Згідно із КПК України, досудове розслідування є першою стадією кримінального провадження щодо сексуальних вбивств, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Досудове слідство за аналізованою нами категорією кримінальних проваджень є основною формою досудового розслідування, яка забезпечує максимальні гарантії встановлення істини та забезпечення прав учасників процесу.
Як ми вже зазначали кримінальне провадження про сексуальне вбивство розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджені Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Здійснення досудового розслідування сексуального вбивства до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, яке здійснюється негайно після завершення огляду. У випадку виявлення ознак кримінального правопорушення на морському чи річковому судні, що перебуває за межами України, досудове розслідування сексуального вбивства розпочинається негайно; відомості про нього вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань при першій можливості.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про сексуальне вбивство, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про такий злочин не допускається.
На початку кримінального провадження про сексуальне вбивство до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про : 1) дату надходження заяви, повідомлення про сексуальне вбивство або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення такого злочину; 2) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) потерпілого (який залишився в живих внаслідок нападу) або заявника; 3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення сексуального вбивства; 4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення вбивства, наведених потерпілим (який залишився в живих), заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) прізвище, ім’я, по батькові та посада слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та розпочав розслідування; 7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.
В Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.
Слідчий невідкладно у письмовій формі повідомляє прокурора про початок розслідування, підставу початку розслідування та інші відомості, передбачені чинним законодавством.
У випадку, якщо відомості про сексуальне вбивство до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені прокурором, він зобов’язаний невідкладно, але не пізніше наступного дня, з дотриманням правил підслідності передати наявні у нього матеріали до органу досудового розслідування та доручити проведення досудового розслідування.
Проведене нами вивчення матеріалів судової та слідчої практик розслідування сексуальних убивств свідчить, що одним з основних приводів до порушення кримінальних справ (згідно КПК України 1960 р., який діяв на момент вивчення судової та слідчої практики) по аналізованим злочинам була заява громадян про виявлення трупа або безпосереднє виявлення трупа органом дізнання. Крім того, кримінальні справи про сексуальні вбивства порушувалися по факту зникнення громадян, рідше мала місце явка з винною.
Вивчення публікацій науковців та практиків у яких висвітлюються особливості початку кримінального провадження про сексуальні вбивства, а також специфіка перевірки заяв про зникнення людей при підозрі на вчинення вбивств даної категорії, показало що найбільші труднощі виникають під час виділення ознак, які вказують на вчинення вбивства саме за сексуальними мотивами.
Найчастіше в ході огляду місця виявлення трупа немає можливості визначити характер події й причину смерті. Іноді тимчасова втрата зв’язку з рідними й близькими й, навіть, виявлення трупа не викликає підозр про насильницьке заподіяння смерті, що як правило обумовлено характером роботи, соціальним статусом або віком потерпілого. Виявлення трупів таких категорій осіб як : бомжі; особи, які зловживають спиртними напоями або вживають наркотичні засоби, а також осіб похилого віку, при відсутності явних ознак насильницької смерті, найчастіше не викликає підозр про вчинення вбивства. Однак саме ці категорії осіб найбільш піддаються нападам сексуальних убивць.
Своєчасно розпочате кримінальне провадження – важлива умова розкриття злочину. Найчастіше зволікання з початком кримінального провадження за фактом вчинення вбивства із запізненням усього лише на один день спричиняє втрату речових доказів, знищення слідів, втечу злочинця, його самогубство і таке інше. Крім того, у зв’язку з тим, що такі злочини вчиняються переважно в міській зоні, іноді запізнення слідчо-оперативної групи з виїздом на місце події спричиняє повне знищення слідової картини вбивства.
|