суб’єктами такої діяльності є утримувачі митних складів. У таких складах зберігаються іноземні або українські товари під митним контролем із умовним звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Для здійснення такої діяльності необхідною умовою є отримання дозволу митниці, у зоні якої буде надавати послуги зі зберігання митний склад.
Виходячи з вищевикладеного, можна надати наступне визначення зберігання на митному складі як виду господарської діяльності: це діяльність утримувачів митних складів з надання послуг зберігання іноземних або українських товарів під митним контролем із умовним звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Запропоноване визначення сприятиме подальшій конкретизації особливостей здійснення господарської діяльності утримувачів митних складів у господарському законодавстві.
Література:
1. Митний кодекс України: Закон України від 13 березня 2012 року // Офіційний вісник України. – 2012. № 32. Ст. 1175.
2. Про затвердження Порядку надання складським об'єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу: наказ Міністерства фінансів України від 16 липня 2012 року // Офіційний вісник України. – 2012. № 61. Ст. 2491.
3. Господарський кодекс України: Закон України від 16 січня 2003 року // Офіційний вісник України. – 2003. № 11. – Ст. 462.
|